Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'daki Düzensiz Büyüme İzmit'ten Sonra Edirne'ye Dayandı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veyis Özek, İstanbul'daki düzensiz büyümenin Edirne'yi de etkileyeceğini belirterek, "Korkumuz o ki gittikçe Trakya'yı da içine alan 'metropol genişlemesi' Edirne'ye de sirayet edebilir" dedi.

Zaman Gazetesi
İstanbul'daki Düzensiz Büyüme İzmit'ten Sonra Edirne'ye Dayandı

b>Trakya Üniversitesi (TÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veyis Özek, İstanbul'daki düzensiz büyümenin Edirne'yi de etkileyeceğini belirterek, "Korkumuz o ki gittikçe Trakya'yı da içine alan 'metropol genişlemesi' Edirne'ye de sirayet edebilir" dedi.

Prof. Özek, İstanbul gibi düzensiz büyüyen şehirlerin az gelişmiş ya da Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde görüldüğünü belirterek, böylesi büyümelerin çevre illeri de etkilediğini söyledi. İstanbul gibi altyapısını tamamlamadan büyük göçlerle sıkışan metropollerde büyük sıkıntılar yaşandığını ve bu sıkıntıların metropolü yaşanılmaz kılarak çevre illere de sirayet ettiğini kaydeden Özek, şöyle konuştu: "Pakistan'ın Karaçi'si, Hindistan'ın Yeni Delhi'si gibi bizim de İstanbul'umuz, gelişmekte olan ülkelerin icat ettiği bir metropol modeli. Hazırlıksız yakalanılan yoğun göç dalgaları domino taşı gibi birbirini iter bir etkiyle sıkıştıkça kenarlara dağılıyor. Kocaeli bunun en iyi örneği. Kocaeli neredeyse İstanbul'un bir mahallesi gibi birleşti. Korkumuz o ki, gittikçe Trakya'yı da içine alan 'metropol genişlemesi' Edirne'ye de sirayet edebilir. Edirne, Kocaeli'den sonra İstanbul'un kahrını çekeceğe benziyor.'' Özek, İstanbul'un yoğunluğunun, Trakya'ya kaydığını bildirerek, şöyle devam etti: "İstanbul sıkışınca önce sağına Kocaeli'ye kaçtı, sonra baktı ki solda boşluk var, Trakya'ya da kaçışlar başladı. Güzelim verimli toprakları sanayiye amansız şekilde kurban ettik. Çorlu-Çerkezköy hattı ağır sanayiyle tarımdaki verimi ve tarımsal alanları hep olumsuz etkiledi. Trakya sanki İstanbul'un yükünü hafifletmek için düşünülüyor gibi geliyor. Edirne de bundan payını olumsuz bir şekilde alacaktır."

Türkiye'de otoyolun geçtiği şehirlerin bu kaderi paylaştığını anlatan Özek, "Edirne'nin çehresi kötü değişeceğe benziyor. Umarım bir Kocaeli örneği yaşanmaz. Avrupa, otoyol kenarlarını büyük panolarla döşeyerek en azından araçların seslerini kesmeye uğraşırken, bizde otoyollarla bir cazibe kuşağı oluşturuluyor.'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbuldaki-duzensiz-buyume-izmitten-sonra-edirneye-dayandi_55667.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!