Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'da Arsa Altın Gibi

Dev toplu konut projelerine hazırlanan İstanbul arsa sıkıntısı çekiyor. Bunun için Avrupa Yakası’nda Silivri, Çatalca gibi bölgelerde büyük inş

Milliyet
İstanbul'da Arsa Altın Gibi

b>Dev toplu konut projelerine hazırlanan İstanbul arsa sıkıntısı çekiyor. Bunun için Avrupa Yakası’nda Silivri, Çatalca gibi bölgelerde büyük inşaat şirketleri geniş araziler ararken Anadolu yakası lüks konuta yöneliyor.

İstanbul’da geleceğin yıldızı arsa olacak. İstanbul’da konut yapılabilecek arazinin sınırlı olması, faiz ve hazine bonosunun eskisi kadar çok kazandırmaması yatırımcıları yeni “rantö arayışlarına yönlendiriyor.
İstanbul’un ünlü emlakçılarından Emin Kovankaya, “Hem Türkiye’de hem İstanbul’da insanların öncelikli hedefleri başını sokacakları bir ev sahibi olmak. Bunu yaptıktan sonra ikinci hedef olarak kira getirecek bir gayrimenkul arayışına giriyorlar. Arsaya da büyük talep var. İpotekli kredi sistemi (Mortgage) için satmak veya ilerde müteahhite kat karşılığı vermek için büyük tasarrufa sahip olanlar arsa arıyor. Burada eğer mortgage için satarlarsa yüksek prim kazanmayı, eğer müteahhite verirlerse de ilerde yüksek kira getirisi elde edecekleri beklentisi ön plana çıkıyor diye konuşuyor.


Yıldızı parlayacak bölgeler
İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş İstanbul’da arsa yatırımı açısından önümüzdeki yıllarda en çok değer kazanacak bölgeler arasında Silivri’nin ilk sırada yer aldığını söyledi.
İnşaat şirketlerinin konut yapıp ipotekli kredi sistemi ile satmak için arsa arayışına ağırlık verdiğini hatırlatan Sabri Ateş, “Maalesef İstanbul’da çok sayıda konut yapılacak arsa sayısı sınırlı.
Bu tür arsalar Silivri, Şile, Kurtköy, Beykoz’un köyleri ve Alemdağ ile Reşadiye’de. Önümüzdeki yıllarda bu bölgelerde arsa alacakların çok kazanacağına inanıyorumö diyor.

Riva ve Şile lüks olacak
Arsada Anadolu yakasında iki bölge geleceğin yıldızı olacak. Riva ve Şile. Beykoz’da imarlı tek bölge olan Riva aslında İstanbul’un hemen yanıbaşında yer alıyor. İkinci köprüye 20 kilometre uzaklıktaki Riva, yapımı devam eden Bulgaristan Otobanı ve Karadeniz Otobanı’nı üçüncü köprü ile birleştirecek. Karadeniz otobanı-üçüncü köprü yolunun Riva’nın birkaç kilometre güneyinden geçecek olması Riva’nın gelecekte cazibesini daha artıracak. Ayrıca bölgenin imar izninin az katlı olması da buranın Yeşilköy ve Florya gibi lüks bir yerleşim merkezi olacağının göstergesi.

YENİKAPI-RİVA'YA DENİZ OTOBÜSÜ
Buna ilave olarak Şile-Üsküdar, Şile-Yenikapı deniz otobüslerinin Riva’ya uğrayacağı beklentisi, yani deniz ulaşımı açısından ilerde gerçekleştirilecek projeler Riva’nın gelecekte daha değerlenmesini sağlayacak. Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve Yapı Kredi Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı gibi Türkiye’nin en büyük gayrimenkul şirketlerinin bölgede 10 milyon metrekare arsa sahibi olması ve lüks konut yapmaları da Riva’nın cazibesini artıran diğer etkenler. Riva’da arsanın metrekaresi 40 milyon liradan başlıyor ve 150 milyon liraya kadar çıkıyor.
Yeni yapılan yolları ve doğalgaz gelecek olması İstanbul’un piknik bölgesi olan Şile’nin gelecekte daha değer kazanmasına neden olacak. Riva gibi zeminin sağlam olması da bölgenin bir başka avantajı. Şile’de ise arsaların metrekare fiyatı 100-250 milyon arasında değişiyor.


SARIYER, KEMERBURGAZ
Sarıyer, Uskumruköy, Kemerburgaz ve Çekmeköy’de fiyatların çok yükseldiği belirtiliyor. Buralarda bundan sona arsaların yüksek getiri sağlaması beklenmiyor. Ayrıca bu bölgelerdeki arsa niteliği taşıyan neredeyse tüm alanlarda projeler ya yapıldı ya da bitirilmek üzere. Bunda piyasaların düzelmesi, banka faizlerinin düşmesi etkili oldu. Bu etkenler inşaat yapımını hızlandırdı.

SİLİVRİ'DEN TEKİRDAĞ'A TOPLU KONUT
Silivri ve Çatalca zemin açısından çok sağlam olmamasına rağmen, artık depreme dayanıklı inşaat teknolojisiyle risk azaldığı için en çok talep gören bölgeler arasında. Büyük şirketlerin burada 300-400 dönüm arsa arayışında olduğunu söyledi.
Silivri’nin E-6’ya yakın bölgelerindeki arsaların büyük inşaat şirketleri tarafından özellikle tercih ediliyor. Bu bölgede Tekirdağ’a kadar konut yapılacak. Hazine’nin ve belediyenin elinde bu bölgelerde geniş arsaları var. Bunların TOKİ’ye devredilmesi gündemde. İmarsız olan bu arsaların TOKİ’ye kâr payı karşılığı verilmesi düşünülüyor. Nitekim TOKİ kendisine ait Çatalca’daki arazide 1500 konutluk projeye başlayacak.http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-arsa-altin-gibi_21860.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!