Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’da “Deniz Taksi” Dönemi Başladı

Eylül ayında hizmete alınması planlanan ancak yapımı erken tamamlanan 4 deniz taksinin hizmete alınma töreni Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla Kabataş İDO İskelesi’nde gerçekleşti. Ağustos ayının sonunda da 2 adedi daha sefere başlayacak olan deniz taksiler 10,86 metre uzunluğunda, 4,28 metre genişliğinde, fiber gövdeli ve kapalı yolcu kabinine

ibb.gov.tr
İstanbul’da “Deniz Taksi” Dönemi Başladı

Eylül ayında hizmete alınması planlanan ancak yapımı erken tamamlanan 4 deniz taksinin hizmete alınma töreni Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla Kabataş İDO İskelesi’nde gerçekleşti. Ağustos ayının sonunda da 2 adedi daha sefere başlayacak olan deniz taksiler 10,86 metre uzunluğunda, 4,28 metre genişliğinde, fiber gövdeli ve kapalı yolcu kabinine sahip. Deniz Taksi’nin yolcu kapasitesi, taksi ruhuna uygun olarak 10 yolcu ile sınırlandırıldı. Telefon ve SMS ile çağrılabilen bu vasıtalar, ilk etapta 27 iskelede hizmet verecek. Zamanla 82 iskeleye yayılacak. İstanbullular, 444 4 436 İDO Çağrı Merkezi kanalı ile bu hizmeti alabilecek.

Tüm dünyada özellikle yolcu taşımacığında tercih edilen katamaran gövde yapısında üretilen ve manevra kabiliyeti yüksek bu araçlar, konforlu ve hızlı olduğu için Boğaz’ın iki yakası arasında otomobille seyahate alternatif olacak, iki nokta arasındaki erişim artık daha da kolaylaşacak. Deniz taksiyi kullanan vatandaşlar, taksinin kendisini kaç dakika sonra alacağı ve gideceği yere kaç dakikada ulaşacağı bilgisine de sahip olacak. 

Deniz Taksilerde ücretlendirme kara taksilerinde olduğu gibi taksimetre ile yapılacak. Gündüz taksimetre açılışı 15 YTL olacak araçlarda, her deniz mili başına 10 YTL ödenecek. Gece 24.00 – 06.00 saatleri arasında ise taksimetre açılışı 20 YTL, kat edilen her deniz mili başına fiyat ise 15 YTL olacak. Taksilerde nakit veya kredi kartı ile ödeme yapılabilecek.

“Deniz Taksi” İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin 13 Eylül 2007 tarihli kararı ile (UKOME) “Deniz Kara Entegrasyonu ve Deniz Payının Arttırılması Projesi” gerçekleştirildi. İDO deniz taksi işletmeciliğini ilk etapta 27 durakta 4, Ağustos ayından itibaren ise 6 taksi ile uygulayacak. İDO deniz taksi uygulaması için 12 Şubat’ta çıktığı ihaleyi Teknomar Denizcilik AŞ almıştı. İhaleyi kazanan firma İDO denetiminde 10–11 yolcu kapasiteli 6 deniz aracı ile İstanbul Boğazı’nda, kent içindeki kıyılarda belirlenen noktalarda ve Adalar arasında 8 yıl boyunca hizmet verecek.

Deniz taksiyi hizmetini verecek araçların her birinin maliyeti 250 bin dolar. İstanbul genelinde hizmet verecek deniz taksilerde, deniz otobüslerindeki güvenlik donanımı bulunacak. Taksiler vatandaşlar tarafından telefonla ya da SMS (Cep telefonundan kısa mesaj) ile çağrılabilecek.

Bazı güzergahlarda fiyat ve zaman şöyle;

Güzergâh                          Mesafe  Fiyat        Süre
Beylerbeyi-Ortaköy       1.7 mil   32 YTL     6 dakika
Kalamış-Bebek             1.7 mil   86 YTL    23 dakika
Çengelköy-Beşiktaş      2.3 mil   37 YTL     7 Dakika

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-deniz-taksi-donemi-basladi_62858.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!