Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul’a Yeni Tramvay Hatları

İstanbul’da, Eminönü-Kabataş, Vezneciler-Edirnekapı ve Sultançiftliği-Edirnekapı arasında yapılacak cadde tramvayı projelerinin yapım sözleşmeleri,

NTV-MSNBC/01.08.2002b>İstanbul’da, Eminönü-Kabataş, Vezneciler-Edirnekapı ve Sultançiftliği-Edirnekapı arasında yapılacak cadde tramvayı projelerinin yapım sözleşmeleri, törenle imzalandı.

Toplam 18.6 kilometre uzunluğundaki cadde tramvayı hatlarının yapımının 1 yılda tamamlanması ve 111 milyon dolara malolması planlanıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Hyatt Recency Oteli’nde düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul’un altyapı sorunlarını çözmek için büyük adımlar attıklarını belirterek, kentin en büyük sorunlarından birinin de ulaşım olduğunu söyledi.

BÜTÇENİN YÜZDE 56’SI ULAŞIMA AYRILDI
Ulaşım sorununu çözmek için büyük adımlar attıklarını ifade eden Gürtuna, belediye bütçesinin yaklaşık yüzde 56’sını ulaşım için ayırdıklarını bildirdi.
Kentin ulaşım master planını çıkardıklarını ve bu plana göre projeleri hayata geçirdiklerini dile getiren Gürtuna, bugüne kadar 60 civarında kavşak ve 500 kilometre yol yaptıklarını kaydetti.

HEDEF 20 DAKİKA
Gürtuna, bugün İstanbul’da ciddi bir trafik sıkışıklığı yaşanmadığını, bunun da yapılan çalışmalar sonucu gerçekleştiğini anlatarak, bir kişinin evinden işine gitme süresini 1 saatten 30 dakikaya indirdiklerini, hedeflerinin ise bunu dünya standardı olan 20 dakikaya indirmek olduğunu ifade etti.
Yapım sözleşmeleri imzalanacak cadde tramvay hatlarının hizmete girmesiyle, mevcut tramvay ve metro hatlarının entegrasyonunun sağlanacağını, trafikte de büyük rahatlama olacağını söyleyen Gürtuna, Atatürk Havalimanı’na uzanan metronun Cumhuriyet Bayramı’nda faaliyete gireceğini belirtti.

TOPLAM 111 MİLYON DOLAR
Vezneciler-Sultançiftliği arasındaki tramvay hatlarının 47 milyon, vagonlarıyla birlikte de toplam 105 milyon dolara malolacağını kaydeden Gürtuna, hizmete girdiğinde de bu güzergahta araç trafiğinin yüzde 60 azalacağını söyledi. Gürtuna, Eminönü-Kabataş arasındaki 2.8 kilometrelik tramvay hattının hizmete girmesi ve Kabataş-Taksim hattının devreye sokulmasıyla entegrasyonun tamamlanacağını vurgulayarak, bugün imzasını atacakları 3 cadde tramvay hattının yapımının toplam 111 milyon dolara malolacağını ve 1 yılda bitirileceğini bildirdi.

AMAÇ HIZLI, UCUZ VE KONFORLU SEYAHAT
Amaçlarının İstanbul halkına hızlı, ucuz ve konforlu bir seyahat hizmeti sunmak olduğunu anlatan Gürtuna, söz konusu hatların yapım işini Ünüvar-Hazinedaroğlu ve Rusya Federasyonu’ndan Transstroy Şirketi ortak girişiminin gerçekleştireceğini sözlerine ekledi.
Transstroy Şirketi Başkan Yardımcısı Vyacheslav Zaharov da İstanbul gibi önemli bir megapolde iş yapacak olmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek, tramvay hatlarını 12 ayda bitirmek ve sorunsuz olarak teslim etmek istediklerini söyledi.
Törende daha sonra, Ünüvar-Hazinedaroğlu-Transstroy ortak girişimi ile İETT Genel Müdürlüğü arasındaki cadde tramvayı projelerinin yapım sözleşmeleri, Ali Müfit Gürtuna, Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Viktor Koptevskiy, İETT Genel Müdürü Rıdvan Aslan ile şirket yetkilileri tarafından imzalandı.

SULTANÇİFTLİĞİ-VEZNECİLER 45 DAKİKA
Sultançiftliği-Edirnekapı ve Edirnekapı-Vezneciler arasında yapılacak cadde tramvay hatlarının toplam uzunluğu 15.8 kilometreyi bulurken, bu mesafenin Sultançiftliği-Edirnekapı arası 12.4 kilometre, Edirnekapı-Vezneciler arası ise 3.4 kilometre olacak.
20 adet istasyonun tasarlandığı güzergah Sultançiftliği’nden başlayarak, Eski Edirne Asfaltı, Rami Kışla, Rami Edirnekapı caddelerini izleyerek Edirnekapı’dan Suriçi’ne girecek ve Fevzipaşa, Macar Kardeşler, Şehzadebaşı caddelerini takip ederek Vezneciler’e ulaşacak.
Bir yılda bitirilmesi planlanan proje, toplam 105 milyon dolara malolacak. Hat tamamlandığında Sultançiftliği-Vezneciler arası 45 dakikaya inecek.
Eminönü-Kabataş arasında yapılacak 2.8 kilometre uzunluğundaki hat ise Eminönü’den başlayarak Galata Köprüsü’nden geçip Karaköy, Tophane istikametinden Kabataş’a ulaşacak. 6 istasyon bulunacak güzergahın, 9 ayda hizmete girmesi planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-yeni-tramvay-hatlari_1232.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!