Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbullu Tehdit Altında

Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Kurra , Çevre ve Orman Bakanlığı ile imzalanan protokol gereği İstanbul'da çeşitli bölgelerde gürültü haritası hazırladıklarını açıkladı.

Cumhuriyet Gazetesi
İstanbullu Tehdit Altında

entlilerin hayat kalitesini düşüren gürültü kirliliği, milyonlarca insanın yaşadığı İstanbul'da da sorun olmaya devam ediyor. Kentteki gürültü miktarının İstanbulluları ciddi biçimde tehdit ettiğini vurgulayan uzmanlar, gürültü haritaları çıkarılması ve eylem planı yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Kurra , Çevre ve Orman Bakanlığı ile imzalanan protokol gereği İstanbul'da çeşitli bölgelerde gürültü haritası hazırladıklarını açıkladı.

Gürültü oranının özellikle İstanbul Boğazı, Atatürk Havaalanı çevresi, otoyol kenarları ve köprülerin çevresinde ciddi boyutlara ulaştığını, burada oturan yurttaşların ciddi sağlık riskleriyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Kurra, "Otoyol kenarlarında gürültü önleyici ses perdeleri yapılmalı, Atatürk Havaalanı çevresindeki binaların da ses yalıtımı yapılmalı" dedi.

Yerleşim bölgelerinin sanayi tesisleri, havaalanı ve otoyol çevrelerine kurulmasının yanlışlığına dikkat çeken Kurra, nüfusu 250 bini aşan her yerde, sanayi bölgeleri, demiryolu, havaalanı ve karayolları çevreleri için mutlaka gürültü haritalarının çıkarılması gerektiğini, gürültü etki analizlerinin ve eylem planlarının hazırlanması gerektiğini dile getirdi. Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) üyesi Korhan Altındal , Türkiye'de gürültü kirliliğinin kontrolüne yönelik yönetmeliklerin ve yaptırımların yetersiz olmasını eleştirdi. Altındal şöyle konuştu:

"2005'te yürürlüğe giren Gürültü ve Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Kontrolü Yönetmeliği birçok yönden eksik. Yönetmelik işletme ve tesislerin çevreye etkileriyle sınırlı kalmış. Örneğin işletmeler arka plan gürültü değerinin 5dB üzerine çıkabiliyor. Bu, gürültü kirliliğini arttırıcı bir faktör. İstanbul'da iki ana arter geçiyor: E-5 ve otoban. Bu kentin gürültü kirliliğini arttırıcı bir unsur. Yeşilköy'deki havaalanının çevresindeki yapılaşma da imara aykırı. İmar planlarına aykırı yapılaşmalar da gürültü kirliliğini besliyor."

Belediyeden gürültü kirliliğine online takip
Gürültü haritalarının hazırlanması gerektiğini kaydeden Altındal, yerel yönetimlerin yeterince çalışma yapmamasını eleştirdi. Gürültü kirliliğinin insan sağlığını tüketen en önemli faktör olduğunu belirten Doç. Dr. Armağan Samancı da gün içinde normalin üzerinde gürültüye maruz kalan bireylerde tükenme sendromu oluştuğuna, isteksizlik, hareketsizlik, can sıkıntısı, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler yaşandığını kaydetti.

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi de (İBB) kentin 30 noktasına kuracağı "online" istasyonlarla gürültü kirliliğini izleyecek. Bu sistemle, gürültünün yoğunlaştığı saatler ve yerler tespit edilerek, işletmeler uyarılacak. Her gece 3, cuma ve cumartesi geceleri ise 4 adet denetim ekibi de Boğaziçi ve Beyoğlu bölgesindeki eğlence yerleri, barlar, gece kulüpleri, açık hava konserleri, açık hava düğün organizasyonlarını karadan ve denizden denetleyecek. İBB ayrıca gürültü kirliliğinin önlenmesine yönelik olarak Çevre ve Orman Bakanlığı ile birlikte Atatürk Havalimanı'nın "Gürültü Haritası"nı çıkartmaya da hazırlanıyor.

Uzmanlardan öneriler

- Mevcut gürültü kirliliği kaynaklarına ve çevre gürültüsü koşullarına ilişkin veriler elde edilmeli.

- İşyerinde ve açıkta gürültüye doğrudan maruz kalan kişilerde sağlık taramaları yapılmalı.

- Kentlerde belirli konut alanlarında hazırlanacak gürültü haritalarının yanı sıra ölçümlerle gürültüden etkilenme analizleri yapılmalı.

- Yönetmelikte belirtilen konuların diğer mevzuatla uyumunu sağlamak üzere çalışmalar yapılmalı, cezai yaptırımlar artırılmalı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbullu-tehdit-altinda_54684.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!