Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul Üniversitesi'nden Deprem Raporu

Silivri Açıklarında 11 Ocak Cumartesi günü meydana gelen depremin ön inceleme raporu yayınlandı. Rapora göre, ilk depremden sonra 7 deprem daha meydana geldi.

yapi.com.tr
İstanbul Üniversitesi'nden Deprem Raporu

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi, Jeofizik ve Jeoloji Mühendisliği Bölümleri tarafından hazırlanan, 11 Ocak Cumartesi günü Silivri Açıklarında Meydana gelen depremin Ön İnceleme Raporu yayınlandı.

BirGün’de yer alan habere göre; raporda, “26 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşen 5.8 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen sismik aktivitenin çarpıcı özelliği, Ana Marmara Fayı’nın kuzeyinde, yaklaşık 10 km uzunlukta, 5 km genişlikte ve kabuğun sığ-orta derinliklerini içine alan dar bir bölgeye yoğunlaşmış olmasıdır.” denildi.

Raporda şu ifadelere yer verildi: “11 Ocak 2020 tarihinde İstanbul’da meydana gelen depremle ilgili olarak üniversitemiz Türkiye saati ile 16:37:36’da Silivri açıklarında lokal büyüklüğü (ML) 4.6 olan hafif şiddetli bir deprem meydana gelmiştir. Deprem Avcılar ve civarında daha güçlü olmakla birlikte İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakası genelinde de hissedilmiştir. Depremin derinliği B.Ü. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün verileri kullanılarak 17.5 km olarak elde edilmiştir. Deprem Marmara Denizi içinde meydana gelmiş ve depremin lokasyonu 40.8563K enlemi, 28.2375D boylamı olarak hesaplanmıştır.

Deprem episantırının Silivri’nin merkezine olan uzaklığı yaklaşık 23 km’dir. Depremin oluş zamanından itibaren, lokal büyüklüğü ML ~2.0 olan 7 adet deprem daha gözlenmiştir. Odak mekanizması çözümleri 4.6 büyüklüğündeki depremin yaklaşık Doğu-Batı doğrultulu bir fay üzerinde meydana geldiğine, bu fayın da sağ yanal atım bileşenine sahip bir ters fay olduğuna işaret etmektedir. 26 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşen 5.8 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen sismik aktivitenin çarpıcı özelliği, Ana Marmara Fayı’nın kuzeyinde, yaklaşık 10 km uzunlukta, 5 km genişlikte ve kabuğun sığ-orta derinliklerini içine alan dar bir bölgeye yoğunlaşmış olmasıdır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-universitesinden-deprem-raporu_177062.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-1K

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!