Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşte ‘Çevreci Adı Altındaki Tipler’

Başbakan’ın “çevreci adı altında kimi tipler, gruplar çıkıyor” dediği insanlar kimdir? Neden HES’e karşılar? Rize’nin Fındıklı ilçesindeki gençlerin HES’lere karşı pedal çevirdiği eylemi izleyip dertlerini dinledik.

Milliyet Gazetesiİşte ‘Çevreci Adı Altındaki Tipler’

Başbakan’ın “çevreci adı altında kimi tipler, gruplar çıkıyor” dediği insanlar kimdir? Neden HES’e karşılar? Rize’nin Fındıklı ilçesindeki gençlerin HES’lere karşı pedal çevirdiği eylemi izleyip dertlerini dinledik.

Karadeniz İsyanda- Mehveş Evin - Fotoğraflar: Ozan Güzelce

Son bir yılda Karadeniz’in pek çok ilçesinde HES karşıtı sivil platformlar kuruldu. Hemen hepsi birbiriyle haberleşiyor, destek oluyor. Çünkü amaçları bir: Dereleri, köylerini, kültürlerini korumak. Her derede, her vadide onlarca HES projesi planlandığından, Karadeniz devamlı renkli, coşkulu eylemlere sahne oluyor.

Doğu Karadeniz yolculuğumuzda bunlardan birine denk geldik. Rize’nin doğusundaki Fındıklı (Viçe) ilçesinde, Pixala köyü için bisikletli eylem düzenlendi. Caminin önünde toplanan kalabalığın çoğu üniversite öğrencisiydi. Tanışıp konuştukça, çoğunun yazlarını memleketinde geçiren Fındıklı gençleri olduğunu öğrendik. Anlayacağınız paranoya yaratan birtakım iddiaların aksine, hepsi bu bölgenin insanları!

Kaldı ki HES karşıtı olmak için illa Karadenizli olmak gerekmiyor. Bir İstanbullu veya Antalyalı da isterse yaşadığı yerden davalara müdahil olma hakkına sahip. Neticede bu ülke bizim değil mi? Neden her şeyde olduğu gibi çevreye duyarlı insanlar için de Karadenizli-Marmaralı-Doğulu ayrımı yapılsın?

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-cevreci-adi-altindaki-tipler_81956.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!