Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşte Çin Modeli 3'üncü Köprü Adayı

İstanbul'a 3'üncü Boğaz Köprüsü inşaatı ihalesine girmeye hazırlanan Çinlilerin, İstanbul'a yapmayı planladıkları köprnün bir benzerini SABAH görüntüledi. Kendi alanında dünya lideri olan Suttang Köprüsü, Şangay'a 1.5 saat uzaklıktaki Suzhou- Natong şehirleri arasında yer alan Uzun Nehir ile Güney Denizi'nin birleştiği noktaya kurulmuş.

Sabah Gazetesi
İşte Çin Modeli 3'üncü Köprü Adayı

İstanbul'a 3'üncü Boğaz Köprüsü inşaatı ihalesine girmeye hazırlanan Çinlilerin, İstanbul'a yapmayı planladıkları köprnün bir benzerini Sabah görüntüledi. Kendi alanında dünya lideri olan Suttang Köprüsü, Şangay'a 1.5 saat uzaklıktaki Suzhou- Natong şehirleri arasında yer alan Uzun Nehir ile Güney Denizi'nin birleştiği noktaya kurulmuş. 2003 yılında yapımına başlanan köprü, geçtiğimiz yıl bağlantı yollarıyla tamamlanarak, 5 yıllık süre içinde kullanıma açılmış.

8'lik depreme dayanıklı

Köprüyü yapan şirket STB Sutrang Bridge Managing Departman Genel Müdürü T.P. Jiang'la, köprünün özellikleri ve bu alandaki tecrübelerini konuşuyoruz. "İstanbul'a bir köprü yapılacak. Biz de dünyanın en büyük köprüsüne sahibiz. Bu nedenle bu işe talibiz" diyen Jiang, İstanbul'un deprem riskini bildiğini de şu sözlerle kanıtlıyor: "Üstelik, köprümüz 8 şiddetindeki bir depreme dahi dayanıklı."

Deniz üzerindeki uzunluğu 8.2 kilometre olan köprünün, bağlantı yoluyla beraber toplam uzunluğu 32 kilometreyi buluyor. Lİteratürde 'Long Span Cable Stayed Bridge' olarak geçen köprü 330.4 metre yükseklikle en uzun çelik halatlara sahip. 272 adet çelik halat var. Çelik halatların en uzunu ise 577 metre. Köprü Çinlilere 1.4 milyar dolara mal olmuş. Köprüden geçişler ise bizdeki gibi paralı. Büyük araçlar 175 Yuan, küçük araçlar ise 70 Yuan verip geçiyor. Köprünün bizdekilerden farkı ise İstanbul'daki gibi trafiğin en işlek yerine kurulu değil, tam aksine otobandaki bağlantı köprüsünü oluşturuyor.

Çin Seddi büyülüyor

Çin deyince akla ilk gelen şüphesiz Çin Seddi oluyor. Çin Seddi, başkent Pekin'e yaklaşık 1 saat uzaklıkta. Biz de diğer turistler gibi yapıp, bu muhteşem yapının en tepesine teleferikle çıkmayı tercih ediyoruz. Kuş bakışı Çin Seddi'ni izlediğimizde, sisin o muhteşem yapıyı adeta bir yorgan gibi örttüğünü görüyoruz. Bir zamanlar batıdan gelen Türkler'in akınlarına karşı ülkeyi korumak için inşa edilen Çin Seddi'ni gezerken, bir grup Çinli İngilizce olarak nereli olduğumuzu soruyor. Türkiye'den geldiğimizi söylediğimizde büyük bir sevgi gösterisiyle karşılaşıyoruz. Hemen sarılıp fotoğraf çektirmek istiyorlar. Zaten ülke genelinde insanlar misapirferver ve hayli sıcakkanlı.

'Türkiye bizim için çok önemli pazar'

Çinlilerin dünya ticaretinde nasıl söz sahibi olduklarının sırrını çözmek için Chıne General Techonolgy Holding'in (Genertec) Pekin'in merkezindeking binasına gidiyoruz. Genertec Firması, Çin'deki en büyük holdinglerden birisi. Genertec aynı zamanda merkezi Çin hükümetine bağlı Kamu İktisadi Teşebbüsü. Holding Başkanı Zhang Ru En, bizi görür görmez Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Urumçi'de yaşanan olaylara değinerek, "Türklerle aramızı kimse bozamaz. Oradaki olaylar tamamen Türklerle bizleri çekemeyenlerin oyunu. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Cumhurbaşkanı Gül geldiğinde ben de kendisiyle tanıştım" diyor. Ardından da iş yapmak isteyen Türk işadamlarına sesleniyor: "Her zaman yanınızdayız. Bu sizin de ülkeniz."

'Gelişimin sırrı verdiğimiz eğitimde'

Holdingi tanıtan Zhang Ru En, Türkiye pazarına büyük önem verdiklerini de belirterek, "İstanbul-Ankara arası hızlı tren projesinin etap çalışmasını biz yapıyoruz. Hidrolojik santrali projelerimiz var. Özellikle hidrolojik santraller için sıkı pazarlık aşamasındayız" diyor. Holdingin; inşaattan tıbba, ticaretten metro yapımına 30 kadar alanda faaliyet gösterdiğini anlatan Ru En, Çin'in çok kısa sürede nasıl büyüdüğünü ise şöyle açıklıyor: "Çin Komünist Partisi yönetimi altında sağlıklı bir ekonomiyle son 30 yıl içinde eşi görünmez bir başarı elde etti. Bunun en temel sırrı ekonomik gelişmeye uygun ve gelişmeye yönelik politika izlemesi oldu. Bu da Çin'in dışa açılmasını sağladı. Özel bölgelerin gelişmesi için çalışma yapıldı. Dış ihracata yönelik düşük orta ölçekli firmalar geliştirildi. Köy politikaları değiştirildi. Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nde planlı kalkınma uygulandı. Bir de eğitime büyük önem veriliyor ve ciddi yatırım yapılıyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-cin-modeli-3uncu-kopru-adayi-_72143.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!