Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Ustalarını Hatırlıyor

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği'nin destekleriyle hayata geçirilen İstanbul'da yaşayan ve üretim yapan geleneksel sanatlar ve el sanatları alanlarındaki ustaların ve atölyelerin envanterinin oluşturulduğu “İstanbul’un Ustaları” projesi kapsamında hazırlanan harita ve web sitesini 30 Nisan Cuma günü

yapi.com.tr
İstanbul Ustalarını Hatırlıyor

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği'nin destekleriyle hayata geçirilen İstanbul'da yaşayan ve üretim yapan geleneksel sanatlar ve el sanatları alanlarındaki ustaların ve atölyelerin envanterinin oluşturulduğu “İstanbul’un Ustaları” projesi kapsamında hazırlanan harita ve web sitesini 30 Nisan Cuma günü Sepetçiler Kasrı’nda düzenlenen kokteylle İstanbullulara tanıttı.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği tarafından hayata geçirilen İstanbul'un Ustaları projesi, yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip kitap sanatlarından ahşap oymacılığa, sedef kakmadan antika restorasyona kadar İstanbul’da aktif olarak faaliyet gösteren geleneksel sanatlar ustalarının atölyelerinin tespiti, ustalık alanları, işlerinden örnekler ve faaliyet gösterdikleri adreslerin işaretlendiği harita ve web sitesinden oluşuyor.

Hedef geleneksel sanatların gelecek kuşaklara aktarılması

Projenin tanıtım kokteylinde konuşan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Kurt, “Yönetmenliğimizin çalışmaları kapsamında, günümüzde artık unutulmaya yüz tutmuş ancak İstanbul kültürünün ayrılmaz parçalarından olan geleneksel sanatlar alanında, çok geniş bir yelpazede projeleri hayata geçirdik. Bu projelerle, bu sanat dallarının yaşatılmasını, genç kuşaklarca keşfedilmesini ve gelecek kuşaklara aktarılmasını amaçladık. Kent kültürümüzün yapı taşlarından olan geleneksel sanatların farklı dallarında bilgileri bize sunan ve bu akşam burada tanıtımını gerçekleştirdiğimiz, “İstanbul’un Ustaları” projesi kapsamında hazırlanan harita ve web sitesi, işte bu açıdan büyük önem taşıyor” dedi.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmeni Ömer Faruk Şerifoğlu ise “'İstanbul'un kültürel zenginliğini el sanatları ve geleneksel sanatlar alanında var olan potansiyelini görünür ve ulaşılır hale getiren İstanbul'un Ustaları projesi, detaylı bir saha araştırmasının ürünü. 400'ü aşkın ustaya ve atölyeye bizzat ulaştık. Web sitesinin yanı sıra şehrin önemli noktalarında dağıtılacak haritalarla el sanatları alanındaki zenginliğimizi tekrar gündeme getirmeyi ve sosyal hayat içindeki yerini belirginleştirmeyi amaçlıyoruz” sözleriyle özetledi.

Geleneksel sanatlarla buluşma kapısı

Mayıs sonunda nihai halini alacak proje kapsamında hazırlanacak İngilizce ve Türkçe haritaya İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’ndan, çeşitli kültür merkezlerinden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Edindirme Kursları’ndan, Atatürk Havalimanı içindeki çeşitli noktalardan, Kültür Bakanlığı Topkapı Sarayı Müzesi Nakışhanesi ve Yıldız Sarayı Şale Köşkü Geleneksel Türk Süsleme Atölyesi gibi atölyelerden ücretsiz olarak ulaşmak mümkün olacak. Web sitesine ise www.istanbulunustalari.com ve www.mastersofistanbul.com adreslerinden ulaşılacak.

ETİKETLER: İstanbul 2010
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-ustalarini-hatirliyor_79159.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!