Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un Tsunami Haritası Çıkarıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zemin ve Deprem İnceleme Müdürlüğü, afet hazırlıkları kapsamında, kentin tüm kıyılarını kapsayan bir tsunami haritası hazırladı. Olası bir depremde, İstanbul kıyılarında tsunami meydana gelip gelmeyeceği uzun bir süreden beri tartışılıyordu.

Vatan Gazetesi
İstanbul'un Tsunami Haritası Çıkarıldı

b>İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zemin ve Deprem İnceleme Müdürlüğü, afet hazırlıkları kapsamında, kentin tüm kıyılarını kapsayan bir tsunami haritası hazırladı. Olası bir depremde, İstanbul kıyılarında tsunami meydana gelip gelmeyeceği uzun bir süreden beri tartışılıyordu. Endonezya depremi ile birlikte sıkça sorulmaya başlanan bu sorunun cevabı, bir yılı aşkın süren bir çalışma ile alındı.

Proje 18 milyon YTL'ye ihale edildi

Deprem tehlike haritası ve mikrobölgeleme çalışmaları çerçevesinde 18 milyon YTL'ye Japon OYO İnternational Corporation firmasına ihale edilen çalışma kapsamında, Marmara Denizi'nin ve İstanbul Boğazı'nın tüm kıyılarını kapsayan tsunami tehlike haritası da, detaylı bir şekilde hazırlandı.

Danışma kurulunda 7 uzman bilim adamı

10 kişilik teknik kadro tarafından denetlenen çalışmalarda, Boğaziçi Üniversitesi ve Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü koordinatörlüğünde, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul ve Yıldız Teknik üniversitelerinden 7 uzman bilim adamından oluşan danışma kurulu görev yaptı.

Depremin yarattığı dalgalar 8 dakikada sahile ulaşacak

Yapılan çalışmalar, fay ve heyelanların hareketine bağlı tsunami tehlikesi ve sadece fay hareketlerine bağlı tsunami tehlikesi şeklinde gerçekleştirildi. Buna göre, fay ve heyelan hareketi ile oluşacak tsunaminin kıyılarda oluşturacağı en büyük dalga yüksekliği 5.56 metre, en yüksek dalganın ulaşacağı kıyı bandı ise kentin doğu kıyılarında (kıyıya paralel) 10 kilometrelik kıyı çizgisi olacak. Dalganın kıyılara erişme zamanı 8 dakika, kıyılarda ilerleme mesafesi 150 metreden az olacak.

Kıyıda ilerleme mesafesi 50 metre

Sadece fay hareketine bağlı tsunami ise en fazla 4.71 metre yüksekliğinde dalga oluşturacak. Dalgalar, İstanbul?un doğu kıyılarında (kıyıya paralel) 10 kilometrelik kıyı çizgisinde etkili olacak. Dalganın kıyılara erişme zamanı 8 dakika, kıyılarda ilerleme mesafesi 50 metreden az olacak.

İstanbul Boğazı'nda dalga yüksekliği 2 metre olacak

Haritaya göre, tsunaminin en fazla etkili olacağı yerler ise Adalar, Maltepe, Kartal, Bostancı sahilleri olacak. Boğaz kıyılarında oluşabilecek dalga yüksekliği ise en fazla 2 metreye ulaşabilecek. Batı kıyılarındaki dalga yüksekliği ise 2 ila 4 metre arasında değişebilecek.

182 km'lik kıyı şeridi tarandı

182 kilometrekarelik bir alanda sürdürülen çalışmalarla, Marmara Denizi?ndeki tsunamik yapılar saptanırken, bu bölgelere ilişkin deprem mekanizmaları, yineleme periyotları, Marmara Denizi tektonik sisteminde yer alan derin çukur yapılarının tsunami oluşturma potansiyelleri, ana Marmara Fayı segmentlerinin tsunami yaratma potansiyelleri incelendi.

49 farklı senaryo

Çalışmalar sırasında, Marmara Denizi?ndeki olası tsunami tehlike düzeyini saptamak, bunların neden olabileceği hasar düzeylerini hesaplamak, ayrıca risklerin belirlenmesi ve sakınma önlemlerinin geliştirilmesini sağlamak amacıyla tsunami oluşmasına neden olabilecek 49 ayrı senaryo da incelendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-tsunami-haritasi-cikarildi_59910.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!