Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un Tüm İlçeleri Hava Kirliliğinin Pençesinde

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, hava kirliliğinin çevre ve insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaştığına dikkati çekerek alınması gereken önlemleri açıkladı.

Vatan
1 İstanbul'un Tüm İlçeleri Hava Kirliliğinin Pençesinde

evre ve Orman Bakanı Osman Pepe, hava kirliliğinin çevre ve insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaştığına dikkati çekerek alınması gereken önlemleri açıkladı.

Normalde metreküpte 400 miligram olması gereken kükürt oranı istanbul'da, bu değerin kat kat üzerinde çıktı. Bakanlık "İstanbul'un tüm merkez ilçeleri ve diğer ilçelerinin havasının birinci dereceden kirli" olduğunu tespit etti. Valiliğe gönderilen genelgede bu yaz içerisinde ciddi önlemler alınmaması halinde kışın büyük sıkıntı yaşanacağına dikkat çekildi. Orman Bakanlığı'nın acilen istediği tedbirler ise şöyle:

Egzozu siyah duman çıkaran araçlara ceza:
Egzozundan siyah duman atan ve yağ yakan motorlu taşıtlar trafikte denetlenecek, kurallara uymayanlara da ceza kesilecek. Kirliğin yoğun olduğu günlerde tek-çift plaka uygulamasına gidilecek. Metro yaygınlaştırılacak.

Kaçak kömüre son verilecek:
Kaçak kömür denetlemelerine hız verilecek. Kömürlerin açıkta satışı önlenecek, ithal ve yerli kömürler torbalanarak satışa sunulacak. Okullarda ve resmi binalarda da belirlenen özelliklere sahip ısınma amaçlı yakıt kullanılacak.

Tüm sobalara standart getirilecek:
Kömürlerin daha verimli yakılması için soba ve kalorifer kazanlarında TSE standartlarına uygunluk gerekiyor. Kalorifer kazanlarının tekniğe uygun yakılması ve kazan bakımında çalışanlar için eğitim kursları düzenlenecek.

işyeri ve fabrikalar denetlenecek:
Bacasından siyah duman çıkartan işyerleri, sanayi tesisleri ve fabrikalar sürekli olarak denetlenecek ve kurallara uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacak. Tesislerde kullanılacak kömürler için de Valilik onayı gerekiyor.

20 "C'den fazla sıcaklık yasaklandı:
15 derecenin üzerindeki günlerde kalorifer ve sobalar yakılmayacak. Sıcaklık, işyerlerinde 18, konutlarda ise 20 dereceden yukarıda olmayacak. Sobalar ve kaloriferler 10.00'dan sonra ve en geç 16.00'dan önce yakılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-tum-ilceleri-hava-kirliliginin-pencesinde_28343.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bana göre biraz daha geliştirilirse iyi olacak. daha fazla bilgi olsaydı güzel olucakmış. yine de güzel.teşekkür ederim YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!