Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

’İstanbul’un 100 Günlük Suyu Kaldı’ Açıklamalarına Yanıt!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, DSİ tarafından ’İstanbul’un 100 günlük suyu kaldı’ açıklamalarına yanıt verdi.

yapi.com.tr
’İstanbul’un 100 Günlük Suyu Kaldı’ Açıklamalarına Yanıt!

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı, önceki gün "İstanbul barajlarındaki su 100-110 gün için yeter. Bu sene belli ölçüde kuraklık var. Ancak bu içme suyu sorunu yaşayacağımız anlamına gelmiyor" dedi. Bunun üzerine "Yağışlarda eksiklik var, inşallah bunu da atlatacağız" diyerek vatandaşlara su tasarrufu çağrısında bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu bugün "Türkiye'nin 2050 yılına kadar içme suyu problemini çözdük. Bu işi bilmeyenler, sadece barajlardaki seviyeye bakıyor" açıklamasında bulundu.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre; Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, DSİ tarafından ’İstanbul’un 100 günlük suyu kaldı’ açıklamalarına yanıt verdi. Barajların boş olmadığını belirten Bakan Erdoğlu, İstanbul’u susuz bırakmayacaklarını söyledi.

’İstanbul'da muhteşem bir entegre sistem var’

Aydın'ın Buharkent ilçesinde mahalle muhtarları ile bir araya gelen Bakan Eroğlu, DSİ tarafından ’İstanbul’un 100 günlük suyu kaldı’ yönündeki açıklamaları değerlendirdi. Bakan Veysel Eroğlu şöyle konuştu: "İstanbul’da muhteşem bir entegre sistem var. İstanbul’u susuz bırakmayacağız. Barajdaki su seviyesini hesap edenler şunu hesap etmiyorlar. Şu anda İstanbul’a Melen’in suyu akıyor. Günde bir nehir 670 bin metreküp su Melen’den akıyor. Yeşil Çaydan akıyor, Istranca’dan akıyor. Dolayısıyla bu işi bilmeyenler sadece barajlardaki seviyeye bakıyor. Kaldı ki barajlarda da su boş değil, yüzde 28 dolu. Biz İstanbul’u susuz bırakmayacağız. Bu arada yağmurlar da geliyor. Şu anda Aydın’da da barajlarımız dolu. Cuma’dan Çarşambaya kadar yağış var. Bazı bölgelerde İstanbul’da perşembeden itibaren yağış var. Dolayısıyla şu anda Türkiye’de elbette kuraklık var. Bu yıl 1 Ekim’den bugüne kadar yağışlarda bütün Türkiye de yüzde 28 azalma var. İzmir’e Gördes barajından dev borularla su getirmeseydik İzmir susuzdu. Aydın’a İkizdere barajı yapmasaydık Aydın da susuzdu. Biz şu ana kadar hiçbir şehri susuz bırakmadık. Çünkü tam 76 dev içme suyu barajı ishale hattı, artıma tesisi yaptık."

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-100-gunluk-suyu-kaldi-aciklamalarina-yanit_120590.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!