Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’un İlk Sabit Planeteryum’u Rahmi M. Koç Müzesi’nde Açıldı

Rahmi M. Koç Müzesi, Lengerhane binasının bahçesinde, İstanbul’un ilk sabit ‘gökevi’ni (planeteryum) ‘keşif küresi’ adıyla hizmete soktu. Evreni, sanal ortamda birebir yaşatacak 40 kişi kapasiteli Keşif Küresi’nde gökbilimden sanata, eğitimden teknolojiye kadar çok geniş bir çerçevede eğitici filmler sunulacak.

yapi.com.tr
1 İstanbul’un İlk Sabit Planeteryum’u Rahmi M. Koç Müzesi’nde Açıldı

Rahmi M. Koç Müzesi, Lengerhane binasının bahçesinde, İstanbul’un ilk sabit ‘gökevi’ni (planeteryum) ‘keşif küresi’ adıyla hizmete soktu. Evreni, sanal ortamda  birebir yaşatacak 40 kişi kapasiteli Keşif Küresi’nde gökbilimden sanata, eğitimden teknolojiye kadar çok geniş bir çerçevede eğitici filmler sunulacak. Keşif Küresi’nde yer alan özel bir projektör ile ziyaretçilere, gökyüzünün gece hali, yıldızların ve Samanyolu’nun muhteşem görüntüsü küre içerisine yansıtılarak izlettirilecek. Yeni nesil dijital sistem ile gerçekleştirilecek canlandırmalarda, 'şehir ışıklarından uzakta yıldızlar ve Samanyolu nasıl görünür, gezegenler nasıl hareket eder, yıldızlara bakarak yönler nasıl bulunur, kışın neden geceler uzundur, Ay neden evre değiştirir?' gibi sıklıkla sorulan soruların cevabını eğlenerek öğrenmek mümkün olacak. Gezegenlere yolculuk, Ay kraterleri üzerinde uçuş veya dev yıldızların bir kara delik tarafından çekilip yutulması gibi özel film gösterimleri de Rahmi M. Koç Müzesi’ne gelen merak duygusunu hiç yitirmeyen kâşiflere unutulmaz anlar yaşatacak.

Hem çocukların, hem de yetişkinlerin ilgi odağı olacak

Rahmi M. Koç Müzesi tarafından eğitsel amaçlı olarak 60 metrekarelik bir alanda, 8 metre çapında ve 5.5 metre yüksekliğinde inşa edilen Keşif Küresi, yıl boyunca müzenin açık olduğu tüm zamanlarda hizmet verecek. Meraklılarını gökyüzünde ve zamanda yolculuğa çıkaran ‘Keşif Küresi’, özellikle çocukların ilgi odağı olurken uygulamalı eğitim açısında da önemli bir rol üstlenecek. Çocukların daha kolay ve keyifli öğrenmelerini sağlamak için hazırlanan ‘Keşif Küresi’, çocukların korkmadan, çekinmeden izleyerek ve görerek öğrenmelerini sağlayacak.

Çocuklar kadar gökbilime meraklı yetişkinlerin de ilgi odağı haline gelecek olan ‘Keşif Küresi’ gösterileri sadece gökbilim ile sınırlı olmayacak. İlerleyen dönemlerde arkeolojiden sanata kadar pek çok farklı konudaki eğitsel canlandırmalar bu merkezde ziyaretçilere sunulacak. Ayrıca gösteri sonrasında ziyaretçiler, gökbilim konusunda merak ettikleri soruları uzmanlara danışabilecekler.

Planetaryum nedir?

Uzayla ilgili gelişmelerin günlük yaşantımıza girmesini sağlamak, uzayı eğlenceli ve uygulamalı olarak genç nesillere sevdirmek için kullanılan eğitim ve eğlence araçlarına Planetaryum deniliyor. Türkçede ‘gezegenevi’ olarak da bilinen Planetaryumlar, kubbe şeklinde oluyor ve görüntüler kubbenin her tarafına yansıtılıyor. Böylece izleyiciler gösterileri 360 derecelik açıdan ve 3 boyutlu olarak izleyebiliyorlar. Amerika, Japonya ve birçok Avrupa ülkesinde planeteryum bulunuyor.
 
Keşif Küresi Ziyaret Fiyatı: Yetişkin 5 TL, Öğrenci 3 TL.

Rahmi M. Koç Müzesi Ziyaret Günleri:

Hafta İçi:          10.00 – 17.00 (Pazartesi Günleri Müze Kapalıdır)
Hafta Sonları:  10.00 – 19.00

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-ilk-sabit-planeteryumu-rahmi-m-koc-muzesinde-acildi_67115.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • çok güzel bir şey. yıldızları elin dokunacak kadar yakın gezegenlerin birinden zıplayıp diğerine geçecek gibi olduğunu bir düşünün. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!