Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbullu Kent Merkezinden Uzaklaşıyor

İstanbul’un eski yerleşim bölgelerinden yeni yapılan sitelere göçün son 1 yılda çok hızlandığına dikkat çeken İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, “Bir yıldır İstanbul’da kimse evini kolay kolay kiraya veremiyor. İstanbul’un her tarafı boş” dedi.

Ntvmsnbcstanbul’un eski yerleşim bölgelerinden yeni yapılan sitelere göçün son 1 yılda çok hızlandığına dikkat çeken İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, “Bir yıldır İstanbul’da kimse evini kolay kolay kiraya veremiyor. İstanbul’un her tarafı boş” dedi.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, insanların alım sıkıntısı içinde olması, eski yerleşim yerlerindeki binaların depreme dayanıklı olmaması ve kiraların pahalı olması nedeniyle şehir merkezlerinden, özellikle Üsküdar, Kadıköy, Beşiktaş, Fatih, Eminönü, Bakırköy, Bayrampaşa gibi bölgelerden Büyükçekmece, Silivri, Kurtköy gibi daha uzak mesafelerde yeni yapılan sitelerin göç almaya başladığını belirtti.

Sabri Ateş, “Eski bölgelerden yeni yapılan sitelere göç son bir yılda çok hızlandı. Şehir merkezlerinde mevcut kiralık konutlar itibar görmezken İstanbul’un 30-35 kilometre dışında yapılan siteler rağbet görüyor” dedi.

Bu nedenle merkezdeki saygın bölgelerin kiralarının düştüğünü ifade eden Ateş, yeni yapılan sitelerin kiralarının da artamaya başladığını kaydetti.

Sabri Ateş, “Son bir yıldır İstanbul’da kimse evini kolay kolay kiraya veremiyor. İstanbul’un her tarafı boş” dedi.

Ateş, “Şehir merkezlerinden İstanbul’un uzak mesafelerine doğru göç devam ediyor. Şehir merkezlerini gezdiğimizde her binada bir iki tane kiralık daire olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Ateş, şu anda eski yerleşim bölgelerinde yüzde 10 ile yüzde 30 arasında kirası düşen yerler bulunduğunu belirtti. Maliye Bakanlığı’nın kira gelirlerini stopaj yoluyla vergilendirmesine yönelik başlatacağı uygulamaya ilişkin olarak da Ateş, şunları kaydetti: “İstanbul’da gecekondu kiraları ortalama 500, normal konut kirası da bin YTL. Kira gelirlerinin bankaya yatırılarak her ay yüzde 15 oranında stopaj kesilmesi durumunda bin YTL kira geliri için aylık ortalama 150 YTL devlete vereceksiniz. Bu kiracılara yansıyacaktır. Piyasada kiraların yüzde yüzde 10-15 artmasına neden olacak ayrıca mal sahibini kiracı ile karşı karşıya getirecek.”

İki yıldır Türkiye genelinde konut sayısı arttığı halde gayrimenkuldeki 19 milyon olan mükellef sayısının değişmediğini ifade eden Ateş, “Türkiye’de gerçekten kaç tane gayrimenkulle ilgili vergi mükellefi var önce bunun tespit edilmesi lazım. Ondan sonra vatandaştan vergi almanın yolu çok kolay. Kayıt dışı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Devlet vergi dilimlerini aşağı çekmedikçe vatandaştan vergi toplaması çok güç”dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbullu-kent-merkezinden-uzaklasiyor_54702.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!