Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul, Otoyolla 6 Milyar YTL'ye İzmir'e Bağlanacak

Ulaştırma Bakanlığı, İzmit Körfez Geçişi ile Gebze-İzmir Otoyolu'nun YİD yöntemiyle ihale edilmesi için YPK'ya başvurdu. 5-6 milyar YTL'lik maliyet hesabı yapılıyor.

Sabah Gazetesi /Olcay Aydilek
İstanbul, Otoyolla 6 Milyar YTL'ye İzmir'e Bağlanacak

laştırma Bakanlığı, 6 milyar YTL'lik (5.2 milyar dolar) yatırımla 2008 yılına damgasını vuracak olan İzmit Körfez Geçişi ile 422 kilometrelik Gebzeİzmir Otoyolu'nun yap-işlet-devret (YİD) yöntemiyle ihale edilmesi için Yüksek Planlama Kurulu'na (YPK) başvurdu. Ulaştırma Bakanlığı, 6 yeni otoyol projesiyle ilgili çalışmalarını hızlandırdı. Mega otoyol projelerinden en az 4'ünün bu yıl ihalesini gerçekleştirmeyi hedefleyen Bakanlık, İstanbul'dan başlayıp, İzmit Körfezi'ni köprüyle geçtikten sonra İzmir'e bağlanacak otoyol projesi için ilk somut adımı attı. Proje için YPK'ya başvuru yapıldı.

İşletme süresi yarıştırılacak

Ulaştırma Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, YPK'dan gerekli izinlerin alınmasının ardından ihale sürecinin resmen başlatılacağını belirterek, "Proje, YİD modeliyle inşa edilecek. İhaleyle ilgili ön hazırlıklarımızı tamamladık. Şartname de hemen hemen hazır. Proje için en kısa sürede ihale duyurusuna çıkabiliriz" dedi. Yetkililer, projenin yaklaşık maliyetinin 5-6 milyar YTL olduğunu söyledi. Projenin yapımında kamu kaynağının kullanılmayacağına dikkat çeken yetkililer, "Yap-işlet-devret yöntemiyle gerçekleştirilecek projenin ihalesinde, işletme süresi ve geçiş ücretleri üzerinden yarışma yapılabilir" dedi. Yetkililer, İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir Otoyolu projesiyle yerli ve yabancı pek çok şirketin ilgilendiğini vurguladı. Yetkililer, Ankara-İzmir otoyol projesinin çalışmalarının da sürdüğünü belirterek, yetişmesi durumunda bu projenin de ihalesinin 2008 yılı içinde yapılabileceğini bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-otoyolla-6-milyar-ytlye-izmire-baglanacak_58804.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!