Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un Sinan Yüzü

ÇEKÜL Vakfı tarafından 1998 yılında başlatılan “Sinan’a Saygı Projesi” kapsamında hazırlanan ve Mimar Sinan’ın İstanbul’daki eserlerinin yer aldığı “Mimar Sinan Eserleri İstanbul Gezi Haritası” tamamlandı.

yapi.com.tr
2 İstanbul'un Sinan YüzüÇEKÜL Vakfı tarafından 1998 yılında başlatılan “Sinan’a Saygı Projesi” kapsamında hazırlanan ve Mimar Sinan’ın İstanbul’daki eserlerinin yer aldığı “Mimar Sinan Eserleri İstanbul Gezi Haritası” tamamlandı. Altı ayda hazırlanan “İstanbul Gezi Haritası ve Rehberi”, Atlas Dergisi’nin Şubat 2007 sayısıyla birlikte Sinan severlere ulaştı.

Çalışmayla, Osmanlı İmparatorluğu’nun geniş coğrafyasına yayılmış olan Mimar Sinan eserlerinin hak ettiği öneme ve tanıtıma kavuşturulması amaçlanıyor. “İstanbul Gezi Haritası”nın ön yüzünde Sinan’ın eserlerinin İstanbul şehir planı üstünde yerleri, arka yüzünde ise bu eserlere ait ayrıntılı bilgi ve fotoğrafları bulunuyor.

“Mimar Sinan Eserleri İstanbul Gezi Haritası” ile başlayan bu çalışmanın bir sonraki aşamasında ise Trakya, Anadolu, Balkanlar ve Ortadoğu’daki Sinan eserlerinin haritaları yayımlanacak.

Haritanın arka yüzü

www.sinanasaygi.com
“Sinan’a Saygı Projesi” kapsamında hayata geçirilen diğer önemli bir çalışma da, Mimar Sinan ile ilgili bilgilere ulaşabilecek web sitesi. Bu kapsamda hazırlanan www.sinanasaygi.com sitesi de, Şubat ayı itibarı ile yayın hayatına başladı.

Sitede bulunan Sinan envanterine girerek, Sinan’ın İstanbul’da yaptığı yüzü aşkın eser hakkında ayrıntılı bilgilere, fotoğraflara ve eskizlere ulaşılabilecek. Okuyucular, gezdikleri Sinan yapılarında tuttukları notları, çektikleri fotoğrafları, yaptıkları eskizleri siteye yollayarak, sitenin içeriğini zenginleştirebilecekler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-sinan-yuzu_51469.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • artık http://www.sinanasaygi.org/haritaIstek.asp linkinden form doldurunca bu haritaları adrese de yolluyorlar. YANITLA
  • http://www.sinanasaygi.org/haritaIstek.asp adresinden form doldurunca şimdi bu haritaları adrese yolluyorlar. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!