Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul'da 'Tek Bilet'le Ulaşım Sağlanacak

İETT Genel Müdürü Rıdvan Aslan, İstanbul'da raylı sistemle, lastikli taşımacılığın birbirine entegre edilmesi için çalışma başlatıldığını bildirdi.

Hürriyetb>İETT Genel Müdürü Rıdvan Aslan, İstanbul'da raylı sistemle, lastikli taşımacılığın birbirine entegre edilmesi için çalışma başlatıldığını bildirdi. Aslan, ilde kent içi toplu taşımayla ilgili 19 kuruluşun bulunması nedeniyle toplu taşıma araçları ve ücret sistemiyle ilgili bugüne kadar entegrasyona gidilemediğini söyledi.

İlde ulaşımda yüzde 30 paya sahip olan lastikli toplu taşımacılığı İETT Genel Müdürlüğü'nün halk otobüsleriyle birlikte yürüttüğünü, yüzde 20'lik bir paya sahip olan raylı sistemler içinde ise sadece tünel ve nostaljik tramvayın kendileri tarafından işletildiğini anlatan Aslan, bunun dışında kalan metro, hafif metro ve tramvayın İstanbul Ulaşım A.Ş, banliyö trenlerinin TCDD tarafından işletildiğini, deniz ulaşımında ise TDİ ile İDO'nun söz sahibi olduğunu kaydetti.

MECLİS KARARI GEREKİYOR

Aslan, ulaşım sistemlerini birbirine entegre edebilmek için bunların tek bir otorite altında toplanması gerektiğini ve bunun çağdaş ulaşımın tek yolu olduğunu belirterek, şöyle dedi:

''Çağdaş bir kentte, kent içi toplu taşımayı çözebilmek için iki entegrasyon söz konusu. Birincisi hatlarda entegrasyon, ikincisi ise ücretlendirme sisteminde entegrasyon. İlde mevcut ulaşım hatları ile ücret sistemini birbiriyle entegre etmek için, raylı sistemle lastiklitaşımacılığın İETT bünyesinde toplanmasına karar verildi. Bununla ilgili Meclis kararı gerekiyor. Uygulama, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin kararından sonra Ocak ayında yürürlüğe girecek.''

Aslan, bu sistemin uygulamaya girmesiyle Zeytinburnu'ndan Eminönü'ne kadar gelecek olan tramvayın, Eminönü-Kabataş arasında yapılacak tramvay ve Kabataş-Taksim arasında yapılacak sistemle metroya entegre olacağını kaydetti. Aynı şekilde otobüsle Beşiktaş'a gelenlerin de Zeytinburnu veya Taksim yönüne giden raylı sisteme entegre edileceğini anlatan Aslan, şöyle devam etti:

''Böylece hem lastikli sistem disipline edilecek hem de lastikli taşımacılıkla raylı sistem entegre edilecek. Ayrıca, sistem içinde ücret entegrasyonu da sağlanacak. Böylece yolcu, ister otobüs, ister raylı sistemler arasında tek biletle seyahat edebilecek. Amaç, tek biletle insanları birkaç değişik araçla istedikleri bölgeye götürebilmek. Bunu başarmamız lazım.''
Aslan, bu projenin başarıya ulaşmasının belli bir süreci gerektirdiğini, ikinci aşamada ise İDO'nun dahil edileceğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-tek-biletle-ulasim-saglanacak_2340.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!