Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul ve Bursa Arasında Destinasyon Projesi Hazırlandı

Bursa Valiliği, Osmanlı'nın iki başkenti İstanbul ve Bursa arasında, turizm ve kültür işbirliğinin artırılmasına yönelik bir destinasyon projesi hazırladı. Projeyle ilgili önümüzdeki günlerde İstanbul'da taraflar bir araya gelecek.

yapi.com.tr / AA
İstanbul ve Bursa Arasında Destinasyon Projesi Hazırlandı

Bursa Valiliği, Osmanlı'nın iki başkenti İstanbul ve Bursa arasında, turizm ve kültür işbirliğinin artırılmasına yönelik bir destinasyon projesi hazırladı. Projeyle ilgili önümüzdeki günlerde İstanbul'da taraflar bir araya gelecek.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Çekirge Polisevi'nde düzenlediği basın toplantısında, göreve geldikleri günden bu yana kentin değişik meselelerinin yanı sıra özellikle turizmi ön planda tuttuklarını söyledi.

Dünyada yaklaşık bir trilyon dolarlık turizm pastasının bulunduğunu ifade eden Harput, her yıl bir milyar kişinin turizm faaliyeti olarak seyahat ettiğini belirtti. Deniz ve güneş, dağ, kayak, tarih, kültür ve medeniyet, sıcak su, termal, sağlık ve kongre turizmi kapsamında her yıl bir trilyon dolar harcandığını vurgulayan Harput, şöyle konuştu:

''Bursa bu potansiyelin tamamını bünyesinde barındırıyor. Ancak bir milyar turistin ne kadarı Türkiye'ye geliyor ve ne kadar harcıyor? Türkiye'ye 2010 yılı itibarıyla 28 milyon kişi geldi. Turist sayısı bakımından Türkiye, dünyada 7. sırada yer aldı. Bir trilyon dolarlık pastadan ise 22 milyar dolar gelir elde etmişiz. Bu sıralamada ise 49. sıralardayız. Turist sayımız fazla, ama gelirimiz az. Sayıda 7. isek gelirde de aynı sırada olmalıyız.''

Bursa-İstanbul destinasyonu

Bursa'nın potansiyelinin değerlendirilmesi için bugüne kadar önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Harput, şöyle devam etti:

''Bursa'nın turizm ve kültür değerlerinin İstanbul ile beraber ele alınmasını öngörün, hem Bursa hem de Türkiye için yararlar getirecek bir proje hazırladık; Bursa-İstanbul Destinasyonu. İstanbul, dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline geliyor. Şu anda 8 milyon turist geliyorsa, önümüzdeki dönemde bu rakam çok yukarılara taşınacak. İstanbul'da 100 bin civarında yeni yatak yapılıyor. Bazıları bitiyor, bir bölümü temel ve proje aşamasında. Bursa komşusundaki bu gelişmelerden istifade etmeli. Bursa, İstanbul'un arka bahçesi değildir ve olmamıştır.''

Harput, Bursa'nın İstanbul ile aynı kaderi paylaştığını ifade ederek, Osmanlı'nın iki başkentinin coğrafya, kültür, tarih ve birçok özelliğinin aynı olduğunu dile getirdi. Harput, ayrıca Bursa'nın İstanbul'a artılar sağlayabileceğini belirtti.

Harput, şunları kaydetti:

''Böylesine İstanbul ile Bursa'yı bütünleştiren şairler ve yazarlar var ama bizler imkanları birlikte değerlendirmeyi başaramamışız. Biz bu projeyi hazırladık. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı ve TÜRSAB'a projeyi gönderdik. Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay ile bizzat görüştüm. Projeyi çok beğendi. Önümüzdeki günlerde İstanbul'da Kültür ve Turizm Bakanımız başkanlığında taraflar bir araya gelecek. Böylece projenin hayata geçirilmesinin ilk adımı atılmış olacak.''

Projenin getirecekleri

Bursa-İstanbul Destinasyonu hakkında basın mensuplarını bilgilendiren Vali Yardımcısı Ali Kamil Başar da proje ile İstanbul'a gelen turistlerin, Bursa'ya yapacakları turlar sayesinde, ülkenin vizyonu hakkında daha pozitif düşüncelerle ülkelerine döneceklerini ve tanıtım noktasında gönüllü turizm elçisi olacaklarını söyledi.

Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'a, özellikle tarih ve kültür amaçlı gelen turistlere, Bursa'da inanç, doğa, kırsal yaşam, halk kültürü, gastronomi ve sağlık turizm çeşitliliği sunulmasının, sonraki seyahatlerde Bursa'yı öncelikli yapacağını ifade eden Başar, şu bilgileri verdi:

''İstanbul-Bursa destinasyonu birlikte mütalaa edildiğinde, gelen turistin geceleme gün sayısı artacak, bu da ülke turizmine artı değer olarak yansıyacaktır. Bursa, özellikle Körfez, Ortadoğu ve Arap ülkelerinden gelen turistlerin tercih ettiği bir destinasyondur. Bu gruplar için İstanbul turları çok cazip olmaktadır. Günübirlik veya kısa süreli konaklama turları, yerli acentelerce yapılabilir. Böylelikle, Bursa'dan İstanbul'a turist akışı da sağlanmış olacaktır. Kongre turizmi bağlamında, her iki şehirde oldukça yoğun kongreler yapılmaktadır. Bu konuda işbirliği ve paylaşım esas olmalıdır. Bu husus herkesin menfaatine olacaktır. Neticede ülkemiz kazanacaktır''.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-ve-bursa-arasinda-destinasyon-projesi-hazirlandi-_85962.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!