Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşte '5 Yıldızlı' Cezaevi

Antalya'nın Alanya ilçesinde 20 milyon YTL'ye mal olan L tipi cezaevi bugün açılıyor. Cezaevi sosyal imkânlarıyla 5 yıldızlı bir oteli, eğitim birimleriyle de okulu andırıyor.

Milliyet Gazetesi
İşte '5 Yıldızlı' Cezaevi

br/> Antalya'nın Alanya ilçesinde 20 milyon YTL'ye mal olan L tipi cezaevi bugün açılıyor. Cezaevi sosyal imkânlarıyla 5 yıldızlı bir oteli, eğitim birimleriyle de okulu andırıyor.

Antalya'nın Alanya ilçesinde, yapımına 3 yıl önce başlanan, 400 kamerayla gözetlenen, teknolojik ve fiziki olarak her türlü güvenlik önlemine sahip L tipi cezaevi, bugün açılacak.

Mahmutlar beldesinde, 260 bin metrekare alan üzerine yapılan ve 85 bin metrekare kapalı alana sahip cezaevi, yüksek güvenliği, sosyal imkânları ve fiziki koşullarının üst düzeyde olmasıyla dikkati çekiyor.

20 milyon YTL'ye mal olan cezaevi ve çevresi, 400 kamerayla 24 saat gözetlenecek. Dokunulduğu anda alarm çalan sensörlü tellerle çevrili cezaevinin etrafında ayrıca 5.5 metre yüksekliğinde ve 720 metre uzunluğunda ihata duvarı bulunuyor.

Göz retinası okunuyor
İç bölümdeki tüm geçişlerin, idare tarafından verilen kartlarla yapılabildiği cezaevine giren görevli, ziyaretçi ve avukatların göz retinaları okutuluyor. Kimlik tespiti de yapıldıktan sonra girişteki turnikelerin bulunduğu bölüme gelen ziyaretçiler, yeniden cihazda göz okutuyor. Geçişine onay verilenler otomatik açılan turnikeden giriyor.
Yapımında 175 bin metre kablo, 40 bin metre boru, 6 bin ton demir ve 80 bin metreküp beton kullanılan cezaevindeki açık görüş ve kapalı görüş alanlarıyla avukatların görüşme odalarının camları kurşun geçirmez özellik taşıyor.

Bir psikoloğun sürekli hizmet vereceği cezaevinde, nöbetleşe olarak doktor, diş hekimi ve öğretmenler de çalışacak. 5 dershane, 2 futbol sahası, çok amaçlı bir salon, kütüphane, mescit, 8 ayrı iş atölyesi bulunan cezaevinde 3 doktor odası, bir diş muayene odası, erkek ve kadın revirleri, kreş, burada kalacak çocuklar için oyun ve uyku odaları yer alıyor.

'Cezaevi değil, okul açıyoruz'
Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, "Burası dünyanın en yüksek güvenlikli cezaevidir diyebiliriz. Suça eğilimi azaltmak, mahkûmları yeni bir yaşama hazırlamak amacıyla yapıldı. Bence, bu yönü daha önemli. Tüm insani koşulları haiz cezaevini 'lüks' değil, 'ideal' olarak değerlendirmemiz gerekiyor" dedi.

Koğuşlarda 'acil imdat' butonu var
Her mahkûmun koğuşunda, rahatsızlandığında ya da bir sorunu olduğunda yardım istemesi için "acil imdat" butonları bulunuyor. Cezaevindeki koğuş sistemi 7'şer kişilik modüllerden oluşuyor. Burada, gün boyu bir arada kalan 7 mahkûm için tahsis edilen tek ve üç kişilik odalar da mevcut. 67 modülün bulunduğu cezaevinde 469 koğuş yer alıyor. Bazıları 3 kişilik olan koğuşlarda toplam 497 mahkûm barınabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-5-yildizli-cezaevi_52645.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!