Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul'u Gecegezenler Renklendirecek

10. Uluslararası İstanbul Bienali kapsamında özellikle gençleri, bienal projesiyle doğrudan bir araya getirmek ve demokratik bir katılım platformu yaratmak için düzenlenen gece programlarından Gecegezenler projesine siz de videolarınızla katılabilirsiniz.

yapi.com.trimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\53782.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Koç Holding sponsorluğunda 8 Eylül-4 Kasım 2007 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 10. Uluslararası İstanbul Bienali kapsamında; özellikle gençleri, Bienal projesiyle doğrudan bir araya getirmek ve demokratik bir katılım platformu yaratmak için ana sergilerin yanı sıra bir dizi gece programı hazırlanıyor.

10. Uluslararası İstanbul Bienali, "Gecegezenler" projesiyle güncel sanatı İstanbul sokaklarına taşıyor. Gecegezenler, 10. Uluslararası İstanbul Bienali'nin gece programında yer alan projelerden biri, belki de en uyurgezer olanı. Projenin kavramsal kurgusu, Hou Hanru'nun Çin Devrimi sırasında halkın ürettiği sokak afişlerine referans vererek kullandığı "dazibao" kavramından hareketle oluşturuldu.

Worldcard'ın özel proje sponsoru olarak desteklediği "Gecegezenler", "söyleyecek sözü olan" herkesi videolarını paylaşmaya, gece sokağa çıkmaya, sokağı paylaşmaya ve kendi sesini hep birlikte duymaya davet ediyor.

10. Uluslararası İstanbul Bienali'nin gece programında yer alan "Gecegezenler" projesi kapsamında gösterilecek video çalışmaları, küratör Hou Hanru'nun davet ettiği, Övül Durmuşoğlu, Marcus Graf, Borga Kantürk, Pelin Uran ve Adnan Yıldız'dan oluşan genç bir küratör ekibi tarafından seçilecek. Genç küratörler, yaklaşık 5 dakikayla sınırlı video üretimini format olarak tanımlayarak, "söyleyecek sözü olan" herkesi üretime çağırıyor. Bienale gönderilen bütün videoların oluşturduğu havuzdan seçilecek video programları ise, haftanın belli günleri şehrin farklı köşelerinde sergilenecek. Hem üretimi hem de sunumu sürecinde izleyicisiyle güçlü bir iletişim ve ilişki kurmayı amaçlayan "gecegezenler" projesi, programa üretici-izleyici olarak katılan herkesi adını paylaşmaya çağırıyor. Gece sokağa çıkmaya, sokağı paylaşmaya ve kendi sesini hep birlikte duymaya... Bu nedenle kendini şöyle tanımlıyor: "Gecegezenler, köşe başlarını mesken tutar. Onlar, kendi adaletlerini arar. Nefeslerini ensende hissedersin. Yani uykusuz, hayalet çetesi."

"Gecegezenler" projesi, Uluslararası İstanbul Bienali'nin açık olduğu sekiz hafta boyunca sergi mekânlarının kapanış saatinden sonra başlayacak ve gece boyunca sokakta gösterilecek videolardan oluşan özel bir etkinlik olacak. Katılımın halka açık ve ücretsiz olacağı gösterimler, kentin farklı noktalarında düzenlenecek.

"Gecegezenler"' projesi için başvurular 15 Haziran 2007 Cuma gününe kadar devam edecek. Süresi 5 dakikayla sınırlı olacak "Gecegezenler" videoları bu tarihe kadar gönderilen videoların oluşturduğu havuzdan seçilecek.Ayrıntılı bilgi ve başvuru formu için: www.iksv.org/gecegezenler

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulu-gecegezenler-renklendirecek_53782.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!