Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi Çalışmaları Sürüyor

İstanbul’un olası büyük bir depreme karşı her açıdan hazırlıklı olması amacıyla İstanbul Valiliği altında İstanbul İl Özel İdaresi Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yürütülen “İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi” kapsamındaki güçlendirme ve yeniden yapım çalışmaları devam ediyor.

yapi.com.tr
İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi Çalışmaları Sürüyor

İstanbul’un olası büyük bir depreme karşı her açıdan hazırlıklı olması amacıyla İstanbul Valiliği altında İstanbul İl Özel İdaresi Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yürütülen 'İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi' kapsamındaki güçlendirme ve yeniden yapım çalışmaları devam ediyor.

Öncelikli kamu binaları

Güçlendirilen / Yeniden yapılanlar: 230 okul, 3 yurt (Fatih Kız Yurdu, Edirnekapı Erkek Öğrenci Yurdu ve Avcılar Atatürk Kız Yurdu), 2 hastane (Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne ait Amatem ve Nevroz blokları, Beykoz Devlet Hastanesi) ve 1 poliklinik (Fatih Semt Polikliniği) güçlendirilerek hizmete açıldı. 11 okul yıkılarak mevcut yerinde yeniden yapıldı.

Güçlendirme / yeniden yapım çalışmaları devam edenler: 1 enstitü (Zeytinburnu Hıfzısıhha Enstitüsü), 3  hastane (Pendik Devlet Hastanesi, Şile Devlet Hastanesi, Bayrampaşa Devlet Hastanesi) ve 3 polikliniğin (Bayrampaşa Topçular Semt Polikliniği, Beşiktaş Sait Çiftçi Polikliniği, Eminönü Sultanahmet Dispanseri), 6  sosyal hizmet binasının (Kadırga Yurdu, Şeyh Zaed Çocuk Yuvası, Bahçelievler Kadın Konukevi, Eyüp Ağaçlı Çocuk ve Gençlik Merkezi, İstanbul Eğitim Merkezi, Çamlıca Fahrettin Kerim Gökay Huzurevi) güçlendirme çalışmaları ile 22 okul ve 1 polikliniğin  yeniden yapım çalışmaları devam ediyor. 

Proje çalışmaları devam edenler: Koşuyolu'nda eski Kalp Hastanesi yerine yapılacak olan Koşuyolu Pediatrik Hastanesinin yeniden yapım proje çalışmaları başlatılmıştır. Şişli Okmeydanı Hastanesi ve Kartal Lütfü Kırdar Hastanesi kampüslerinde ise yeni hastane blokları yapılacak olup; projeyi hazırlayacak müşavirin belirlenmesi amacıyla  ihale süreci başlatıldı. Atatürk Yurdu Kampüsü yeniden yapım proje müşavirlik ihalesine çıkıldı.

Kültürel ve tarihi miras

Projede kültürel ve tarihi miras kapsamındaki yapılara ilişkin çalışmalar da yer alıyor. İSMEP projesi kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumluluğunda İstanbul’da yer alan 26 tarihi ve kültürel kampüsün (176 bina) envanterinin çıkarılması ve çoklu afet ve deprem performansı açısından değerlendirilme çalışması tamamlandı; elde edilen veri ve bilgiler Coğrafi Bilgi Sistemi ortamına aktarıldı.

Yine; Topkapı Sarayı, 4. Avlu, Mecidiye Köşkü, Arkeoloji Müzesi Ek ve Klasik Bina ve Ayasofya Müzesi Müdürlüğü Aya İrini Anıtı’nın deprem riski değerlendirilerek depreme karşı yapısal güçlendirme projelerinin hazırlanması çalışmaları da devam ediyor.   

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-sismik-riskin-azaltilmasi-ve-acil-durum-hazirlik-projesi-calismalari-suruyor_68228.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!