Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’un Yeni Cazibe Merkezi Cendere Vadisi

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cendere Vadisi’ndeki tarihi Kağıthane-Alibeyköy demir yolunu yeniden hayata geçireceklerini, Gülhane’de İslami Bilimler Müzesi kuracaklarını ve meydanları da yeniden düzenleyip trafiği yer altına alacaklarını açıkladı.

Türkiye Gazetesiüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cendere Vadisi’ndeki tarihi Kağıthane-Alibeyköy demir yolunu yeniden hayata geçireceklerini, Gülhane’de İslami Bilimler Müzesi kuracaklarını ve meydanları da yeniden düzenleyip trafiği yer altına alacaklarını açıkladı.

Dünyada eski yerleşim alanlarına yeni fonksiyonlar verilerek ciddi bir dönüşüm yaşandığını, İMP’in yeni cazibe ve etkileşim merkezleri oluşturmak için planlar yaptığını kaydeden Topbaş “Kentlerin yarıştığı bir dünyada İstanbul’u da böylece yarışa sokalım istedik. Geçmişte sanayi bölgesi olan Cendere Vadisi’nin artık o fonksiyonları öngörülmüyor. Onun yerine bu bölgeyi dönüşüm alanı ilan ettik. Çalışmalar devam ediyor. Buradaki Kağıthane- Alibeyköy tarihi ray hattının turizm amaçlı kullanılması için TCDD Genel Müdürlüğü’nden istedik ve projesi hazırlanıyor. Bu proje tamamlandığında Cendere Vadisi orman alanlarıyla, hayvanat bahçeleriyle ve mesire yerleriyle farklı bir boyut kazanacak” dedi.

Genç Kaşifler Projesi
İstanbul’u bir bilim şehri yapmak için “Genç Kaşifler” diye bir projeleri olduğunu ayrıca bilim müzesi kurmak için çalışma başlattıklarını belirten Başkan Topbaş “Kültür Bakanlığı ile beraber İstanbul’a Gülhane’de bir İslam Bilimleri Müzesi kazandırma çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca Bilim-Teknik Müzesi için de Haliç Tersanesi’nin hangarlarından bir tanesini hazırlayacağız. Özellikle öğrencilerimizin ve gençlerimizin gelerek yararlanmasını istiyoruz. TÜBİTAK ile birlikte yapmayı düşündüğümüz ve hazırlıkları süren Genç Kaşifler projesini bir hobi merkezi olarak planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Meydanlara düzenleme
İstanbul halkının ortak kullanım alanları olan meydanları yenileyip trafiği yer altına alacaklarını belirten Topbaş “Bakırköy Özgürlük Meydanı’nı yeniden düzenleyip altına hem metro hem de transfer merkezi yapacağız. Üsküdar Meydanı’ndaki trafiği yer altına alıyoruz. Proje kuruldan geçti. Marmaray ile Ümraniye istikametine gidecek olan metro istasyonu çarşısıyla birlikte yer altında olacak. Beşiktaş’ta da trafiğini yer altına alıyoruz. Orada da ciddi büyüklükte bir meydan ortaya çıkacak. Aksaray’da da trafiği yer altına alacağız ve üstteki viyadüğü kaldıracağız. Beyazıt Meydanı’nı da yeniden düzenleyeceğiz” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-yeni-cazibe-merkezi-cendere-vadisi_51622.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!