Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un En Fazla Değeri Artan Arsası

50 yıl önce metrekaresi sadece 265 kuruş olan Eczacıbaşı ilaç Fabrikasının Levent'teki arazisi, şimdi büyük bir alışveriş merkezi olacak. Arsanın metrekare fiyatı ise 1.000 doların çok üzerinde!

Zamanb>50 yıl önce metrekaresi sadece 265 kuruş olan Eczacıbaşı ilaç Fabrikasının Levent'teki arazisi, şimdi büyük bir alışveriş merkezi olacak. Arsanın metrekare fiyatı ise 1.000 doların çok üzerinde!

İlaç sanayinin duayeni merhum Dr. Nejat Eczacıbaşı, Türkiye'deki ilk modern ilaç fabrikasını kurmak için neden Levent'i seçtiğin şöyle anlatmıştı: "Fabrika, hem kentin merkezine yakın olmalı hem de eldeki sınırlı olanakların içinde kalmalı ve uygun fiyatlı olmalıydı.

Kentte nüfusun ancak l milyon civarı olduğu 1950'lerin başında, Mecidiyeköy kentin bir ucu sayılırdı, l'inci Levent'te yapılan ilk evlerin bile zorlukla alıcı bulabildiği uçsuz bucaksız bir alanda metrekaresi 265 kuruştan önerilen Eczacıbaşı İlaç'ın yeri, bana oldukça ideal görünmüştü..."

Bugün ise aynı arazi üzerine Avrupa'nın en büyük ev, ofis ve alışveriş-eğlence merkezlerinden oluşan modern bir plaza inşa ediliyor. 250 bin m2'lik kapalı alana sahip Eczacıbaşı Kanyon, 200 milyon dolar maliyetle 2006 Nisan'da tamamlanacak. Yarım asır önce m2'si 265 kuruş olan arsanın bugünkü metrekare fiyatı 1.000 doların üzerinde.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-en-fazla-degeri-artan-arsasi_30780.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!