Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’un Fatihi Sultan Mehmet’in Türbesi Yenilendi

İstanbul’u fethederek çağları değiştiren büyük Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in Fatih Camii haziresindeki türbesi fethin 552. yılında restore edildi.

Zamanstanbul’u fethederek çağları değiştiren büyük Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in Fatih Camii haziresindeki türbesi fethin 552. yılında restore edildi. 500 bin YTL ödenekle restore edilen Fatihi’in türbesi yeni haliyle ziyarete açıldı.

Tahta geçtikten 2 yıl sonra İstanbul’u fetheden Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in türbesi, fethin 552. yılında restore edildi. Yeniden düzenlenen ve restore edilen türbe ve çevresindeki çalışmalar, İstanbul Valiliği İl Özel İdare Müdürlüğü’nce sağlanan yaklaşık 500 bin YTL ödenekle ve Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü denetiminde tamamlandı. 30 yılda Osmanlı Devleti’nin topraklarını 900 binden 2 milyar 214 bin kilometrekareye çıkaran ve büyük fetihlere imza atan İstanbul’un fatihi Sultan Mehmet, İstanbul’a Topkapı Sarayı, Fatih Camii ve Külliyesi, Kapalıçarşı, Hz. Eyüp Camii ile Türbesi ve Rumeli Hisarı gibi eserler bıraktı. 3 Mayıs 1481’de 49 yaşında iken Gebze’de vefat eden Fatih Sultan Mehmet’in türbesi Fatih Camii Külliyesi’ne yapıldı. Cümle kapısının iki yanında ve üstünde bulunan Arapça kitabeye göre yapımına 1467 yılında başlanan Fatih Camii, 1470 yılında tamamlandı. Mimarı, Sinaüddin Yusuf bin Abdullah. Cami, plan olarak anıtsal bir biçimde yapıldı. Merkezi kubbe, iki fil ayağı ile iki sütun üzerine oturtuldu. 1766 yılındaki depremde türbe yıkıldı. Türbe 3. Mustafa tarafından Mimar Tahir Ağa’ya yeniden yaptırıldı. 1782’de çıkan Cibali yangınında türbenin yanan ahşap kısımları bu sefer 1. Abdülhamit tarafından onarıldı. Sultan Abdülhamit, kapı sövesini değiştirerek üzerine bir ayet ve kıta yazdırdı. Sultan Abdülaziz devrinde, 1865 yılında türbe, ikinci defa tamir edildi; altın nakışlar ve sürme pencereler yapıldı. Türbe, ongen planlı ve tek kubbeli olarak barok üslupta ve tamamen mermerden yapıldı. Giriş revakı Osmanlı Barok’una has bir ahşap saçakla korundu. Geç devire ait kalem işleri bütün kubbe ve iç duvarları kapladı. Restorasyon çalışmaları sırasında, türbe içindeki kalem işlerinin onarımı, revak bölümündeki çatlakların tamiri ve boyanması ile altın varak kaplamaların yenilenmesi, türbelerdeki kurşun işlerinin yapılması, çevre duvarlarının yeniden aslına uygun bir biçimde onarılması, tahribata uğramış olan mezar taşlarının ve bu mezarlara ait demir korkulukların onarımı, mezar aralarına yol yapımı, her türlü mermer ve yonu taşlarının temizlikleri ile çevre alanının çimlendirilmesi gibi işlemler yapıldı. Fatih Sultan Mehmet’in eşi ve Sultan 2. Bayezit’in annesi Gülbahar Hatun’un, Plevne kahramanı olarak ün kazanan Gazi Osman Paşa’nın türbesi de burada bulunur. Ayrıca Fatih Camii Külliyesi’nde bulunan mezarlık alanında Muhammed Bahattin Bey, Askeriye Nazırı Muhammet Lütfullah Bey, İzzet Paşa, Hariciye Nazırı Muhammet Raşit Paşa, Yemen çöllerinde 25 yıl Arap bedevilerle savaşan Hacı Raşit Paşa, ünlü Kalemkâr Mustafa İzzet Efendi gibi dönemlerinin önde gelen 322 kişisi ve yakınları da yatıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-fatihi-sultan-mehmetin-turbesi-yenilendi_28983.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!