Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'da Yaşamanın Belli Bir Bedeli Olmalı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sürekli göç alan İstanbul’un nüfus problemine dikkat çekerek, "Dünyada New York, Paris, Londra gibi metropollerde yaşamanın türlü bedelleri vardır. İstanbul bu noktada çok ucuz illerden biri. Burada bir bedel yok. İsteyen istediği yere gelip bir binayı konduruveriyor" dedi.

Referans Gazetesi
İstanbul'da Yaşamanın Belli Bir Bedeli Olmalı

aşbakan Recep Tayyip Erdoğan, sürekli göç alan İstanbul’un nüfus problemine dikkat çekerek, "Dünyada New York, Paris, Londra gibi metropollerde yaşamanın türlü bedelleri vardır. İstanbul bu noktada çok ucuz illerden biri. Burada bir bedel yok. İsteyen istediği yere gelip bir binayı konduruveriyor" dedi.

Başbakan Erdoğan, Melen Suyu Projesi Açılışı ve Ağaçlandırma Seferberliğinin Başlatılması Töreni’nde yaptığı konuşmada, Melen Suyu’nun 20 Ekim’de İstanbulluların hizmetine sunulmaya başlandığını, ancak o dönemde anayasa değişikliği referandumu yasaklarının yürürlükte olması nedeniyle, resmi açılışın geciktiğini söyledi.

Geçtiğimiz yaz mevsiminde yaşanan su sıkıntısını hatırlatan Erdoğan, "Tedirginliğini yaşadığımız susuzluk tehlikesiyle inşallah bir daha karşılaşmayacağız" dedi.

İsteyen bina konduruyor
İstanbul’un ihtiyaçlarını karşılamanın, sürekli artan nüfus ve göç olgusu nedeniyle zor olduğunu hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu ifadem farklı analaşılabilir, yanlış yaklaşımlarla bir değerlendirmeye tabi tutulabilir ancak dünyanın neresine gidilise gidilsin, bu tür metropollere gelecek olanlara ödettirilen belli bedeller vardır. Dünyada New York, Paris, Londra böyledir. Orada yaşamanın bir farklı bedeli vardır. İstanbul bu noktada çok ucuz illerden biri. Burada bir bedel yok. İsteyen istediği yere gelip bir binayı konduruveriyor. Devletin hazinesinde kondurulmuş bir bina, öbür tarafta hanımının kolundan bileziğini satarak daire alan bir insan... Ama ikisi eşit. Olur mu böyle şey? Olmaz. Bu noktada bir adaletsizlik var. Bunların bir düzene konması lazım"

990 milyon YTL harcandı
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Melen Suyu Projesi için şu ana kadar 990 milyon YTL para harcandığını belirterek, “Böylece İstanbul'da susuzluk tehlikesi kalmadı” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise İstanbul'a bir başka su tedariki amacıyla Rezve deresinin suyunu getirmek için de bir çalışma başlattıklarını, ayrıca suyu dönüştürmek ve çevreyi kirletmemek adına başlattıkları bir başka çalışmanın ihalesinin yapıldığını anlattı.

Melen sistemi ile İstanbul'a ilk aşamada yılda 268 milyon metreküp, 3 aşama sonunda ise yılda 1 milyar 180 milyon metreküp su temin edilerek şehrin 2040 yılına kadar olan su ihtiyacı karşılanmış olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-yasamanin-belli-bir-bedeli-olmali_57723.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!