Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un Elektriği Özelleşiyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türkiye'de elektrik dağıtım piyasasının yüzde 30'unu oluşturan ve 8 milyon aboneye hizmet veren Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle elektrik dağıtım bölgelerinde ihaleye çıktı. Boğaziçi, Dicle, Gediz ve Trakya elektrik şirketlerinin özelleştirilmesiyle ilgilenen yatırımcılar için, ön yeterlilik başvurusu 4 Mayıs

CNN Türk
İstanbul'un Elektriği Özelleşiyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türkiye'de elektrik dağıtım piyasasının yüzde 30'unu oluşturan ve 8 milyon aboneye hizmet veren Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle elektrik dağıtım bölgelerinde ihaleye çıktı. Boğaziçi, Dicle, Gediz ve Trakya elektrik şirketlerinin özelleştirilmesiyle ilgilenen yatırımcılar için, ön yeterlilik başvurusu 4 Mayıs 2010 tarihinde sona erecek. Son teklif tarihi ise 22 Temmuz 2010 olarak belirlendi.

Söz konusu 4 elektrik dağıtım bölgesinin özelleştirilmesi "blok satış yöntemi" ile gerçekleştirilecek. Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin özelleştirilmesinde geçici teminat tutarı 20 milyon dolar, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. için 10 milyon dolar, Gediz Elektrik Dağıtım için 15 milyon dolar, Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. için ise 10 milyon olacak. 4 elektrik dağıtım bölgesinin özelleştirilmesi ihalesinde şartname, her dağıtım bölgesi için ayrı ayrı olmak üzere 10 bin dolar olarak belirlendi.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. İstanbul ili Avrupa yakasını, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak, Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. İzmir ve Manisa, Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. ise Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerini kapsıyor. Başkent Doğalgaz Dağıtım daha önce büyükşehir belediyesi tarafından ihale edilmiş ancak ihale iptal edilmişti. 2009'un Temmuz ayında şirket Özelleştirme İdaresi'ne devredilmişti.

8 milyon abonenin elektriği özelleşiyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi'nin (STEAM), "Enerji Sektöründe Özelleştirmeler Arenası" toplantısının açılışında konuştu. 2010 yılında enerji özelleştirmelerinin bütün hızıyla devam edeceğini belirten Şimşek, "Dağıtım şirketlerinin tamamını özelleştirmiş olacağız" dedi. Türkiye'de elektrik dağıtımı piyasasının yüzde 30'unu oluşturan ve 8 milyon aboneye hizmet veren Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle elektrik dağıtımı ihalesi sürecini bugün başlattıklarını söyleyen Şimşek, daha sonra kalan bir grubun da yine bu yılın ortalarına doğru ihale sürecini başlatıp, bitireceklerini belirtti.

"Talep artışına sahip 2. büyük ekonomi konumundayız"

Türkiye'nin bugün en önemli dar boğazlarından biri olan cari açığın en önemli bileşeninin enerjide çok büyük ölçekte dışa bağımlılık olduğunu ifade eden Şimşek, yenilenebilir ve yerli kaynakların ön plana çıkarılması için hükümetin önemli adımlar attığını söyledi. Türkiye'de enerji talebinin artış hızının dünya ortalamasının 3 katı düzeyinde gerçekleştiğini, bunun da Türkiye'nin ne kadar hızlı koştuğunun göstergesi olduğunu kaydeden Şimşek, Türkiye'nin elektrik ve doğalgazda Çin'den sonra en fazla talep artışına sahip 2'nci büyük ekonomi konumunda olduğunu söyledi.

"Eninde sonunda fiyatlara yansıyacak"

Özel sektör dinamizminden yararlanmak istediklerini ifade eden Şimşek, yenileme ve geliştirme yatırımlarının özel sektör tarafından yapılmasının büyük önem arz ettiğini belirtti. Şimşek, "Sanayi uluslararası rekabet gücünü de özelleştirme yoluyla artırmayı ümit ediyoruz. Çünkü özelleştirme, gerçek serbestleşme beraberinde mutlaka inovasyon ve verimlilik artışı getirecektir ve eninde sonunda bu fiyatlara yansıyacaktır. Bu tüketiciye, sanayiciye yansıyacaktır. Bu dönemde bunları sorgulamayı bir kenara bırakmak lazım" dedi.

"Arz güvenliği bizim için son derece kritik"

Enerji sektörünün giderek liberalleşmesinin sektörde standartların geliştirilmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Şimşek, "Türkiye açısından hakikaten çok kritik. Bizim elektrik tüketimini karşılamak için bir yılda 4 bin megavatlık yatırım yapmamız lazım eğer Türkiye hızlı büyüyecekse" diye konuştu. Bunun çok ciddi yatırım gerektirdiğini ifade eden Şimşek, "Onun için enerjide uygun yatırım ortamının oluşturulması, hükümetimizin önemli hedeflerinden bir tanesidir. Biz bu dönemde tabii ki tüm dünyadaki gelişmeleri, Türkiye'deki gelişmeleri dikkate alarak enerji sektöründe hedeflenen piyasa yapısını oluşturma yönünde son derece kararlıyız. Arz güvenliği bizim için son derece kritik, bu konuda ne gerekiyorsa her türlü düzenleme yapılacaktır" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-elektrigi-ozellesiyor_77738.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!