Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'da “Tek Bilet Akbil...”

1 Temmuz’da başlayacak uygulamayla İETT, Şehir Hatları Vapurları, Metro, Özel Halk Otobüsleri, Deniz Motorları ve Banliyö Trenlerine tek biletle binilecek ve bu sistemlerde Mavi Akbil geçerli olacak.

ibb.gov.tr
İstanbul'da “Tek Bilet Akbil...”

b>Büyükşehir Belediyesi, İstanbulluların daha hızlı ve ucuz seyahat edebilmeleri için “Tek Bilet” uygulamasına geçti. 1 Temmuz’da başlayacak uygulamayla İETT, Şehir Hatları Vapurları, Metro, Özel Halk Otobüsleri, Deniz Motorları ve Banliyö Trenlerine tek biletle binilecek ve bu sistemlerde Mavi Akbil geçerli olacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbullulara daha hızlı ve ucuz seyahat etme imkânı sağlayacak “Tek Bilet” uygulamasını bugün düzenlediği bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı.

Saraçhane Belediye Sarayı’nda yapılan toplantıya İstanbul Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı İsmail Yüksel, TURYOL Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Can, Avrasya-DENTUR Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ali Kaymaz, TCDD 1. Bölge Müdürü Üzeyir Ülker ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş, Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Rafet Bozdoğan, Teknik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural, Belbim Genel Müdürü Adnan Şahin, İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Süleyman Pektaş ve İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy katıldı.

“Her Yere, Her Araca “Tek Bilet Akbil…”
Vatandaşların İstanbul sınırları içinde daha hızlı ve daha ucuz seyahat edebilmelerini sağlayacak “Tek Bilet” uygulamasıyla, ulaşım yüzde 35 ile 60 oranında ucuzladı. “Her Yere, Her Araca Tek Bilet Akbil” sloganıyla başlatılan uygulamayla bilet, zaman ve ulaşım entegrasyonu sağlamış oluyor. 1 Temmuz’dan itibaren İETT, İDO (Şehir Hatları Vapurları), Metro, Özel Halk Otobüsleri, Deniz Motorları ve Banliyö trenlerine tek biletle binilebilecek.

İstanbulluların özel araçları yerine toplu taşım araçlarını tercih etmesinin hedeflendiği sistemle, Akbil ile yapılacak yolculuklarda her kontörlü geçişten sonra 90 dakika içinde binilen 2. toplu taşıma aracına ücretsiz olacak. İstanbullular Mavi Akbil alarak aylık, haftalık, günlük ulaşım ihtiyaçlarını tüm toplu taşıma araçlarını kullanarak karşılayabilecek. Sisteme, Akbil’ini 1 Temmuz’da dolduran vatandaşlar dahil olabilecek ve doldurulan Akbil o ay içersinde geçerli olacak. Öte yandan, bütün toplu taşıma araçlarında bilet fiyatı 1.3 YTL olacak.

Akbil ile büyük oranda tasarruf sağlanacak…
Toplu taşımda devrim niteliği taşıyan tam entegrasyonla mevcut hatlar kısaltılacak, aynı istikamete daha az araç tahsis edilerek İstanbul’un yoğun trafiği hafifletilecek. Kısalan hatlarla birlikte sefer sayısı artacak, vatandaş daha az toplu taşım aracı bekleyecek. Vatandaşlar istedikleri toplu taşım araçlarını tercih edebilecekler. Aylık Akbil kullanan vatandaşlar yolculuklarında ortalama 150 YTL, 15 günlük Akbil de ortalama 65 YTL, Haftalık Akbil de 22.5 YTL, Günlük Akbil de ise 3.75 YTL tasarruf edecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-tek-bilet-akbil-_46712.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!