Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbulullar Klasik Vapuru Seçti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ulaşımında kullanılacak yeni vapurları belirlemek amacıyla düzenlediği “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasının sonuçlarını Başkan Kadir Topbaş açıkladı.

ibb.gov.tr
1 İstanbulullar Klasik Vapuru Seçti

b>İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasında, İstanbullular klasik şehir hatları vapurlarına en yakın model olan 4 numaralı vapuru yüzde 41 oyla İstanbul’un yeni vapuru seçti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ulaşımında kullanılacak yeni vapurları belirlemek amacıyla düzenlediği “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasının sonuçlarını Başkan Kadir Topbaş açıkladı. İnternetten ve şehrin çeşitli noktalarına kurulan sandıklardan oy kullanan toplam 368 bin 575 İstanbulluların yüzde 41’i klasik Şehir Hatları vapuruna en yakın 4 numaralı modele oy verdi.

Ortaköy’deki İDO İskelesi’nde gerçekleşen basın toplantısında kampanyanın sonuçlarını kamuoyuna açıklayan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un yeni vapurunun 8 ayrı model arasından seçilen 4 numaralı vapur modeli olduğunu açıkladı.

Günümüz Şehir Hatları formuna en yakın model olan 4 numaralı vapurun üst, ön ve arkası açık, güvertede oturma yerleri mevcut. Köprü güvertesinde de tente ve oturma yerleri olan vapurda alt balkonlar da bulunuyor. Özürlülerin, yaşlı ve bebek arabalı yolcuların kullanımına uygun olarak dizayn edilen vapurlarda engelli yolcuların kıç balkonu kullanabilmeleri için imkan tanındı. Halen kullanılan Şehir Hatları vapurlarına göre çok daha fazla manevra kabiliyetine sahip yeni vapurlar, İstanbullulara yüzde 40 oranında zaman kazandıracak. Tamamen Türkiye’de inşa edilecek toplam 20 vapurun her biri yaklaşık 7 milyon dolara malolacak ve ilk 5 tanesi 2007 yılı sonunda İstanbul’un denizlerini süslemeye başlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İTÜ Gemi İnşaat Fakültesi ile birlikte tasarladığı vapurların boyu 59, eni 11 metre ve 16 deniz mili hız kapasitesine sahip. Halen kullanılan vapurlardan yaklaşık 2 kat daha hızlı yolculuk imkanı sağlayacak vapurlar 2 katlı olacak ve 1500 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. Yapılan otomatik kapı sistemi sayesinde vapur iskeleye yanaşmadan kapılar açılmayacak. Böylece daha önce vapur yanaşırken atlanılması nedeniyle yaşanan deniz kazaları önlenmiş olacak. Vapurlarda ayrıca evcil hayvan barınağı, revir, büfe bulunacak. 1,5 asır boyunca Şirket-i Hayriye ile Şehir Hatları’nın sembolü olmuş çift çapalı ay yıldızlı baca da korunacak.

Yeni vapurlar 2007’de İstanbul ile buluşuyor, İDO filosunu genişletiyor
İstanbul’da kullanılmak üzere toplam 20 adet yeni şehir hatları vapuru ile 4 arabalı vapur inşa ettireceklerini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İDO’ya 5 deniz otobüsü ile 2 büyük feribot almak için de ihale açtıklarını müjdeledi. İstanbul’un simgesi olan şehir hatları vapurlarını kaldırmayı hiçbir zaman düşünmediklerinin altını çizen Başkan Topbaş, “Görev geldiğimizden bu yana 32 vapurun 31’inin kızaklaması, temizliği ve bakımı yapıldı. Bu vapurlar 40 yıl daha hizmet verecek duruma getirildi. İç güverte ve salonlarını da konforlu hale getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

İstanbul’daki yüzde 3 olan deniz ulaşımı oranını yüzde 10’a çıkarmayı hedeflediklerini belirten Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İDO’nun Şehir Hatları vapurları gibi İstanbul’un sembolü haline gelmiş tarihi iskeleleri de aslına uygun olarak restore ederek şehre kazandırdığını kaydetti. Topbaş, yolcu taleplerine göre hat ve iskele sayılarını arttırdıklarını da sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulullar-klasik-vapuru-secti_46811.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • yani gemılerımızın daha hızlı olacagını soyluyorsunuz, sefer sayılarında da acaba bır artma olacak mı? erdinckurt2@hotmail.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!