Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul’da Kaçak Suyun Bedeli 100 milyon YTL

İstanbul’da kullanılan suyun yüzde 7’si bedel ödemeden tüketiliyor. İSKİ mühendisleri hazırladıkları yazılımla, su kullanımında düşüş olan aboneleri anında tespit ediyor.

Milliyet Gazetesi
İstanbul’da Kaçak Suyun Bedeli 100 milyon YTL

Günlük ortalama 2 milyon metreküp su tüketimi olan İstanbul’da 140 bin metreküp su kaçak olarak kullanılıyor. Yani suyun yüzde 7’si İstanbullularca bedel ödemeden tüketiliyor. Çalınan su kuruma yıllık 80 ile 100 milyon YTL’ye mal oluyor. Bu nedenle İSKİ, teknolojinin yardımıyla su hırsızlığının önüne geçmeye çalışıyor.

Aşırı düşüş inceleniyor
İSKİ Bilgi İşlem Merkezi mühendislerinin yaptığı yazılıma göre, 1 milyon 300 bin abonenin su kullanımı düzenli bir şekilde takibe aldı. Buna göre, abonelerin aylık ortalama su tüketimleri veri bankasında toplanıyor.

Abonenin geçen yıllara yönelik ortalamalarında aşırı bir düşüş yaşanması durumunda bilgisayar alarm vererek operatörü uyarıyor. Bu uyarı derhal işleme alınıyor ve tüketim bilgileri geçmiş dönemlerle kıyaslanıyor.

Şüpheli bir durum tespit edilirse, Kaçak Takip Birimi işe koyuluyor. Kaçak bağlantı aranıyor, vanalar kapatılarak abonenin muslukları kontrol ediliyor. Kaçak tespit edilen abonelerin suyu kesiliyor ve tutanak hazırlanarak suç duyurusunda bulunuluyor.

İSKİ, en yoğun kaçak kullanıcıların gecekondularda olduğunu belirtiyor. İş yerlerinde ise ağırlıklı olarak otel, kot yıkama atölyeleri, restoran ve hamamlar kaçak su kullanıyor.

90 kişi ceza aldı
İSKİ, denetimler sonucunda kaçak su kullandığı tespit edince hane ve iş yerleriyle ilgili su yönetmeliği mevzuatına göre yüzde 50 para cezası uyguluyor, ardından da savcılığa suç duyurusunda bulunuyor. Kaçak su kullananlar 6 aydan 7 yıla kadar hapis cezasıyla istemiyle yargılanıyor. Bu kapsamda suç duyurusunda bulunulan 90 kişi, “su hırsızlığı” yaptıkları gerekçesiyle 6 ay ile 2 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Yürütülen etkin mücadele sonunda, 2002’de yüzde 38 düzeyinde olan kayıp ve kaçak su oranı, 2006’da yüzde 29’a, 2008’de yüzde 27’ye indirildi. Bunun yüzde 7’si kaçak, diğerleri ise kayıp su. İSKİ, kayıp ve kaçak su oranını yüzde 15 seviyesine düşürmeyi hedefliyor.

Mutfaktaki su ‘helal’ olmalı
İSKİ yetkilileri, kendilerini en çok şaşkınlığa düşüren kaçak kullanımı muhafazakâr kimselerin yaptığını anlatıyor. Bu tür kaçak kullanıcıların tüm evi kaçak su hattıyla donatmalarına rağmen mutfaklarında yasal su kullandıkları belirlenmiş.

İSKİ yetkilileri bunun nedenini sorduklarında da, aldıkları yanıtı, “Boğazımızdan haram geçirmeyiz” olmuş.

Kaçak hattan komşularına su sattı
Kaçak su kullanımı çeşitli yöntemlerle İstanbul’un birçok semtinde yapılıyor. En sık kullanılan yöntem, şebekeden borularla alternatif bir hat çekmek. İSKİ yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Küçükarmutlu’da bir kişi, su hattına bir boru ilave ederek su kullanmış. Kendisi kullanmakla kalmayıp, çaldığı sudan para karşılığında komşularına da vermiş.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-kacak-suyun-bedeli-100-milyon-ytl_62234.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!