Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul'da 3'üncü Köprü Protestosu

İstanbul Boğazı'nda yapılması planlanan 3'üncü köprü, çeşitli sivil toplum örgütü üyelerince Sarıyer'de gerçekleştirilen yürüyüşle protesto edildi. Hacıosman Bayırı'nda toplanan grup, "Köprü kirlilik, gürültü, yıkım demektir", "Köprü altında yaşamak istemiyoruz", "Egzoz gazında yaşamak istemiyoruz" yazılı pankartlar taşıyarak, "Köprü değil,

CNN TÜRK
İstanbul'da 3'üncü Köprü Protestosu

İstanbul Boğazı'nda yapılması planlanan 3'üncü köprü, çeşitli sivil toplum örgütü üyelerince Sarıyer'de gerçekleştirilen yürüyüşle protesto edildi. CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, İstanbul'un bir ihanetle karşı karşıya olduğunu öne sürdü. Hacıosman Bayırı'nda toplanan grup, "Köprü kirlilik, gürültü, yıkım demektir", "Köprü altında yaşamak istemiyoruz", "Egzoz gazında yaşamak istemiyoruz" yazılı pankartlar taşıyarak, "Köprü değil, insanca yaşam", "Ormanına, suyuna, mahallene sahip çık", "Köprü değil, barınma hakkı" şeklinde sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

Polisin kontrolü altında yaklaşık 2 kilometre yürüyerek Tarabya sahiline ulaşan grup, zaman zaman trafiğin aksamasına neden oldu. Burada grup adına bir basın açıklaması yapan Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar, 1950'li yıllardan başlayarak karayolcu politikalara teslim olan Türkiye'de 40 yıldan bu yana İstanbul Boğazı'na yapılacak köprülerin tartışıldığını savundu.

İstanbul Boğazı'nda 1973 ve 1989 yıllarında 2 köprü yapıldığını hatırlatan Prof. Dr. Bayrakdar, 2 köprünün boğazdan geçen taşıt sayısını 30 kat artırdığını, ancak yolcu sayısını 4 kat bile artıramadığını öne sürdü. Bayrakdar, yeni köprüyle de araç trafiğinde artış yaşanacağını, ancak yolcu sayısında önemli bir artışın olmayacağını iddia etti.

3'üncü köprüyle ilgili olarak sürekli değişen güzergahların kamuoyu gündemine taşınmasının toplumda düşünce karmaşası yarattığını, bunun arsa spekülatörlerine yaradığını ileri süren Bayrakdar, köprünün güzergahıyla ilgili olarak basında Tarabya-Beykoz arasından geçeceğini haberlerinin çıktığını kaydetti. 3'üncü köprünün yapımı halinde çevre ve bağlantı yolları ile büyük bir ormanlık alan ve bir o kadar da tarım alanının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını ifade eden Bayrakdar, ayrıca 3'üncü köprünün su havzalarının yok olmasına neden olacağını öne sürdü.

Köprünün yapımı halinde İstanbul halkına, kente ve çevreye karşı suç işleneceğini iddia eden Bayrakdar, İstanbul için raylı sistem ağırlıklı, deniz yolunu etkin biçimde kullanan ve otobüslerle desteklenen bir toplu taşıma sisteminin oluşturulması gerektiğini belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da İstanbul'un bir ihanetle karşı karşıya olduğunu savunarak, bunun tarihi ve kültürel mirasa ihanet olduğunu savundu.

Tarihi yarımadada 2 metrede Osmanlı, 4 metrede Bizans, 6 metrede Roma ve 9 metrede taş devri kalıntılarının ortaya çıktığını anlatan Soysal, "İstanbul'da plan tadilleriyle kente dönük bir yoğunluk oluşturuluyor. Ne yazık ki bu yoğunluğun getirdiği bedel İstanbul halkına ulaşım ve trafik sorunu olarak yansıyor" dedi.

3'üncü köprüyle ilgili bir tartışma yaşandığını anımsatan CHP'li Soysal, "Bu tartışma, köprünün adı ne olsun diyedir. Burada ilan ediyorum. 3. köprünün adı İstanbul'a ihanet köprüsüdür" diye konuştu. Grup, açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-3uncu-kopru-protestosu_64227.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!