Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul’daki Hastaneler Güçlendiriliyor

Sağlık Bakanlığı, İstanbul’da olası depreme karşı, Haydarpaşa Numune ve Şişli Etfal hastanelerinin güçlendirilmesi için Bayındırlık Bakanlığı’na 5.

NTV-MSNBC/01.08.2002b>Sağlık Bakanlığı, İstanbul’da olası depreme karşı, Haydarpaşa Numune ve Şişli Etfal hastanelerinin güçlendirilmesi için Bayındırlık Bakanlığı’na 5.2 trilyon lira devretti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sefer Aycan, hastanelerinin güçlendirme çalışmaları için Devlet Planlama Teşkilatı’nın Sağlık Bakanlığı’na ek bütçeden 5.2 trilyon lira verdiğini söyledi. Bu paranın, Marmara Depremi’nde hasar gören, İstanbul Şişli Etfal ve Haydarpaşa Numune hastanelerinin güçlendirilmesi için kullanılacağını belirten Aycan, bu nedenle söz konusu parayı Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na aktardıklarını bildirdi.

5.2 trilyon liranın tek hastanenin güçlendirilmesi için bile yeterli olamayacağına işaret eden Aycan, bu çalışmalar için daha fazla bütçeye ihtiyaç olduğunu ifade etti. Şişli Etfal Hastanesi’nin 15 katlı tek bina halinde olduğunu, bu nedenle güçlendirme çalışmalarında zorluklar yaşanabileceğini bildiren Aycan, hastanelerin güçlendirme çalışmalarının, yatan hastalar nedeniyle bölüm bölüm yapılabileceğini söyledi.

“YENİ HASTANELER YAPMAK İSTİYORUZ”
“Biz İstanbul’a depreme dayanıklı yeni hastaneler yapmak istiyoruz. Ancak arsa sorununu halledemediler” diyen Aycan, Ümraniye ve Gaziosmanpaşa’da yapılacak hastanelerin projelerinin hazır olduğunu, Çatalca-Beylikdüzü’ne de 400 yataklı bir hastane yapılacağını duyurdu. Çatalca’da yapılacak hastane için belediyenin yer göstermesini beklediklerini kaydeden Aycan, “Örneğin, İstanbul’a daha çok sağlık ocağı lazım, biz 6 tane sağlık ocağı yapacağız, arsa için bekliyoruz” dedi.

“DEPREME DAYANIKLI DEĞİLLER”
İstanbul’da Sağlık Bakanlığı’na bağlı 12’si eğitim ve araştırma hastanesi olmak üzere 26 hastane bulunuyor. Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nce hazırlanan bir raporda, İstanbul’daki hastane ve sağlık tesislerinin, büyük bir deprem sonrasında kendilerinden beklenen yoğun sağlık hizmetini kesintisiz bir biçimde yerine getirebilecek düzeyde deprem dayanımına sahip olup olmadıklarına işaret ediliyor.
Bu bağlamda Sağlık Bakanlığı, üniversite, SSK ve özel sağlık kurumlarını içeren sistemli bir yapısal güçlendirme kampanyasına vakit geçirilmeden başlanması gerektiği vurgulanıyor.
BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Deprem Mühendisliği Bölümü’nce yapılan bir araştırmaya göre ise İstanbul’da güçlendirilmesi gereken hastaneler şunlar:
Heybeliada Sanatoryumu
Bakırköy Psikiyatri Hastanesi
Haydarpaşa Numune Hastanesi
Koşuyolu Kalp ve Araştırma Hastanesi
Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi
Bakırköy Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Hastanesi
Bakırköy Devlet Hastanesi
Zeynep Kamil Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi
Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Adalar Devlet Hastanesi
Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi
Süleymaniye Doğum ve Kadın Hastalıkları Hastanesi
İstanbul Cüzzam Hastanesi, Haseki Hastanesi
Deri ve Tenasül Hastalıkları Hastanesi
Şişli Etfal Hastanesi
Beykoz Çocuk Göğüs Hastalıkları Hastanesi
İstinye Devlet Hastanesi
Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
Taksim Hastanesi
Beyoğlu Hastanesi
Beykoz Devlet Hastanesi
Lütfiye Nuri Burat Hastanesi
Sağmalcılar Devlet Hastanesi
Sarıyer İsmail Akgün Hastanesi

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbuldaki-hastaneler-guclendiriliyor_1228.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!