Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Onbinler ‘Su için Koş’acak

İstanbullular “Su için Koş”tu

“Su için Koş – Run for Water”, 18 Nisan Pazar günü Dow’ın desteği ve Live Earth organizasyonuyla Türkiye’nin de aralarında olduğu 100’den fazla ülkede on binlerce insanın katılımıyla gerçekleştirildi. İstanbul’da da düzenlenen ve Fenerbahçe Dalyan sahil şeridinden başlayan koşuya Dow çalışanları, aileleri, çevre yararına olan etkinliklere sportif

yapi.com.tr
İstanbullular “Su için Koş”tu

“Su için Koş – Run for Water”, 18 Nisan Pazar günü Dow’ın desteği ve Live Earth organizasyonuyla Türkiye’nin de aralarında olduğu 100’den fazla ülkede on binlerce insanın katılımıyla gerçekleştirildi. İstanbul’da da düzenlenen ve Fenerbahçe Dalyan sahil şeridinden başlayan koşuya Dow çalışanları, aileleri, çevre yararına olan etkinliklere sportif faaliyetlerle destek veren sivil toplum örgütü üyeleri, çeşitli okullardan öğretmen ve öğrencilerle birlikte vatandaşlar da katıldı. Su sıkıntısı çekilen bölgelerde temiz bir su kaynağına erişmek için dünya genelinde ortalama bir insanın her gün en az 6 kilometre kat etmesi gerekliliğinden yola çıkan ve bu sebeple 6 kilometre olarak planlanan ‘Su için Koş’ girişimi, su kaynaklarına dikkat çekmek ve beklenen su kriziyle ilgili bilinci artırmak amacıyla gerçekleştirildi.

The Dow Chemical Company ve iştirakleri (“Dow”) ile Live Earth tarafından dünya genelinde organize edilen “Su için Koş” girişimi Türkiye’de de İstanbul Caddebostan sahil şeridinde gerçekleştirildi. Fenerbahçe Dalyan sahil şeridinden başlayan ve Caddebostan yönünde devam eden “Su için Koş” etkinliğine Dow çalışanları ve ailelerinin yanı sıra çevreye duyarlı sivil toplum örgütü üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Koşu süresince “Su için Koş” mesajları taşıyan tişörtler giyen katılımcılar su kaynaklarına ve yakın bir gelecekte Türkiye dâhil olmak üzere tüm dünyayı bekleyen su krizine dikkat çektiler.  

Dow Su ve Proses Çözümleri Bölümü EEGR Bölgesi Ticaret Müdürü Alexi Kliamkine, koşu öncesi yaptığı açıklamada her bireyin sorunun çözümüne katkıda bulunabileceği noktasından hareket ettiklerini belirterek, “Bu organizasyonu su kaynakları ve su tüketimi konularına dikkat çekmek ve herkesi kendi katkısını ortaya koymak adına cesaretlendirmek amacıyla düzenliyoruz. Dow olarak 2015 yılı sürdürülebilir hedeflerimizin bir parçası olarak su sorunu gibi dünyanın en büyük küresel sorunlarının çözümüne katkıda bulunmaya kararlıyız ve bunun için elimizdeki tüm bilim ve teknoloji imkânlarını seferber ediyoruz. Ama bunlara ek olarak su konusunda acilen yüksek bir bilinç yaratılması ve bu konuda hem bireysel hem de kurumsal olarak sonuç getirici aksiyonlar alınmaya başlanması gerekiyor. Bu etkinliği de bu amaçla Türkiye’ye de taşıdık” dedi.

Chicago’dan Stockholm’e, Hong Kong’tan Melbourne’a kadar pek çok şehrin bu organizasyona aynı gün ev sahipliği yaptığını belirten Kliamkine, sözlerine şöyle devam etti: “Etkinlik böylece dünya çevresinde 24 saat aralıksız olarak gerçekleştiriliyor. ‘Su için Koş’ şimdiye kadar bu alanda yapılmış en kapsamlı girişimlerden biri. Türkiye’de de çevre konusunda yükselen bir bilinç var ve küresel iklim değişikliğinin etkileri nedeniyle zaman zaman ciddi su sıkıntıları yaşayan İstanbul’da da halkın bu konuya ilgisi giderek artıyor. Artık harekete geçme zamanı.”

“Su için Koş” girişiminin dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen diğer koşularına çevre gönüllüsü ödüllü birçok oyuncu ve şarkıcının yanı sıra, ünlü bilimci Jacques Cousteau’nun torunu ve Blue Legacy küresel su avukatlığı bürosunun kurucusu olan aktivist Alexandra Cousteau da destek veriyor.

Rakamlarla içilebilir su sıkıntısı:

Ø     Bugün Dünya genelinde her 8 kişiden biri içilebilir nitelikte suya erişemiyor.
Ø     Su sıkıntısı yaşanan bölgelerde özellikle kadın ve çocukların içilebilir nitelikte bir su kaynağına erişmesi için her gün en az 6 kilometrelik bir mesafeyi yürüyerek ya da koşarak kat etmesi gerekiyor
Ø     Görülen ishal vakalarının yüzde 88’i güvenilir ve temiz olmayan sudan kaynaklanıyor
Ø    Bu vakalar Dünya genelinde her yıl 1,5 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açıyor. Ölümlerin büyük çoğunluğu 5 yaşın altındaki çocuklar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbullular-su-icin-kostu_78765.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!