Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’da ‘Korozyon’ Plazalar

Mantar gibi yükselen dev binalar İstanbul'un silüetini değiştiririrken gözden kaçan bir tehlikeyi de ortaya koyuyor. Firmaların içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar, imar izni gibi nedenler ve benzer sıkıntılardan dolayı inşaası durdurulan gökdelenler tehlike saçıyor.

yapi.com.tr
İstanbul’da ‘Korozyon’ Plazalar

Sözcü Gazetesi'nden Turgut Erat'ın haberine göre, İstanbul’un neredeyse her ilçesinde benzer durum söz konusu. Bu vinçlerden biri ise İstanbul’un iş merkezlerinden olan Maslak’ta. Bir Holding'e ait proje Büyükşehir Belediyesi kaynaklı bir gerekçeden dolayı yaklaşık 10 yıl önce durduruldu . Kaba inşaatı biten bina ile birlikte üzerindeki dev vinçler de paslandı.

10 yıl önce yapımı durduruldu

Holdinge ait binanın yapımı İstanbul Büyükşehir Belediyesi kararı ile durduruldu. O günden bu yana atıl vaziyette bekleyen bina paslanmaya başladı. Binanın üzerinde bulunan tonlarca ağırlığındaki vinçlerin paslanması Sarıyer Belediyesi’nin de dikkatinden kaçmadı. Hem holdinge hem Büyükşehir belediyesine resmi yazı yazan Sarıyer Belediyesi’nin aldığı cevap ise tehlikeyi gözler önüne seriyor. Mühendislerin hazırladığı raporlara göre vinçlerin bakımı yapılıyor ama “KOROZYON” yani paslanma belirtileri de görülüyor

Korozyon nedir?

Korozyon, metal veya metal alaşımların oksitlenme veya diğer kimyasal etkilerle aşınma durumu. Demirin paslanması, alüminyumun oksitlenmesi gibi. Aşınma, çürüme, paslanma, bozulma anlamına da gelir. Yüzeyleri uygun şekilde korunmayan metal ve metal alaşımlarının bozunmaları önemli bir teknolojik sorundur ve tehlikeye sebep olur.

Yapımı 21 yıl önce duran tarabya oteli

Benzer bir durum Sarıyer’e bağlı Hacıosman semtinde yaşanıyor. Sarıyer’in belki de en bilinen yapısı Kültür ve Turizm Bakanlığı kaynaklı bir sorun nedeniyle 21 yıldır hayalet bina gibi duruyor. Maslak-Sarıyer güzergahında, Tarabya yol ayrımındaki köşede konumlanan otel Uran Holding'in kurucusu İsmet Uran‘ın 1996 yılında cinayete kurban gitmesinden sonra durmuştu

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-korozyon-plazalar_152228.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!