Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul'un Kaderi 30 Kasım'da Belli Olacak

UNESCO, kentin Dünya Mirası listesinden çıkartılması yönündeki kararını erteledi. Dün gelen bir haberle incelemenin sürdüğü ve raporun 30 Kasım’a kaldığı duyuruldu. Şimdi bilim adamlarından oluşan uluslararası bir kurul çalışmalarını sürdürüyor. 30 Kasım’da rapor açıklanacak, UNESCO’nun kararı ise Haziran 2011’deki büyük toplantıda belli olacak.

Radikal Gazetesi
İstanbul'un Kaderi 30 Kasım'da Belli Olacak

UNESCO, kentin Dünya Mirası listesinden çıkartılması yönündeki kararını erteledi. İstanbul 1985 yılından beri Tarihi Yarımada’yla UNESCO Dünya Mirası listesinde. Bölgenin sınırları içinde UNESCO’nun ‘insan dehasının emsalsiz bir şaheseri ve en üst rütbedeki Osmanlı yapısı’ olarak nitelediği Süleymaniye ve çevresi, Zeyrek Ahşap Evler Mahallesi, Surlar ve Sultanahmet Arkeolojik Parkı bulunuyor.

Her ülke için dünya mirası listesinde olmak bir gurur vesilesi. Türkiye’den de İstanbul dışında Divriği Ulucami gibi başka kültürel şahaserler bu listede yer alıyor. Bu listeden çıkartılanlar ‘Tehlike Altındaki Dünya Mirası’ listesine giriyor. Tabii ki o mirasa sahip çıkamama anlamına gelen bu durum, bir ülke için utanç vesilesi. Ne var ki, kimi sivil toplum kuruluşlarının İstanbul’daki tarihi mirasın tahrip edildiği yönündeki görüşleri UNESCO’yu alarma geçirdi ve kentin Dünya Mirası Listesi’nden çıkartılması gündeme geldi. Özellikle Osmanlı tarzı ahşap evlerin ve surların doğru biçimde restore edilmesi ve Marmaray ve Avrasya Tüneli, gibi büyük kentsel dönüşüm projelerinin tarihi alanlara zarar vermemesi gibi konular UNESCO’nun büyüteci altında. En çok tartışılan mesele ise metro geçişi için Haliç’e yapılacak yeni köprü projesi.

Köprünün yüksek direkleriyle Süleymaniye’nin silüetine zarar vermesinden endişe ediliyor. Köprü ve İstanbul’a ilişkin diğer iddialar, Temmuz ayında Brezilya’da yapılan UNESCO toplantısında tartışıldı ve kent yönetiminin olumlu düzenlemeleri göz önüne alınarak yeni bir inceleme yapılmasına karar verildi. UNESCO, bu incelemenin sonuçlarını 15 Ekim’de açıklayacaktı. Dün gelen bir haberle incelemenin sürdüğü ve raporun 30 Kasım’a kaldığı duyuruldu. Şimdi bilim adamlarından oluşan uluslararası bir kurul çalışmalarını sürdürüyor. 30 Kasım’da rapor açıklanacak, UNESCO’nun kararı ise Haziran 2011’deki büyük toplantıda belli olacak. İstanbul’un ‘Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne geçip geçmeyeceği bu raporun ışığında Haziran 2011’de kesinleşecek.

ETİKETLER: kent koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-kaderi-30-kasimda-belli-olacak_83331.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!