Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’da Bir Yer Kuşatma Altında

Kentsel Dönüşüm Projesi’ne direnen 30 bin kişinin yaşadığı Başıbüyük Mahallesi polis panzerleriyle kuşatıldı. 25 gündür süren kuşatmada bir tarafta inşaat malzemelerinin gelmesini engellemek için çadır kurup 24 saat nöbet tutan halk, diğer tarafta ise sokak başlarını panzerlerle kesen polisler var.

Taraf Gazetesi/Tuncer KÖSEOĞLU
İstanbul’da Bir Yer Kuşatma Altında

stanbul’un denizi tepeden gören Adalar manzaralı bir yerine konuşlanmış olan Başıbüyük Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi gerginliği yaşanıyor. Son bir aydır mahalle halkıyla polis bu nedenle birkaç kez karşı karşıya geldi. Mahallenin attığı taşlara polis cop ve gaz bombası ile karşılık verdi. Olayların sonunda mahalle halkı iki ayrı çadır kurup 24 saat nöbet tutmaya başladı. Başıbüyük’e çıkan yollarda Çevik Kuvvet’e bağlı polis panzerleri görülüyor şimdilerde...
Buna rağmen 210 konutun yapılmasının planlandığı Başıbüyük’teki tek boş araziye inşaat yaptırmamak konusunda kararlı mahalle sakinleri. İnşaat başladığı takdirde sıranın kendi evlerine geleceğini biliyor onlar...

Uzlaşma sağlanamadı
2004 yılında Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamına alınan Başıbüyük Mahallesi’nin sakinleriyle Maltepe Belediyesi arasındaki görüşmelerde hâlâ uzlaşma sağlanamadı. “Bizi görüşmeye çağırdıkları günün gecesinde iki binin üzerinde polisi mahalleye yığdılar” diyen Başıbüyüklüler belediyeden istediklerini alana kadar direneceklerini söylüyorlar. Başıbüyük’ün kaderi, 1950’li yıllarda ağaçlarla kaplı küçük bir köyken, göçlerle birlikte değişmeye başladı. Mahallede, İstanbul’un birçok bölgesinde olduğu gibi gecekondulaşma başgösterdi. Zaman içinde çıkan aflarla gecekondular apartmanlara dönüştü ve bu durum hâlâ devam ediyor.

Tapuları var
1984 yılında zamanın iktidarı tarafından Başıbüyük halkına tapu tahsis belgeleri dağıtıldı. Bu belgelerin dağıtılmasından sonra da küçük gecekonduların yerini üç, beş katlı apartmanlar aldı. Halkın yaptığı yollardan sonra altyapı çalışmaları ve belediye hizmetleri geldi mahalleye. Çam ağaçlarıyla kaplı Başıbüyük Sanatoryumu’nun üzerindeki mahallede şu anda 30 binden fazla insan yaşıyor. Mahallede üç aşamalı olarak beşbin konutun yıkılıp toplu konutların yanı sıra Adalar manzaralı lüks evlerin yapılması planlanlanıyor. Başıbüyüklüler ise, iki kuşaktır yaşadıkları ve üçüncü kuşağı yetiştirdikleri bu yerden haklarını almadan gitmek istemiyorlar.

‘İşgalci değiliz’
Kentsel Dönüşüm Projesi’ne karşı olmadıklarını söyleyen Başıbüyüklüler, “Evlerimize karşılık bize 15 bin lira enkâz parası teklif ediyorlar. Ama yapacakları evleri, bize 55 bin liraya satacaklar. Buradakilerin büyük bölümünün sosyal güvencesive düzenli bir işi yok. İnşaatlarda günübirlik çalışıyoruz. Düzenli taksit ödeme gücümüz bulunmuyor. Çocuklarımızın ekmeğini, eğitim harcamasını yıllarca yaşadığımız evlere nasıl verelim? Bu sorun mutlaka çözülmeli. Şu anda bir dayatma ile karşı karşıyayız. Üzerimize polisler salınıyor. Evlerimize gaz bombaları atılıyor. Bu gaz bombaları yüzünden birçok vatandaş yaralandı. Evinin balkonunda oturan bir çocuk başından ağır yaralanıp 10 gün komada kaldı. Bizi işgalci gibi gösteriyorlar. Biz işgalci değiliz, burada üçüncü kuşağı yetiştiren insanlarız” dedi.

Çadırda nöbet
Yaşanan gerginliklerden sonra polisler tarafından kuşatılan mahallenin en önemli mağduru ise çocuklar oldu. 25 gündür süren gergin bekleyişten etkilenen çocukların büyük bir bölümü okula gitmeyi bıraktı. Gece karanlık çöktüğündeyse mahallede, ‘hiçbir resmi evrakta yazılmayan’ bir sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Mahalleli, kurdukları çadırlarda geceleyip inşaat malzemesi taşıyan kamyonların gelmesini engellemek için bekliyor. Onların deyimleriyle “İsrail işgali altında Filistinliler gibiyiz” sözünü hatırlayıp sokakların girişlerini tutan panzerlerin arasından geçerek ayrılıyorum Adalar manzaralı tepeden.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-bir-yer-kusatma-altinda_60539.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!