Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul'da UNESCO '‘Kültürel Çeşitlilik 2030’ Buluşması

UNESCO Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi'nin beşinci yılı dolayısıyla İstanbul'da UNESCO ‘Kültürel Çeşitlilik 2030’ buluşması düzenlendi.

yapi.com.tr / AA
İstanbul'da UNESCO '‘Kültürel Çeşitlilik 2030’ Buluşması

STRONG>İstanbul Bilgi Üniversitesinde, üniversitenin Kültür Yönetimi Bölümü, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, UNESCO Alman Komisyonu ve Kültürel Çeşitlilik Koalisyonları Uluslararası Federasyonu tarafından düzenlenen ‘Kültürel Çeşitlilik 2030’ etkinliğinde konuşan UNESCO Alman Komisyonu Kültür Bölümü Şefi Christine Merkel, programın amacının, UNESCO Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi'nin etkin biçimde hayata geçirmek olduğunu bildirdi.

Merkel, etkinliğin ‘Kültürel çeşitliliğe yön ver, bilgiyi seferber et, itici güçleri harekete geçir!’ sloganıyla düzenlendiğini ifade ederek, 2030 yılına kadar kendilerini mümkün oldukça geliştirmek istediklerini belirtti.

UNESCO Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi'ni daha çok ülkeye ulaştırmayı ve daha çok gencin katılımını sağlamayı istediklerini vurgulayan Merkel, ''Bizim oluşturmuş olduğumuz bilgisayar ağıyla dünyanın dört bir yanındaki üyelerimiz, bu ağı birbirlerine soru sormak, kaynak aramak, arşiv araştırması yapmak, fikirlerini ve ülkelerindeki mevcut sorunları paylaşmak için kullanıyorlar. Bir üniversitede buluşmanın yapılmasının en büyük nedeni de daha çok gence ulaşmaktır. Onları da bu kültür ağı diye adlandırabileceğim ağa dahil etmek istiyoruz'' diye konuştu.

Kültürel çeşitliliğin sürdürülebilir kalkınma için önemli bir itici güç teşkil ettiğini anlatan Merkel, buluşma kapsamında düzenlenen ‘U40’ programının, 40 yaşın altındaki genç uzmanlara, kültürel çeşitlilik ve sözleşme hakkındaki uluslararası tartışmalara katılım olanağı sağladığını söyledi.

Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Öcal Oğuz da ilk olarak 2005'te Paris'te imzalanan sözleşmenin, 2007'de yeterli sayıda ülke katılımının oluşmasıyla yürürlüğe girdiğini ve Türkiye'nin de bu ülkeler arasında olduğunu belirtti.

Öcal, amaçlananın, kültürel ifadelerin çeşitliliğinin korunması ve geliştirilmesi yönünde faaliyetler yürütmek olduğunu vurgulayarak, buluşmada Türkiye adına sözleşme metninin nasıl ilerlediğini gözlemlediğini kaydetti.

UNESCO Alman Komisyonu Başkan Yardımcısı Christoph Wulf da ‘U40’ faaliyetinin amaçları arasında daha fazla ülkeye ulaşarak, kapasitelerini geliştirmek ve farklı ülkelerden birçok genci bir araya toplamak olduğunu söyledi.

Wulf, dünyada öne çıkan birkaç şehrin dışındaki yerlere gerekli ilgi ve özenin gösterilmediğini düşündüğünü vurgulayarak, ''Kurduğumuz ağla bu ayrımcılığı önemli ölçüde azaltmayı planlıyoruz. Örneğin yapılacak bir festivali veya kültür sanat buluşmasını o ülkenin popüler bir şehrinde değil de daha unutulmuş bir yerinde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz'' dedi.

UNESCO ‘Kültürel Çeşitlilik 2030’ Buluşması, 24 Ekime kadar devam edecek.

 

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-unesco-kulturel-cesitlilik-2030-bulusmasi_83343.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!