Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'a Deprem Hastanesi Kuruluyor

İstanbul'un ilk ''Deprem Hastanesi'', Haydarpaşa Numune Hastanesi arazisini işgal eden ve mahkeme kararıyla boşaltılan benzin istasyonu ile işyerlerin

NET Gazetestanbul'un ilk ''Deprem Hastanesi'', Haydarpaşa Numune Hastanesi arazisini işgal eden ve mahkeme kararıyla boşaltılan benzin istasyonu ile işyerlerinin yıkılmasıyla açılan alana inşa edilecek.
Haydarpaşa Numune Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Suphi Acar, 9 bin metrekare alan üzerine, 3.5 trilyon lira maliyetle yapılacak hastanenin dünyada başka bir örneğinin bulunmadığını söyledi.
Hastanenin projesinin tamamlanarak imza için İstanbul Valiliği'ne gönderileceğini kaydeden Prof. Dr. Acar, iki bodrum kat olmak üzere 5 katlı inşa edilecek hastanede, hemodiyaliz, yanık tedavi ünitesi, ameliyathaneler, kan bankası ve cerrahi bölümleri ile morgun yer alacağını bildirdi.
Deprem Hastanesi'nin normal zamanda poliklinik olarak hizmet vereceğini anlatan Prof. Dr. Acar, şunları kaydetti:
''Hastane, deprem anında aynı anda bin hastaya hizmet verecek kapasitede olacak. Odaların ve koridorların ara bölme duvarları bir düzenek sayesinde açılır kapanır olacak. Duvarlar açıldığı zaman hastane, uçak hangarları gibi olacak. Deprem anında hastanenin içindeki duvarlar açılarak büyük ve geniş koridorlar oluşturulacak ve yan yana dizilecek sedyelerde hastalara hizmet verilecek.''
Prof. Dr. Suphi Acar, hastanenin kaba inşaatının İstanbul Valiliğive İl Özel İdaresi tarafından yaptırılacağını, ince işlerinin ise Kadıköy Belediyesi'nce üstlenildiğini bildirdi. Prof. Dr. Acar, hastanenin donanım ve ekibinin de Haydarpaşa Numune Hastanesi bütçesinin yanı sıra vatandaşların katkılarıyla karşılanacağını belirtti.
Deprem Hastanesi'nin ulaşım kolaylığı bulunduğunu vurgulayan Prof.Dr. Suphi Acar, D-100 Karayolu yanındaki hastanenin denize 300, demiryoluna ise 200 metre mesafede bulunmasının ulaşımda kolaylık sağlayacağını ifade etti.
Hastanede görev yapacak personelin bir kısmının Marmara depreminde hizmet verdiğini, bu nedenle tecrübeli olduklarını hatırlatan Prof. Dr. Acar, ''Yer yerinden oynasa bu hastanenin yıkılmaması lazım. Bu hastane de böyle yapılacak. Hastanenin yakıt ve su depoları ile jeneratörü olacak. Olası bir deprem anında ihtiyaçlarını karşılayabilecek'' diye konuştu.
Başhekim Prof. Dr. Acar, olası bir depremde Deprem Hastanesi'nin yanında bir de Sahra Hastanesi'nin kurulacağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-deprem-hastanesi-kuruluyor_1507.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!