Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'da Silueti Bozan Binalar Yıkılabilir mi?

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Hepimizi rahatsız eden siluet tartışmasıyla ilgili Sayın Başbakan belediyelere yeni plan yapmaları, rahatsız edici görüntüleri düzeltmeleri talimatını verdi. Mevcut yapılar düzeltilecek. Tabii ki yıkım da gündeme gelecek. Sözen döneminde Park Otel’in birkaç katı yıkıldıysa, İstanbul’da yıkılmayacak hiçbir

yapi.com.tr
İstanbul'da Silueti Bozan Binalar Yıkılabilir mi?

Radikal Ankara Haber Müdürü Ömer Şahin’in Kanal A’daki ‘Görüş Farkı’ programına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’un siluetini bozan yapıların gerekirse yıkılması için talimat verdiğini açıkladı. Radikal Gazetesi'nin haberine göre Günay, “Hepimizi rahatsız eden siluet tartışmasıyla ilgili Sayın Başbakan belediyelere yeni plan yapmaları, rahatsız edici görüntüleri düzeltmeleri talimatını verdi. Mevcut yapılar düzeltilecek. Tabii ki yıkım da gündeme gelecek. Sözen döneminde Park Otel’in birkaç katı yıkıldıysa, İstanbul’da yıkılmayacak hiçbir yapı tanımıyorum. Bundan sonra rahatsız edici yapılar katiyen olmayacak” dedi.

"İnönü Stadı Beşiktaş Kulübü’nün elinden alınabilir"

Günay, BJK İnönü Stadı’nın geleceğine ilişkin de çarpıcı açıklamalar yaptı. Günay, stat yeniden yapılmak istenirse BJK’nın elinden alınabileceğini söyledi: “Yıkalım yeniden yapalım derseniz zor durumda kalırsınız. Stadın altında, araba geçecek kadar sarayın tünelleri var. Altına otopark yapamazsınız. Tarihi varlıklar çıkar. Korkarım o zaman üstüne de stadyum yapamazsınız. Mevcut stat tehlikeye girer. 1939’da tek parti dönemi var. ‘Yapın’ demişler yapılmış. Şimdi ise sivil toplum var, tarih duyarlılığı var. Korkarım mevcut stattan da olursunuz. Aslında ben BJK’yı koruyorum.”

"Stadın arkasında Osmanlı-Cumhuriyet hesaplaşması var"

Bakan Ertuğrul Günay, stadın altında ‘Osmanlı-Cumhuriyet hesaplaşması’ yattığını ima etti. İstanbul’un her yerinin meydan olduğu 1939’da Taksim Kışlası’nın yıkılıp stat yapıldığını hatırlatan Günay, “Bunun iyi niyetli bir davranış olmadığını düşünüyorum. Simgesel olarak sarayın arkasına top sahası yapmak ne anlama gelirse... Bir küçümseme gibi. Orası mücevher gibi yapıların olduğu kentsel sit alanı. Buraya 20 bin kişilik Cumhuriyet döneminin ilk spor kompleksi yapılıyor” dedi. Takım fanatizmi olmadığını, Göztepe’ye üye olduğunu söyleyen Günay, İnönü Stadı’nın ilk haliyle kalması veya kültür vahası haline dönüştürülerek BJK Külübü tarafından işletilmesinden yana olduğunu yineledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-silueti-bozan-binalar-yikilabilir-mi_90392.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!