Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'u Hiç Böyle Görmediniz

Katı atıklar açısından İstanbul'un en kirli noktası sayılan Harem'de kirlenmenin ürkütücü boyutlarını gözler önüne sermek isteyen Sualtı Temizlik Hareketi (STH) çalışmalarını tamamladı. Dalışlarda denizden toplam 11 bin 573 parça insansal atık çıkarıldı.

Radikal Gazetesi
İstanbul'u Hiç Böyle Görmediniz

atı atıklar açısından İstanbul'un en kirli noktası sayılan Harem'de kirlenmenin ürkütücü boyutlarını gözler önüne sermek isteyen Sualtı Temizlik Hareketi (STH) çalışmalarını tamamladı. Dalışlarda denizden toplam 11 bin 573 parça insansal atık çıkarıldı.

'Marmara ölüyor çığlığını duymuyorsanız gelin içyüzünü görün' sloganından yola çıkarak denizlerdeki kirlenmeyi göstermek isteyen STH üyesi gönüllü dalgıçlar, İstanbul'un en kirli noktası Harem'i pilot bölge seçti. Gönüllü dalgıçlar burada bir ay boyunca dalış yaparak katı atıkları çıkardı. Çalışmaya Büyükşehir Belediyesi ile bazı sualtı kulüpleri destek verdi.

Çalışmalar sırasında yengeç, deniz yıldızı, midye gibi küçük canlıların bile yaşam alanlarının yok olduğu görülürken, görüş mesafesinin çok düşük olması sebebiyle çalışmalar güçlükle tamamlandı. Sualtı zemininin kanalizasyon ve kimyasal atıklarla kaplandığı ve suyun renginin siyaha yakın olduğu Harem'de gönüllüler en çok dev araç lastiklerine şaşırdı. Kamyon ve TIR'lara ait 87 dev lastiğin karaya çıkarılması için çaba gösteren gönüllüler, atıkların Boğaz'dan geçen gemi ve teknelerden atıldığını tahmin ediyor.

Başta plastik maddeler olmak üzere, metal kutular, yağ tenekeleri, halatlar, çocuk bezi, şişeler, sandalyeler, halılar, su deposu, mandal, metal plakalar, lastik parçalar, saç tokaları, kasetler, saksılar, sünger, kadın pedi, konserve kutusu, mutfak eşyalarının içinden çıkan yengeç ve denizyıldızı gibi küçük canlıların tekrar denize gönderilmesi için büyük çaba sarf edildi.

Sualtı Temizlik Hareketi üyeleri 11 bin 573 parça katı atığın çıkarılmasına karşın Harem'deki kirliliğin halen ürkütücü boyutta olduğunu ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulu-hic-boyle-gormediniz_48810.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!