Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul'a Barselona Tarzı Çiçek Büfeleri Geliyor

Şile köylerinde yetiştirilen çiçeklerin ilçe için yeni bir istihdam alanı yarattığını söyleyen Kadir Topbaş, Kültür A.Ş.'nin Barselona'daki çiçek büfelerine benzer birimler işleteceğini belirterek, bu yeni büfelerin hiçbir şekilde Roman vatandaşların tezgahlarını tehdit etmeyeceğini bildirdi.

yapi.com.tr
4 İstanbul'a Barselona Tarzı Çiçek Büfeleri Geliyor

EM>Barselona'nın Las Ramblas caddesindeki çiçek satıcıları

Şile köylerinde yetiştirilen çiçeklerin ilçe için yeni bir istihdam alanı yarattığını söyleyen Kadir Topbaş, Kültür A.Ş.'nin Barselona'daki çiçek büfelerine benzer birimler işleteceğini belirterek, bu yeni büfelerin hiçbir şekilde Roman vatandaşların tezgahlarını tehdit etmeyeceğini bildirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile sahilinde gerçekleştirilen cankurtaran tatbikatının ardından ilçenin köylerinde alım garantili çiçek ekimi yapılan tarlaları gezdi. Topbaş, gezi sırasında yaptığı açıklamada, Kültür A.Ş.’nin çiçek büfelerinin az sayıda olacağını ve Barselona’daki gibi farklı bir konsepti yansıtacağını belirterek, hiçbir Roman vatandaşın çiçek tezgahının bozulmayacağını sözlerine ekledi.
 
Şile'nin artık çiçek yetiştiriciliğiyle de tanındığını hatırlatan Topbaş, İstanbul'un çiçek ihtiyacının bir bölümünün ilçenin köylerinden karşılandığını, böylece istihdam alanı açıldığı ifade etti. Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

Lale ile başlandı...

"İstanbul’u çiçeklendirirken o kadar çok ve çeşit çiçek dikiyoruz ki, şehrimizdeki çiçek sektörü bize teşekkür etmeye başladı. Biz diyoruz ki, ‘İstanbul kendi çiçeğini kendisi üretebilir, çiçek ekonomisi oluşturabilir’. Silivri ve Şile gibi ilçelerimizin köylerinde alım garantili çiçek üretimi başlattık ve sadece Şile’nin köylerinden 1,5 milyon çiçek aldık. Bu işten bir ailenin bütçesine ayda 800-1000 TL civarında para giriyor. Hedefimiz İstanbul’da daha çok çiçek yetiştirerek 235 bin kişiye istihdam sağlamak. Lalelerle başladık ve şimdi başka çiçeklerle devam ediyoruz.”

Barselona tarzı konsept çiçek büfelerini Kültür A.Ş. işletecek

Topbaş, İstanbul’da bazı Roman çiçek satıcılarının yeni çiçek büfelerinden tedirgin oldukları yönündeki soruya ise şu yanıtı verdi; “O konuda bir yanlış anlaşılma var. Taksim’deki çiçekçilerin daha iyi hale getirilmesi için düzenlemeleri biz yaptık. Hiçbir noktada bir Roman vatandaşımız sıkıntıya düşürülmeyecek. Çünkü şehrimizi simgeleyen çiçekleri, güzellikleri sergiliyorlar. Şirketimiz Kültür A.Ş.’nin yerleştireceği çiçek büfeleri sadece sayılı noktalarda olacak ve Roman vatandaşlarımızın çiçek sattığı yerlerin dışına konulacak. Bununla amacımız çiçek sevgisini ve çiçeğe olan ilgiyi artırabilmek. Farklı çiçekleri bulabileceğimiz, sayıları çok az olan çiçek büfeleri olacak. Barselona’da gördüğümüz konsept olacak. Ancak, hiçbir Roman vatandaşımız zorlanmayacak. Tabi eğer bu yerleri almak isterlerse onun şartları farklı.” (kaynak: ibb.gov.tr)

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-barselona-tarzi-cicek-bufeleri-geliyor_81434.html

Read Comment Section
4 Yorum Yorum Yaz
  • Çiçek yetiştirmeye başlamış bizim belediye çok komi kya siz önce gidin mezatlardan çıkan çiçeğin kalitesine bakın sonra GELEN İTHAL ÇİÇEKLERE. bu ülke çiçek ithal ediyor iptidai yöntemlerle yetiştirilen çiçekleri ancak seyyar satıcı alıyor, o da 5 kuruşa satıyor sen de bunu millete hizmet diye satıyorsun vah haline. sen bu yazıyı okursan bir düşün hollandadaki çiçek kalitelerine bir bak sen ancak bizim mahalleye ekilen laleleri üretirsin bu iş o kadar basit değil. Sen gel bu işin içindeki kişilerle görüş eminim hiç görüşmedin birkaç çiçekçiye gir durumu anlat ama onlar artık seni dükkanına sokmaz bunu da bilesin çünkü sen kendi elinle kendi aklınla onların ekmeğine el attın.. yazıklar olsun.. YANITLA
  • Sayın topbaş"ı kutluyorum ellerinden öpüyorum hürmetler.. YANITLA
  • Sayın Topbaş'ı kutluyorum halkına bu yönde de hizmet etmek istemesi çok yerinde bir karar, Çicek dükkanlarından çiçek almaya kaltığımızda dünya paraya satıyorlar, Romanlardan aldığımız çicekler ise çok da kaliteli sayılmaz makara ipine sarılmış çicekleri birbirinden ayırmak zor oluyor.Tekrar tebrikler. YANITLA
  • sayın TOPBAŞ, farkında mıdır ki istanbulda vergisini verip yıllardır çiçekçi dükkanı işleten firmaların karşısına yanına açtıgı çiçek büfeleri bu esnafı zor durumda bırakmakta, hal böyle iken belediye çok ugraşmasın biz dükkanlarımızı belediyeye devredelim biz de onların işçisi olalım çocuklarımızı belediye okutsun, aile geçimimizi belediye saglasın.. zaten çökmüş olan çiçekçi sektörü belediyenın ihtiyaç duydugu çiçek büfeleri ile bütünleşsın,, dünyada örneği olmayan yalan yanlış beyanlarla mıllet kandırılmasın, çiçek sektörünün üretcilerin kurdugu kooparatifleri var belediye sadece dış mekan alanında çalışmalar yapıyor, kendilerinin ve yandaşlarının ortak oldugu çiçek büfelerinden farklı rantlar elde etmenın hesapları yapılıyor, bu insanlara yazık allah bunların hesabını bu dünyada olmazsa da mutlaka soracaktır. YANITLA
4 yorumdan 4 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!