Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbulluların Denize Ettiği Sergi Oldu

1. derece sit alanı olan ve halkın ücretsiz denize girebildiği, geçen aralık ayında bir kısmı özelleştirilen Burgazada Madam Marta Koyu, bugünlerde mozaik heykel sergisine ev sahipliği yapıyor.

yapi.com.tr
İstanbulluların Denize Ettiği Sergi Oldu

Burgazadalı Mehmet Ali Bakır ve 4 yıldır Burgazada’da yaşayan Hollandalı Koenraad Marinus van Lier tarafından denizden kıyıya vuran moloz, seramik, plastik gibi birçok atıktan oluşturulan heykel, figür ve diğer eserler 25 Mayıs’a kadar Burgazada Madam Marta Koyu’nda ziyaret edilebilecek.

Moloz dökmüşler
cumhuriyet'ten Eren Can Keman'ın haberine göre; Hollandalı olan Koenraad Marinus van Lier 5 yıldır Türkiye’ de ve 3 yıldan bu yana da adada yaşadığını anlatarak “Mimar olduğum için topladığım bu atıklardan eserler üretmek istedim, çünkü ortaya güzel bir şey çıktığında, doğaya zararlı ve kanserojen olan atıklar göze güzel görünen bir yapıya dönüşüyor” diye konuştu. Van Lier, sahile ilk geldiğinde her yerde moloz ve atıkların olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Yıllarca buralara moloz dökmüşler. İlk olarak asfalt parçalarını topladım ve spiral bir şekilde dizdim, şimdi burayı her türlü bitkinin yetiştiği küçük bir bahçeye dönüştürdük. Kıyıya vuran seramik parçalarından da mimarlık bilgilerim doğrultusunda tek parça eserler çıkardım. Seramik parçaları doğayı kirletmese de, yok olup gitmek yerine tekrardan bir yapının parçası oldular. Bulduğum bazı parçalar 40-50 senelik olmakla beraber çoğu eski ev eşyalarından kopma.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbullularin-denize-ettigi-sergi-oldu_172849.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!