Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul Tasarım Bienali Hazırlıkları Başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, “Uluslararası İstanbul Tasarım Bienali”ni hayata geçiriyor. Tasarımı anlamak, anlatmak ve bu konudaki farklı tartışma noktalarını İstanbul’un kültür ve sanat yaşamının gündemine getirmek hedefiyle yola çıkacak olan bienalin ilki, 2012 yılında gerçekleştirilecek. Tasarım Bienali’ne uzanan hazırlık sürecinde ise

yapi.com.tr
1 İstanbul Tasarım Bienali Hazırlıkları Başladı

Fotoğraf: Cihan Demirci

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 'Uluslararası İstanbul Tasarım Bienali'ni hayata geçiriyor. Tasarımı anlamak, anlatmak ve bu konudaki farklı tartışma noktalarını İstanbul’un kültür ve sanat yaşamının gündemine getirmek hedefiyle yola çıkacak olan bienalin ilki, 2012 yılında gerçekleştirilecek. Tasarım Bienali’ne uzanan hazırlık sürecinde ise sempozyum, atölye çalışmaları ve sergilerden oluşan çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

'Uluslararası İstanbul Tasarım Bienali ve Sempozyumu', dün (13 Ekim Çarşamba) yeni İKSV binası Deniz Palas’ta yer alan Salon’da düzenlenen bir basın toplantısı ile duyuruldu. Toplantı, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Uluslararası İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Özlem Yalım ve festival danışmanları ile sempozyum konuşmacılarının katılımı ile gerçekleşti.

Basın toplantısında konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “Dünyanın en ilham verici kentlerinden biri olan İstanbul, önemi son otuz yılda giderek artan tasarım alanında da büyük bir potansiyele sahip.  İstanbul Tasarım Bienali, buradaki potansiyelin dünya ile paylaşılacağı bir platform yaratacak ve uluslararası gündemi İstanbul’a taşıyacak. Bunu yaparken de tasarım kültürünü yeniden ele alacak, eleştirel bakışı ve yenilikçi yaklaşımıyla gündemdeki hareketlenmelere katkıda bulunacak” ifadelerini kullandı.

Bienalin küratörü, danışma kurulları tarafından seçilecek

İstanbul Tasarım Bienali basın toplantısında söz alan bir diğer isim de, Uluslararası İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Özlem Yalım oldu. “Toplumun yaşam kalitesinden ve kültüründen bağımsız olarak düşünülemeyecek tasarım kavramının İKSV tarafından bienal ölçeğinde bir etkinlikle ele alınacak olmasından, öncelikle bir meslek mensubu olarak onur ve mutluluk duyuyorum” cümleleri ile başlayan konuşmasında Yalım, tasarımın tüm alanlarına ve bu alanda etkinliklerini sürdüren tüm yapılara açık olan bienalin temasının, danışma kurullarının ortak kararı ile seçilecek olan küratör tarafından belirleneceğine de değindi. Yalım, Tasarım Bienali için İstanbul ve tasarımla ilgili çağdaş konulara yönelen, sorgulayan, problem ortaya koyan bir tema belirlenmesini hedeflediklerini belirtti.

Toplantıda ayrıca, İstanbul Tasarım Bienali’nin ulusal ve uluslararası danışma kurullarını oluşturacak üyeler de duyuruldu. Tasarım dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan ve bienal küratörünün belirlenmesinden katılımcı ve proje seçimlerine kadar görüş ve önerileriyle sürece yön verecek, çalışmaların dünyaya duyurulmasına yardımcı olacak isimler şöyle:

Ulusal Danışma Kurulunda; fütürist ve Brightwell Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, Endüstriyel Tasarımcı ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Asatekin, Mimar ve Arredamento Mimarlık Dergisi Editörü Uğur Tanyeli, Grafik Tasarımcı ve Bek Tasarım Danışmanlık Kurucusu Bülent Erkmen, Mimar ve Koleksiyon Mobilya Kurucusu Faruk Malhan, Sanat Tarihçisi ve İstanbul Modern Sanat Müzesi Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu ile Endüstriyel Tasarımcı ve Defne Koz Studio Kurucusu Defne Koz.
Uluslararası Danışma Kurulu’nda; Hong Kong Polytechnic Üniversitesi Tasarım Fakültesi Eski Dekanı John Heskett, Material Connexion CEO’su George Beylerian, Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjik ve Vitra Tasarım Müzesi Direktörü Alexander von Vegesack.

Bienal teması, 2011’de açıklanacak

'Uluslararası İstanbul Tasarım Bienali' kentsel tasarım, mimarlık, iç mimarlık, endüstriyel tasarım grafik tasarım, moda gibi ana alanlar ve bunların alt alanlarının yanı sıra, yaratıcı endüstrilerdeki tüm disiplinlere açık olacak. Çağdaş yaşam koşulları içerisinde tasarım odaklı düşünmenin hayati önemini vurgulamayı hedefleyen Tasarım Bienali kapsamında ulusal ve uluslararası tasarım sergileri, tematik sergiler, atölye çalışmaları, söyleşiler ve özel projeler yer alacak.

Ulusal ve uluslararası danışma kurulları, ortak görüşmelerle 2012’de düzenlenecek bienalin küratörünü belirleyecek. Seçilen küratörün bienal temasını 2011’in ilk yarısında açıklaması bekleniyor.

Uluslararası İstanbul Tasarım Bienali’nin Eş-Sponsorları

Yaratıcı sektörün önde gelen firmalarından dört ayrı eş-sponsor desteğiyle gerçekleştirilecek Uluslararası İstanbul Tasarım Bienali için Eren Holding ve VitrA firmaları eş sponsor oldu. Diğer iki eş sponsor için görüşmeler devam ediyor.

Eren Holding

1969 yılında tekstil sektöründe ticari yaşamına başlayan; kağıt, ambalaj, çimento, enerji, turizm, tekstil  ve perakende alanlarında faaliyet gösteren Eren Holding ve bağlı şirketleri, 41 sene içerisinde ülkemizin en büyük gruplarından biri haline gelmiştir. Uzun yıllardır sosyal sorumluluk çerçevesinde eğitime destek veren Eren Holding, bu yıl da 2012 yılında ilki gerçekleştirilecek Uluslararası İstanbul Tasarım Bienali’nin destekçisi oldu. Uluslararası İstanbul Tasarım Bienali’nin, yenilikçi, özgün, düşünen ve üreten bir toplum yaratmanın çok önemli bir adımı olduğunu, tasarımcıya, sanatçıya verilecek desteğin  yanı sıra, katılımcılara da eşsiz bir genel kültür ve vizyon sağlayacağını düşünen Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren yaptığı açıklamada; grup şirketleri ve markalarıyla böyle büyük ve güzel bir projenin parçası olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Bu tür bir organizasyonun İstanbul’da yapılacak olmasından duyduğu sevinci ifade eden Ahmet Eren, tüm toplumu sanata, tasarıma ve eğitime destek vermeye davet etti.

VitrA

Türkiye’deki yapı ürünleri pazarında en geniş ürün yelpazesine, üretim ve satış ağına sahip Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu; VitrA markasını, banyoyu yeniden tanımlayan, banyo algısını değiştiren ve tasarımlarıyla farklılaşan, uluslararası bir konuma taşımayı hedefliyor.
Çağa damgasını vuran tasarım kültürünü, özgün ve yaratıcı uygulamalarla banyodaki her ayrıntıya yansıtan VitrA, banyoları konforlu, son teknolojilerin kullanıldığı, ayrıcalıklı yaşam alanlarına dönüştürüyor. Markasının yetkinliğini, karo seramik ürün grubuyla, banyo mekânının dışına da taşıyan VitrA, Türkiye’de pazar liderliğini elinde bulunduruyor.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-tasarim-bienali-hazirliklari-basladi_83210.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • İstanbul Bienalı Türk tasarımı için önemli bir kilometre taşı. Bienalın iki sponsoru da doğru adresler ve başarısına önemli katkıları olacak gurur kaynağı şirketler. Ulusal Danışma Kurulu üyelerinin tamamı da değerli kişilikler ve başarıyı yaşayan bir ekip olmuşlar. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!