Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''İstanbul'da Okul Arsası Temininde Büyük Sorun Yaşıyoruz''

İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, idarenin bütçesinin yüzde 40'ının eğitim yatırımlarına ayrıldığını belirterek, ''İstanbul'da okul arsası temininde büyük zorun yaşıyoruz. Kentte 500, 1000, 1500 konutluk siteler yapılıyor. 500 konut yapıyorsa okul yapma zorunluluğunun getirilmesi lazım'' dedi.

yapi.com.tr / AA
1 ''İstanbul'da Okul Arsası Temininde Büyük Sorun Yaşıyoruz''

İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, Mimar ve Mühendisler Grubu'nca Barcelo Eresin Topkapı Hotel'de düzenlenen toplantıda ''İstanbul İl Özel İdaresi ve Yatırımları'' hakkında bilgi verdi.

İstanbul İl Özel İdaresinin 400 milyon lira olarak belirlenen 2012 bütçesinin 275 milyon 659 bin 580 lirasının (yüzde 68,91) yatırıma ayrıldığını, bütçeden 198 milyon 808 bin 569 liralık payı Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığının aldığını belirten Kaya, şu bilgileri verdi:

''Bütçenin yüzde 40'ını eğitim yatırımlarına ayırıyoruz. Yeni okul onarım donanım malzemelerini biz alıyoruz. Elektrik, su doğalgazını biz ödüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı sadece öğretim yapıyor, öğrenci ve öğretmeni alıyor. Binayı yaptıktan sonra da okulla ilgili tüm giderler İl Özel İdaresi tarafından karşılanıyor.''

Kaya, 2003 yılına kadar İstanbul'daki toplam derslik sayısı 40 bin iken, o tarihten beri İl Özel İdaresi olarak 1224 okul, 28 bin 644 derslik yaptıklarını, hedeflerinin ilde tekli eğitim ve 30 kişilik sınıflar olduğunu söyledi.

İl genelinde 336 okulun da bağışçılar tarafından yapıldığını belirten Kaya, 2003'den beri 2 bin 641 okulun onarımını yaptıklarını, okulların doğalgaz dönüşümlerini gerçekleştirdiklerini, 2,5 milyon öğrenciyi internet ile buluşturduklarını anlattı.

''Kamulaştırmada problem yaşıyoruz''

Sabri Kaya, okul alanı üretmede problem yaşadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

''Belediyelerin mutlaka okul alanlarını önceden ayırması gerekiyor. Kamulaştırmalarda problem yaşıyoruz. Ama kamulaştırma yaparak da okul sorununu çözemiyorsunuz. Mülkiyet sorunları var. Belediyelerin mutlaka okul alanı üretmede destek vermesi gerekiyor. Kentte 500, 1000, 1500 konutluk siteler yapılıyor. Aslında 500 konut yapıyorsa okul yapma zorunluluğunun getirilmesi lazım. Asıl sorun buradan kaynaklanıyor. Özel mülkiyete ait ama okul alanı olarak ayrılmış arsalar var. 25 yıl olmuş devlet kamulaştırmamış. Vatandaş vergisini ödüyor, böyle bir mağduriyet söz konusu. Devlet olarak bizim açılan kamulaştırma davalarının hepsinin altından kalkma şansımız yok. Yaptığımız tespitlerimize göre 3 milyar lira ödeme yapmamız lazım. Böyle bir kaynak da yok. Okul yaparken asıl sorun kamulaştırma. İstanbul'da arsa çok kıymetli. Arsa temininde sorun yaşıyoruz.''

"En çok pay alan ikinci sektör sağlık"

İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, bütçeden en çok pay alan ikinci sektörün sağlık olduğunu, sağlığa bütçenin yüzde 21,46'lık kısmı olan 85 milyon 850 bin 7 lira ayrıldığını bildirdi.

İstanbul'da 33 tane hastane ve sağlık merkezi ile 62 sağlık ocağını hizmete soktuklarını, sağlık hizmetlerinde kaliteyi artırdıklarını, 309 yataklı Bahçelievler Devlet Hastanesi, 250 yataklı Gaziosmanpaşa Fizik Tedavi Merkezi'nin yapımının sürdüğünü, Bahçelievler Fizik Tedavi Merkezi'ni yıkıp yeniden yapacaklarını, 333 yataklı Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin de mayıs-haziran aylarında tamamlanacağını bildirdi.

Yapımı devam eden 400 yataklı Sancaktepe Devlet Hastanesi ile 225 yataklı Esenler Devlet Hastanesi'nin 2004'de tamamlanacağını, 100 yataklı Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ile 200 yataklı Büyükçekmece Devlet Hastanesi'nin yapımının sürdüğünü, 868 yataklı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni Okmeydanı, Göztepe ve Kartal Lütfi Kırdar'ı yaptıktan sonra yıkacaklarını anlatan Kaya, 400 yataklı Ümraniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nin ön yeterliliğinin alındığını ve ihale aşamasında olduğunu, Yakacık Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nin projesinin de hazır olduğunu, kaynak araştırdıklarını, burayı da yıkıp yeniden yapacaklarını söyledi.

Kaya, hastanelere son 5 yılda 120 milyon liralık tıbbi cihaz aldıklarını, her ilçeye sağlık grup başkanlıkları yaptıklarını belirtti.

"Yeni cazibe merkezleri yaratarak turistlerin gezeceği yeni alanları yaratmak istiyoruz''

Sabri Kaya, İstanbul'da 3 imparatorluğun kültür mirasına sahip çıktıklarını, en fazla restorasyon yapan kurumlardan biri olduklarını belirterek, 2003'den beri bütçeden restorasyonlar için toplam 90 milyon lira kaynak ayırdıklarını söyledi.

Kültür Varlıkları Koruma Kanunu gereğince oluşan kaynaktan 550 milyon lirayı kültür varlıklarının restorasyonu için ayırdıklarını belirten Kaya, bugüne kadar toplam 1427 proje için kaynak ayırarak bu projelerin gerçekleşmesine vesile olduklarını kaydetti.

Bağdat Köşkü'nden, silah seksiyonuna, Adalet Köşkü'nden Topkapı Sarayı içindeki birçok eserin restorasyonuna imza attıklarını, Yıldız Sarayı, Ayasofya türbeleri, 2. Beyazıt Hamamı, Adile Sultan Kasrı gibi birçok tarihi mekanın restorasyonunu yaptıklarını anlatan Kaya, Yıldız Sarayı içinde de Büyük Mabeyn Köşkü, Küçük Mabeyn Köşkü ve harem yapıları gibi çok önemli restorasyonları yaptıklarını belirtti.

Kaya, ''Turistlerin İstanbul'da kalma süreleri çok kısa. Yeni cazibe merkezleri yaratarak turistlerin gezeceği yeni alanları yaratmak istiyoruz'' dedi.

Birçok kütüphane, hamam, tarihi yapı, türbe, cami, kasır, kutsal emanetlerin restorasyonunu yaptıklarını belirten Kaya, Kuleli Askeri Lisesi, 1. Ordu Komutanlığı Selimiye Kışlası ve Marmara Üniversitesi Kampüs Binası'nın aydınlatılmasını yaptıklarını da ifade etti.

Spor

Sabri Kaya, İstanbul'un 2012 yılı spor başkenti olduğunu, bugüne kadar 82 spor tesisinin yapımı ve modernizasyonunu tamamladıklarını, Beylikdüzü, Sancaktepe ve Çekmeköy'e spor kompleksi yapılacağını belirtti.

Sosyal hizmetler kapsamında 30 bin 597 kursiyere ÖZİMEK kapsamında mesleki eğitim kursu, 4 yılda 9 milyon lira mikro kredi verdiklerini anlatan Kaya, emniyete araç gereç desteğinin yanı sıra emniyet hizmetleri için 8,5 milyon lira ödenek ayırdıklarını söyledi.

Kaya, Mobese sisteminin de İl Özel İdaresi tarafından kurulduğunu, sistem sayesinde son 5 yılda hiçbir olayın faili meçhul kalmadığını, kapkaç olaylarının da artık konuşulmadığını kaydetti.

Afetle ilgili çalışmalar kapsamında İl Afet Acil Durum Müdürlüğü Komuta Kontrol Merkezi'nin her iki yakada da kurulacağını anlatan Kaya, İSMEP projesi için 969 bin 800 bin avroluk kredi geldiğini, kredinin büyük bölümünün harcamasını yaptıklarını, yüzde 80'ini sözleşmeye bağladıklarını, yüzde 20'lik kısmının proje çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Yağmur yağınca özel idare binası akıyor

Toplantıya katılanların sorularını da yanıtlayan Kaya, İstanbul'un hem siluetine, hem de kültürel dokusuna sahip çıkacaklarını söyledi.

Fatih'te yapılan İl Özel İdaresi binasının suya çok duyarlı olduğunu yağmur yağınca binanın aktığını da dile getiren Kaya, ''Her tarafa kova koyduk. Tüm izolasyonları yeniden yaptık. Çatıyı tekrar değiştirdik'' dedi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-okul-arsasi-temininde-buyuk-sorun-yasiyoruz_90584.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Okul arsası temininde belediyelere çok iş düşüyor. Sadece imar planında okul yeri ayırmakla bu bitmiyor. 25-30 yıldır mağdur edilen arsa sahipleri var. Bu bir zulumdür. Belediyeler isteseler atıl durumda bekleyen kamu arsalarını yapılaşmaya açarak trampa yöntemi ile veya toki'nin yaptığı dairelerle takas yapmak için arsa sahiplerine aracılık edebilir. Vali ve Kaymakamlarda bu konunun üzerinde ciddiyetle durmalı ve takip etmelidir. Belediyeleri keyfine bırakıpta, neme lazim demekle bu okul arsası sorunu çözülmez. Çocuklarımızda balık istifi okumaya devam ederler. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!