Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“İstihdam İhmal Edildi”

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 2012 Çalışma Dünyası Raporu’nu kamuoyuna açıkladı. Rapora göre, Avrupa ülkeleri bütçe açıklarını kapatmaya yoğunlaşırken, istihdamı ihmal etti.

yapi.com.tr
“İstihdam İhmal Edildi”

eşitli tasarruf programları ile borç krizinden çıkmaya çalışan Avrupa ülkelerine Uluslararası Çalışma Örgütü’nden (ILO) eleştiri geldi. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre 2012 Çalışma Dünyası Raporu’nu kamuoyuna açıklayan uzmanlar, özelikle sıkı tasarruf tedbirleri uygulayan Güney Avrupa ülkelerinin istihdamı artırmaya uğraşmak yerine, bütçe açıklarını kapatmaya yoğunlaştıkları eleştirisinde bulundu. Raporda dünya ekonomisinin yavaş yavaş canlanmaya başladığı, ancak istihdam piyasasında gözle görülür bir iyileşme meydana gelmediği belirtiliyor. Bunun nedeninin, sıkı tasarruf önlemlerinin istihdam piyasası üzerindeki etkisi olduğu ifade ediliyor.

“Genç işsizliği artacak”

Birleşmiş Milletler’in insan hakları, sosyal adalet ve çalışma haklarının iyileştirilmesi için faaliyet gösteren kuruluşu Uluslararası Çalışma Örgütü, 2012 Çalışma Dünyası Raporu’nda bu sene dünya genelinde 202 milyon dolayında işsiz olacağı saptamasında bulunuyor. Söz konusu rakam, geçen senenin sonunda 196 milyon dolayındaydı. Örgüte göre, gelecek sene içerisinde işsizlik yüzde 6,2 dolayına tırmanırken, bu yükselişten özellikle 15-24 yaş arası gençler olumsuz etkilenecek. Uluslararası Çalışma Örgütü uzmanları, mali krizin başladığı 2008 yılından bu yana dünya genelinde toplam 50 milyon kişinin işini kaybettiğini belirtiyor ve sanayileşmiş ülkelerde kriz öncesindeki istihdam oranlarına en erken 2016 yılında kavuşulabileceğinin altını çiziyor. Raporda, özellikle uzun süreli işsizliğin arttığı ifade ediliyor.

“Tasarruf tedbirleri işe yaramadı”

Raporu kaleme alan uzmanlardan Raymond Torres, bazı bölgelerdeki ekonomik büyüme işaretlerine karşın, dünya genelinde istihdamın durumunun endişe verici olduğu ve iyileşme yönünde bir belirti göstermediğini söylüyor. Uzman, “Euro Bölgesi ülkelerindeki tek taraflı tasarruf tedbirleri istihdam krizini derinleştiriyor, bu da Avrupa’da yeniden ekonomik durgunluğa yol açabilir” uyarısında bulunuyor. ILO, krizle mücadele eden ülkelerde yürürlüğe konulan tasarruf tedbirlerinin amacına ulaşmadığı, ne büyümeyi artırdığı ne de istihdam piyasasında bir iyileşmeye yol açtığı tespitinde bulunuyor. Kuruluşun uzmanlarına göre, Avrupa’da krizle mücadelede öncelik yeni iş alanları yaratmaya verilmeli. Zira ancak böyle bir politikanın ekonomik büyümeyi artırarak, krizin diğer ülkelere de sıçramasını önleyebileceği ifade diliyor.

Sosyal huzursuzluklarda artış

“2012 Çalışma Dünyası Raporu – Daha iyi bir ekonomi için daha iyi işler” adını taşıyan raporda kuruluş, krizin sanayileşmiş ülkelerin yarısında ve kalkınmakta olan ülkelerle kalkınmanın eşiğindeki ülkelerin üçte ikisinde de yoksulluğun artırdığına dikkat çekiyor. Öte yandan araştırmaya dahil edilen 106 ülkeden 57’sinde de sosyal huzursuzluklarda da artış olduğu ve bu alanda en büyük riski Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin taşıdığı belirtiliyor. Uluslararası Çalışma Örgütü'nün toplam 183 üyesi bulunuyor.

ETİKETLER: ekonomi dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/istihdam-ihmal-edildi_91719.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!