Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'a 7+1 Yıldızlı Otel

Karaköy'deki tarihi Sümerbank binasının yerine kurulacak... Geçen Temmuz ayında Simurg Turizm'in sahibi Timur Özdemir'den yaklaşık 9milyon 250 bin dolara İstanbul Karaköy Bankalar Caddesi'ndeki tarihi Sümerbank binasını satın alan Holding Başkanı Yılmaz Ulusoy, buraya bir butik otel kurmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Gazete Habertürk
2 İstanbul'a 7+1 Yıldızlı Otel

Geçen Temmuz ayında Simurg Turizm’in sahibi Timur Özdemir’den yaklaşık 9milyon 250 bin dolara İstanbul Karaköy Bankalar Caddesi’ndeki tarihi Sümerbank binasını satın alan Holding Başkanı Yılmaz Ulusoy, buraya bir butik otel kurmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Binanın İstanbul için çok değerli olduğunu anlatan Ulusoy, burasını bir butik otele çevireceklerini anlatarak, “Öyle 5-6 yıldızlı değil, 7 yıldız artı bir yıldızlı olacak” diye konuştu. Ticari olarak değil bir sosyal sorumluluk projesi olarak tesisi İstanbul’a kazandıracaklarını dile getiren Ulusoy, “Ürün olarak eşi benzeri bulunmayan bir tesis olacak. Hiçbir masraftan kaçınmayacağız. Burasını İstanbul’a yakışır ve adından sıkça söz edilen bir butik otel haline getiriceğiz” dedi.

Otelin restorasyon çalışmalarına başladıklarını belirten Yılmaz Ulusoy, Ağa Han Mimarlık Ödülü sahibi yeni nesil Türk mimarları arasında gösterilen Han Tümertekin’in projeyi baştan sona üstlendiğini kaydetti. 3 bin 200 metrekarelik tarihi Sümerbank binasının bir önceki sahibi Timur Özdemir, burayı 2007 yılında İngiliz Galata şirketinden satın almıştı. Binanın Sümerbank olmadan önce Deutsche Bank tarafından kullanıldığını hatırlatan Ulusoy, üzerinden 130 yıl geçmesine rağmen birçok eşyanın hala muhafaza edildiğini belirtti. Eşyaların kaybolmaması için 3 bekçi tuttuklarını anlatan Ulusoy, şöyle devam etti: “Binanın zemin katında hala bankaya ait 440 metrelik çelik kasalar bulunuyor. Bununla birlikte birçok antika eşyaya da rastladık. Daha önceki sahibi de burada otel kurma çalışmaları yapmış ama başarılı olamamış. Aşağıda 3, yukarıda ise 6 kat olmak üzere toplamda 9 katta hizmet vereceğiz. Açıldığında çok ses getirecek bir otel olacak”.

90 yıl önce handa Sümerbank kuruldu

Sümerbank binası olarak bilinen Bankalar Caddesi’ndeki hanın planına göre iki ayrı kâgir bina yer almaktaydı. Bu binaların yerine şu andaki binanın ne zaman inşa edildiği tespit edilememekle birlikte, bunun buraya yerleşen Crédit Général Ottoman (İtibar-ı Umumî Bankası) zamanında gerçekleşmiş olabileceği akla geliyor. 1880’lerin sonundan itibaren bu adreste bulunan Crédit Général Ottoman’ın 1899 yılında tasfiye edilmesiyle birlikte bina Chemins de fer d’Anatolie (Anadolu Demiryolları) şirketi tarafından kullanılmaya başlandı. 1920’lerde bu iki kurumdan boşalan yere Sümerbank kuruldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-7-1-yildizli-otel_82798.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Peki eski eşyalar ve kasalar ne olacak? bir müzeye mi kaldırılacak, yoksa nasıl korunacak? YANITLA
  • BENCE BUTİK OTEL YAPILMASI ÇOK GÜZEL İSTANBULA RENK KATACAK TURİSTİK OTEL OLARAK GÜZEL OLACAĞINDAN EMİNİM. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!