Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul Tıp Fakültesi'nde Yerinde Dönüşüm Devam Ediyor

İstanbul'da meydana gelen 5.8'lik depremde hasar gören İstanbul Tıp Fakültesi'nde (Çapa) yerinde dönüşüm çalışmaları devam ediyor.

yapi.com.tr
İstanbul Tıp Fakültesi'nde Yerinde Dönüşüm Devam Ediyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını ile mücadelede etkin rol oynayan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde yeniden yapılanma çalışmaları da devam ediyor. İstanbul'da meydana gelen 5.8'lik depremde hasar gören binaların bir kısmının yıkım işlemi son bularak arkeolojik kazı çalışmalarına başlandı. Arkeolojik çalışmaların bittiği alanlarda çelik konstrüksiyon binaların yapımına hız kazandırıldı.

İHA’da yer alan habere göre; İstanbul Tıp Fakültesi'ndeki çalışmaları Fakülte Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek anlattı. Prof. Dr. Tükek, “Eylül depreminden sonra yapılan incelemelerde Behçet Kütüphanesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Temel Bilimler binasının hasarlı olduğu ve kullanılamaz olduğu rapor edilmişti ve bunun üzerine o binalar boşaltılmıştı. Diş Hekimliği Fakültesi yıkıldı. Şimdi de Behçet Kütüphanesi'nin olduğu bölümü yıkıyoruz. Daha sonra Temel Bilimler binasını yıkacağız. O alanda oluşan boşluğa da yine 300 yataklı, kullanımı çok kolay, acil ünitelerinin olduğu, yanık ünitelerinin olduğu, yoğun bakım ünitelerinin olduğu, ameliyatlarının çok hızlı bir şekilde yapıldığı, travmatolojinin olduğu, çok ciddi ameliyatların yapıldığı 300 yataklı bir hastane binası planladık.” ifadelerini kullandı.

 

 

Çalışmalar kapsamında arkeolojik kazıların da başlatıldığını belirten Tükek, “Bir Dahili Tıp Bilimleri, enfeksiyon, iç hastalıkları, göğüs hastalıkları gibi korona virüste ön planda savaşan bölümlerin olduğu bir bina planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Eski Çocuk Hastalıkları binasının hasarlı olduğunu hatırlatan Tükek, “O binayı yıkmıştık. Şimdi o çocuk binasının orada da 9 bin metrekarelik bir çelik konstrüksiyonlu bina oluşturuyoruz. Ağustos ayında bitmesini planlıyoruz. O binaya da Nöroloji ve Beyin Cerrahisi bölümlerini taşımayı planlıyoruz. Şu an üçüncü katı çıkıldı, 5 katlı şekilde planlandı. İçinde 6 tane ameliyathane, 14 tane yoğun bakım ünitesi ve poliklinikleri, 130 yataklı bir hastane binası olarak planlıyoruz. Arkasından da Beyin Cerrahi ve Nörolojinin olduğu binayı yıkıp çalışmalarımıza devam etmek istiyoruz.” dedi.

Yapılanma çalışmalarının hastaların tedavisi konusunda aksaklık yaşatmadığını belirten dekan Tükek, “Çalışmaların olduğu alan ile bizim hastalara baktığımız alan birbirinden çok farklı yerlerde. Şu anda hiçbir sorun yok. Çalışmalar gayet güzel bir şekilde devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

“29 Mayıs Hastanesi İstanbul Tıp Fakültesi hizmetine verildi”
29 Mayıs Hastanesi'nin de İstanbul Tıp Fakültesi bünyesine katıldığını kaydeden Tükek, “29 Mayıs Hastanesi de Sağlık Bakanlığımız ile bir protokol imzalanarak İstanbul Tıp Fakültesi hizmetine verildi. Orada da ameliyathaneler yeterli değildi. Biz onu 8 ameliyathaneye çıkartarak yine Kulak Burun Boğaz, Göz ve Plastik Cerrahi birimlerimizi oraya taşımak sureti ile yine 130 yataklı bir hastane oluşturuyoruz. Daha doğrusu mevcut hastaneyi restore ediyoruz.” diye konuştu.

 

 

Ağustos ayında bir binanın daha yıkımına başlayacaklarını belirten Dekan Tükek, “Çelik konstrüksiyonlu binanın bitiminden hemen sonra yine hasarlı olan göz binasının yıkımına başlayacağız. Göz binası da yıkıldıktan sonra oraya yine 5 bin metrekare alanı olan çelik konstrüksiyonlu bir poliklinik binası inşa etmeyi düşünüyoruz.” dedi.

“Hasdal bölgesinde yapılanmamız söz konusu olacak”
Eylül ayında meydana gelen deprem sonrasında fakülte çalışanlarında korku meydana geldiğini dile getiren dekan Tükek, “Fakültemizde bir eskime söz konusuydu. Bu anlamda yenilenmeye ihtiyaç duyuyordu. Bununla birlikte Cumhurbaşkanımızın bize ifade ettiği ve vermeyi taahhüt ettiği Hasdal bölgesinde de bir yapılanmamız söz konusu olacak. Orası ile alakalı da üniversitemiz tarafından projelerimiz tamamlandı ve bunlar gerekli yerlere teslim edildi. Önümüzdeki süreçte Hasdal bölgesinde de İstanbul Tıp Fakültesi'nin binalarının olacağını göreceğiz.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-tip-fakultesinde-yerinde-donusum-devam-ediyor_180093.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!