Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

İskan Kanunu'nda Değişiklik

İstanbul’daki Kaçak ve Ruhsatsız Binalara Geçici Kullanım Belgesi

Deprem güçlendirme çalışmalarına öncelik verdiklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, “Kaçak ve ruhsatsız binalara deprem güçlendirmesi adına belediyelerden ruhsat alınamadığı için bir çözüm gelmesi gerekiyor. Bununla ilgili bir af sayılmayacak geçici bir kullanım belgesi verilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bunu TBMM'ye kanun tasarısı olarak teklif

yapi.com.tr
İstanbul’daki Kaçak ve Ruhsatsız Binalara Geçici Kullanım Belgesi

STRONG>AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nca düzenlenen 2009 yerel seçimlerinin 2. yılı değerlendirme toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, deprem güçlendirme çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. İstanbul’da halkın deprem riski taşıyan binaları kullanmaya devam ettiğini, bu yapılar kullanımda olduğu için de müdahale edilemediğini belirten Başkan Kadir Topbaş, “Deprem güçlendirmesi adına müracaat yapanlar belediyelerden ruhsat alamadığı için bir çözüm gelmesi gerekiyor. Bununla ilgili 'af' sayılmayacak geçici bir kullanım belgesi verilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bunu hükümete ve TBMM'ye kanun tasarısı olarak teklif edeceğiz” dedi.

2011 yılı ve bundan sonraki yıllarda İstanbul'un depreme karşı hazır hale gelmesi ve özellikle vatandaşların yaşadığı alanlarla ilgili deprem güçlendirmesi çalışmalarına öncelik verdiklerini vurgulayan Başkan Topbaş, Fikirtepe'de başlattıkları çalışmaları bütün şehir geneline yayacaklarını ifade ederek, şöyle konuştu;

“Bir de buna paralel olarak İstanbul'daki 1 milyon 600 bin yapılmış binanın yüzde 60-70'inde imara aykırılıklardan bahsediyoruz. Bu binaların bir kısmı kendi parselinde de olsa ruhsatlı da başlasa, imara aykırı eklemeler nedeniyle ruhsat alamıyor. Halkımız deprem riski taşıyan binaları kullanmaya devam ediyor. Bu yapılar kullanımda olduğu için müdahale edemiyorsunuz. Deprem güçlendirmesi adına müracaat yapanlar belediyelerden ruhsat alamadığı için bir çözüm gelmesi gerekiyor. Bununla ilgili bir af sayılmayacak ama diğer taraftan geçici bir kullanım belgesi verilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Böyle bir hazırlığımız var. Bunu, hükümete ve TBMM'ye teklif edeceğiz. Kanun tasarısı olarak teklif edebiliriz. Buradaki mevcut yapıların ekonomik ömürleri bitene kadar, vatandaşların kullanmakta olduğu yapılara bir geçici kullanım izni vermek ve iskan harcının belli bir kısmını almak suretiyle, bu yapıları kullanım belgeli hale getirmek ve böylece yapılarında güçlendirme yapmak isteyenler rahatlıkla belge, ruhsat alabilecekler.”

Ruhsatsız işyerleri de çalışma ruhsatı alabilecek

Ruhsatsız iş yerlerinin de böylece çalışma ruhsatı alabileceğini ifade eden Kadir Topbaş, “Bina ekonomik ömrünü bitirdiğinde yeniden yapılmak istendiğinde, mevcut plandaki imar neyse onu yapabilecek. Dolayısıyla yeni bir hak olmayacak. Kaçak katı ve her türlü ilave yapmış olanlar ile farklı şekilde konumlandırılmış binalar için de bu uygulamanın düşünülebilir” diye konuştu.

Kanun seçimden sonra çıkar

Bir gazetecinin, “Siz tabii çok iyi bir niyetle yaklaşıyorsunuz 'deprem güçlendirmesi' diyorsunuz. Peki bu belgeyi kötü niyetle kullanmak isteyenler olamaz mı? Bu binalarla ilgili 'şu tarihten itibaren yapılmış' diye bir süre vermeyecek misiniz? Bu seçim döneminde akla başka şeyler de getirebilir” şeklindeki sorusu üzerine Başkan Kadir Topbaş, şunları kaydetti;

“Bu belediye seçimi değil. Yasa da şu anda değil, seçimden sonra çıkar. Seçimle alakalı olarak bunu söylemiyoruz. Aslında bundan ben daha önce de bahsetmiştim ama anlaşılan medyamızdan kaçmış. Binalara bir tarih koyamazsınız ya da buna bir tarih koyamazsınız. Ne kadar yapı varsa hepsini kapsamak durumundasınız. Zaten o binalar kullanılıyor, o binalara müdahale edemiyor, etmiyorsunuz. Onbinlerce, yüzbinlerce yapı var. Bunları yasal hale getirmek boşaltmak gibi bir imkanımız yok ve orada yaşanıyor. Burada oturan vatandaşlar binasını güçlendirmek istiyor. Ruhsat alamıyor, belediye ruhsat vermiyor. Bunun için geçici bir belge alabilirse, bir sıkıntıya düşmeden güçlendirme imkanı verilir. Ancak bu ileride bir hak doğurmayacak. Plandaki mevcut duruma göre imar verilecek. Bu mevcut yapıyı, kullanabildiği kadar kullanabilecek. Güçlendirme yapabilecek ancak binasını yeniden o şekliyle yapamayacak. O binada iskan alsaydı ne kadar harç verecekti diye bakılacak. Onun belirli bir oranı alınacak, harç olarak ileride binasını yıkıp yaptığı zaman daha önce verdiği mahsuptan düşülecek.”

“Deprem riskine katlan diyemeyiz!”

Kadir Topbaş, başka bir soru üzerine konuyu örtülü af olarak değerlendirmemek gerektiğini kaydetti. Bu binaların şu anda zaten kullanıldığını ve deprem riski taşıdığını hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu binalar arasında deprem riski taşıyan bir çok bina var. Vatandaş binasını güçlendirmek istiyor, belediye hiçbir şekilde buna ruhsat veremez. Çünkü belediyenin kayıtlarında bu binaların imara aykırılıkları var. Belediyeye gittiği zaman belediye 'binanı yasal duruma getir', 'yık yeniden yap' diyor. Bu da mümkün değil. Binayı da güçlendirmesi gerekiyor, deprem riski var. Burada depremden korunmak mı daha doğru olur, yoksa bu kanun tasarısının arkasından daha başka maksatlar mı aramak daha doğru? Bence depremden korunmak, olası bir depremdeki kayıpları en aza indirmek veya ortadan kaldırmak adına bu riske de katlanılır diye düşünüyorum. Gerekirse katlanmak da lazım diye düşünüyorum. Bunu bana birileri empoze etmedi, bu tamamen kendi fikrim. Doğru olduğuna inanıyorum çünkü vatandaşlarımız mevcut binasına güçlendirme izni alamıyor. Geliyor vatandaş bana söylüyor, 'başkan ben filan ilçede oturuyorum binamı güçlendirmek için belediyeye gidiyorum, belediye güçlendirme izni vermiyor' diyor. Bu binaları ortadan kaldırmanız mümkün değil, böyle yüzbinlerce bina var.”

Bu kanun tasarısının bütün Türkiye için geçerli olabileceğini düşündüğünü de aktaran Topbaş, “Bu İstanbul'a özel olmaz. Buna siyasilerimiz ne der, partilerimiz nasıl bakar bilemiyorum. Bir teknik adam olarak ben bu tasarının doğru olduğunu düşünüyorum. Başka türlü riskli binayı güçlendirip, kullanıma devam ettiremezsiniz. Ya diyeceksiniz ki yık binanı imara uygun yap, veya riskine kendin katlan” dedi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbuldaki-kacak-ve-ruhsatsiz-binalara-gecici-kullanim-belgesi_86531.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!