Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşte Bıçaklanan 'Nü' Tablo

Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ndeki sergide saldırıya uğrayan nü tablolardan biri, yanına asılan tepki yazısıyla birlikte sergilenmeye devam ediyor.

Milliyet Gazetesi/Mustafa ERCAN
İşte Bıçaklanan 'Nü' Tablo

ersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nün "Yeni Yıl Karma Sergisi"nde bulunan ve bıçaklı saldırıya uğrayan nü tablolardan biri, yanına asılan tepki yazısıyla birlikte sergilenmeye başlandı.

Göğüs bölümünden göbek boşluğuna kadar kesilen çıplak kadın tablosunun sergi sonuna kadar asılı kalacağını belirtilen Rektör Prof. Dr. Suha Aydın, saldırıyı kınadıklarını söyledi.

Yenişehir Kampusu Eğitim Fakültesi Sergi Salonu'nda 27 Aralık'ta açılan sergiden bir gün önce duvara asılan 5 nü tablo bıçaklı saldırıya uğradı.
Resim Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeki Umay, Resim Bölümü öğrencileri Kadir Akyol, Meral Belice, Sezen Yıldırım ve Emine Şenses'e ait nü tablolara yönelik saldırı sergi sabahı fark edildi.

Diğerleri kaldırıldı
Yrd. Doç. Dr. Umay'ın "karışık teknikle" yaptığı, üst kısmında bıçak, satır ve çatalların sıralandığı hemen altında başı görünmeyen ayakta duran çıplak kadının resmedildiği tablonun yanına S.Freud'un, "Ortaçağda olsaydım, beni yakarlardı. Şimdi eserlerimi yakıyorlar" sözlerinin yanı sıra, "Bu tablo, sanata ve farklı düşüncelere katlanmayan karanlık zihniyetler tarafından parçalanmıştır" yazısı asıldı. Bıçakla göğüs bölgesinden göbek boşluğuna kadar kesilen tablo hâlâ sergilenirken, tahrip edilen diğer nü tablolar ise kaldırıldı.

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, yaptığı yazılı açıklamada saldırı için "münferit olay" ifadesini kullandı. Aydın açıklamasında şöyle dedi:

"Yaşanan bu talihsiz olay, münferit bir durum olup gereği üniversitemiz tarafından yapılmıştır. Sergi, bir ay süreyle sanatseverlerin beğenisine açık olacaktır. Mersin Üniversitesi kurulduğu 1992'den bu yana eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra sanatın geniş kitlelere iletilmesi için her türlü çabayı göstermektedir.
Yaşanan bu talihsiz olayı kınıyor, Mersin Üniversitesi olarak sanata ve sanatçıya her türlü katkıyı sunacağımızı bir kez daha altını çizerek vurguluyorum."

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-bicaklanan-nu-tablo_58525.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!