Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbullu İnşaatçılar Bodrum Yollarında

Ataşehir ve Bahçeşehir'e Uphill Court projelerini gerçekleştiren Varyap Grubu, Bodrum'da aynı anda ikisi otel 3 inşaata başlayacak. İstanbul merkezli inşaat şirketleri Regnum, Ağaoğlu Şirketler Grubu ve Net Holding de Bodrum'da yeni temeller atacak.

Referans Gazetesitaşehir ve Bahçeşehir'e Uphill Court projelerini gerçekleştiren Varyap Grubu, Bodrum'da aynı anda ikisi otel 3 inşaata başlayacak. İstanbul merkezli inşaat şirketleri Regnum, Ağaoğlu Şirketler Grubu ve Net Holding de Bodrum'da yeni temeller atacak.

İstanbul merkezli inşaat şirketleri yeni projelerinde hedef olarak, hem yerli hem yabancı turistin gözde tatil ve yazlık mekanı Bodrum'u seçti. İstanbul'da halen Ataşehir ve Bahçeşehir'de Uphill Court projelerini gerçekleştiren Varyap Grubu, yeni projelerinin temellerini Bodrum'da atmaya hazırlanıyor. Uphill'de üst gelir grubuna yönelik konforlu evler inşa eden Varlıbaş-Teknik Yapı Ortak Girişim Grubu, ikisi otel olmak üzere üç inşaat için proje hazırlattırıyor. Regnum Bargylia projesi ile ve Ağaoğlu Şirketler Grubu da Net Holding ile beraber Bodrum yarımadasında inşaat yaptırıyor.

Referans'ın sorularını yanıtlayan Varyap Grubu CEO'su Erdinç Varlıbaş, gelişmekte olan yerlerin başında gelen Bodrum'un Antalya'dan daha popüler olduğunu öne sürerek, "Özellikle konut için cazip bir yatırım alanı. Çünkü yaş ortalaması 50'nin üzerinde olan başta İngilizler olmak üzere yabancıların ikinci ev olarak tercih ettikleri bir bölge" dedi.

Şirket, Bodrum Yalıkavak’ta 30 dönüm arsa üzerine üst kesime yönelik 100 adetlik konut projesi ile birlikte, biri Yalıkavak'ta diğeri Yalı beldesinde iki otel inşaatı için de mimarlarla görüşüyor. Yüksek standartlara sahip projelerin çok ses getireceğine inandıklarını anlatan Erdinç Varlıbaş, "Hepsi aynı anda başlayacak bu projelerden konut projesi, site içinde sofistike bir yaşam sunacak. Yalıkavak'taki otel butik olacak. Özel bir koyda bulunan Yalı beldesindeki otelin ise bin yatak kapasitesi olacak. Biz bu otelin tahsisi için Bakanlığa 8 milyon YTL tahsis bedeli ödedik" dedi.

Regnum Güvercinlik'de üretecek
Opet'in kurucuları Nurten ve Fikret Öztürk'ün çocukları Ufuk-Filiz Öztürk kardeşler tarafından 2004 yılında Londra'da kurulan ve 2006 yılında İstanbul'a taşınan Regnum, Caddebostan'daki lüks rezidans projesi Sky Residence'dan sonra şimdi de Bodrum Güvercinlik'te temel atıyor. Bargylia isimli projesiyle antik kent atmosferinde modern yaşam alanı sunmayı amaçlayan şirket, 196 adet konut üretecek.Bugüne kadar yüzde 30'luk kısmı satılan Bargylia evlerinin fiyatları 145 bin ile 218 bin YTL arasında değişiyor. Mart 2007'de beyaz eşyalı olarak teslim edilecek olan evler banka konut kredisi kullanılarak yüzde 30'u peşin kalanı 12 yıl taksitle ödenebiliyor.

İki şirketten dev proje
Ağaoğlu Şirketler Grubu da Türkiye'nin en büyük gayrimenkul projesini 9,5 milyon metrekare üzerine Bodrum-Milas'ta Net Holding ile birlikte inşa edecek. Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, projenin 1.7 milyon m2'den oluşan Monaco'dan 5 kat daha büyük olduğunu ve iki etapta 3 milyar dolar gelir beklediklerini söyledi. İlk etabın yatırım maliyeti ise arazi hariç 500-600 milyor dolar olarak açıklandı. 6 etaptan oluşan ve içinde 5 bin konutun da yer alacağı projede 30 bin kişinin yaşaması planlanıyor. Ağaoğlu, '8 yılda inşa edilecek projede satışların yüzde 90'ını yabancılara yapmaya düşünüyoruz. Satışlar bir sene sonra başlayacak" dedi. Bodrum'da halen Yapı Endüstrisi'nin de devam eden 10 farklı konut projesi bulunuyor.

Haziranda faizler yüzde 1'e iner
Uphill Court İcra Kurulu Üyesi Teoman Metehan, projelerini YTL bazında fiyatlandırdıklarını, dolayısıyla faizlerin yükselişinden dolayı herhangi bir fiyat değişikliğine gitmediklerini açıkladı. "Faizlerin sürekli düşmesine alıştığımız için yükseliş biraz şok etkisi yaptı. Yoksa konut kredilerinde talebi etkileyecek oranda bir değişiklik olmadı" diyen Metehan, bankacı ve üst düzey yöneticilerle yaptığı görüşmelere istinaden faizlerin haziran ayında yeniden yüzde 1'e inmesinin beklendiğini söyledi. Metehan, "Uphill Court'da banka kredi faizleri aylık yüzde 1.07 ile 1.17 arasında değişiyor. En yüksek ve en düşük oran arasında uçurum yok. Fark beş yıllık bir ödemede toplam yüzde 3'e tekabül ediyor. Bir başka deyişle birinde ayda bin YTL ödüyorsanız öteki bankada bin 30 YTL ödüyorsunuz" dedi

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbullu-insaatcilar-bodrum-yollarinda_46049.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!