Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'da 26 Bin 71 'Huzur Apartmanı' Var

Yeni Aktüel'in Belediye'den aldığı verilere göre İstanbul'da depremi beklemeden yıkılması gereken 26 bin 71 bina var. Bunlardan 2295'i Zeytinburnu'nda. Ancak şu ana kadar hiç adım atılmadı. Bilgilerse artık devlet sırrı gibi saklanıyor.

Sabah Gazetesi
İstanbul'da 26 Bin 71 'Huzur Apartmanı' Var

b>Yeni Aktüel'in Belediye'den aldığı verilere göre İstanbul'da depremi beklemeden yıkılması gereken 26 bin 71 bina var. Bunlardan 2295'i Zeytinburnu'nda. Ancak şu ana kadar hiç adım atılmadı. Bilgilerse artık devlet sırrı gibi saklanıyor.

İki hafta önce Yeni Aktüel'in kapağında "9000", hemen yanında da bu sayının neyi anlattığı yazıyordu: "İstanbul'da her yıl, depremde yıkılacaklar arasına katılan yeni bina sayısı!" Güncelliğini yitirdiği gerekçesiyle Başbakanlık kararıyla lağvedilen Ulusal Deprem Konseyi'nin Başkanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan İstanbul'daki toplam 1 milyon 300 bin yapının tahminen yüzde 18'inin 7.5 büyüklüğündeki bir depremde yıkılacağını söylerken, yeni yapılan binalar arasında da her yıl 9 bin binanın çürük yapı yığınına katıldığını belirtiyordu.

Prof. Eyidoğan'ın Yeni Aktüel aracılığı ile yaptığı uyarıların üstünden birkaç gün geçmişti ki, Zeytinburnu'nda beş katlı bir bina, geçtiğimiz günlerde bir gece yarısı çöküverdi! Oysa Zeytinburnu'nun İstanbul'un deprem açısından en riskli birkaç bölgesi arasında olduğu, ilçedeki yapıların yıkılıp yeniden yapılması gerektiği biliniyordu.

Proje maliyeti 80 milyon dolar
Bir "Kentsel Dönüşüm Projesi" de hazırlanmış ve Zeytinburnu bu nedenle projede "öncelikli bölge" ilan edilmişti. Aktüel'in 17 ay kadar önce İstanbul Belediyesi'nden aldığı ve derginin son sayısında tekrar yayımlanan detaylı tablo ile haritalara göre İstanbul'da depremi beklemeden yıkılması gereken 26 bin 71 bina bulunuyor. Bu rakam Zeytinburnu'nda 2 bin 295. Ancak derginin haberine göre nedense artık bu bilgiler devlet sırrı gibi saklanıyor. İstanbul'da deprem riskinin yüzde 50'sinin dağıldığı Adalar, Avcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Büyükçekmece, Bayrampaşa, Eminönü, Fatih, Güngören, Küçükçekmece ve Zeytinburnu ilçeleri öncelikli. Bu 11 ilçede tespit edilen 56 mahallede toplam 192 bin 3 binanın ele alınması halinde İstanbul'u yarı yarıya depreme hazırlayacak projenin maliyeti 80 milyon

Zeytinburnu pilot bölgeydi
Zeytinburnu 11 ilçe arasında pilot bölge! İlçedeki bina tablosuysa dehşet verici: İlçenin 13 mahallesindeki 16 bin 30 binadan 2 bin 592'si yüksek risk taşıyor. Yani Zeytinburnu'nda kısa süre önce kendiliğinden çöken Huzur Apartmanı gibi çökebilirler. Bu sayı son taramalarla 2 bin 295'e inmiş gözüküyor. Yüksek risk taşıyan binalar arasında 15 bin 19 konut, 2 bin 893 ticarethane ve 791 küçük ticarethane var. 247 bin 669 nüfuslu ilçede yüksek riskten etkilenecek nüfus ise 72 bin 388.

Üç mahalle içinde bile yer almıyordu
Zeytinburnu'nda çöken Huzur Apartmanı, proje kapsamında belirlenen öncelikli üç mahalle içinde bile yer almıyordu. Tepebaşı'nda oluşturulan Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi ile Yeşilköy'deki Kentsel Dönüşüm ve Yeni Yerleşimler Merkezi'nde yürütülen proje kapsamında, haritalar, Zeytinburnu'nda kesinlikle yıkılması gereken 2295 binanın açık adresleri, uydu ve cephe fotoğrafları, içinde yaşayanların nüfus bilgileri mevcut. Ama bunların tümünü aktarmaya imkân yok. Zira yıkılma riski taşıyan binaların adres, fotoğraf ve planlarının yer aldığı doküman yaklaşık 540 bin sayfa. Zeytinburnu'nda yıkıma derhal başlanması gereken yerler ise Gökalp, Sümer ve Yeşiltepe Mahalleleri olarak gösteriliyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-26-bin-71-huzur-apartmani-var_52278.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!